Lietuvoje

2021.03.28 10:58

Medikas apie M.A.M.A apdovanojimus: tai galėjo būti vilties spindulys, bet organizatoriams reikėjo padaryti daug kitokių žingsnių

Policija: TV transliacijai leidimo nereikia; atnaujinta 16.30
LRT.lt, BNS, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“2021.03.28 10:58

M.A.M.A muzikos apdovanojimai galėjo tapti vilties spinduliu ir eksperimentiniu renginiu, kuris galiausiai atvertų kelią į renginių grąžinimą, tačiau organizatoriams reikėjo padaryti daug kitokių žingsnių, nei jie padarė. Taip LRT RADIJUI sako Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos prie Vyriausybės narys, Santaros klinikų gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas.

„Ką mes šiuo renginiu norime pasakyti? Kad mes tiesiog galime nesilaikyti taisyklių ir mums nesvarbu, kaip visuomenė gyvena? Ar mes norime pasakyti, kad įmanoma eiti į priekį?“ – situaciją LRT RADIJUI komentavo medikas.

Policija tikrina aplinkybes, bet atkreipia dėmesį – televizijos transliacijai leidimas nereikalingas

Muzikos apdovanojimai M.A.M.A traktuojami kaip televizijos transliacija, kuriai leidimas nėra reikalingas, LRT RADIJUI paaiškino Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis. Vis dėlto jis pridūrė, kad viešojoje erdvėje pasirodžiusios nuotraukos ir vaizdo medžiaga, priešingai, nei žadėjo organizatoriai, parodo, jog ne visi dalyviai laikėsi karantino reikalavimų. Dėl situacijos pradėtas aplinkybių tikslinimas.

„Kauno policija išsiaiškins, ar organizatoriai viską padarė, laikydamiesi saugumo reikalavimų. Taip pat ar dalyviai, kurie dalyvavo šioje transliacijoje, ar laikėsi visų ribojimų“, – apie policijos veiksmus kalbėjo R. Matonis.

Paklaustas, ar šiuo atveju organizatoriai turėjo leidimus, ar pastarieji buvo privalomi, R. Matonis patikslino, kad tai buvo televizijos transliacija, kuriai rengti leidimai nėra reikalingi.

„Kadangi tai yra televizijos transliacija, atskiro leidimo, mūsų duomenimis, nereikia. Gavus pirmą iškvietimą, policijos patruliai nuvyko į Kauno „Žalgirio“ areną. Juos pasitikę darbuotojai paaiškino, kad vyksta tiesioginė televizijos transliacija, yra filmuojami apdovanojimai ir įleidžiami tik iš anksto registruoti asmenys su veidą ir nosį dengiančiomis priemonėmis, prie įėjimo daromi testai ir jokie pašaliniai asmenys į vidų neįleidžiami“, – teigė R. Matonis.

Jis pridūrė, kad pareigūnai taip pat susisiekė su renginio organizatoriais, kurie situaciją paaiškino taip pat.

„Pareigūnai susisiekė su organizatoriais, kurie atsakingi už šį renginį. Jie paaiškino tokias pačias aplinkybes ir kad jie laikysis tikrai visų reikalavimų. Kaip matome, vėliau viešojoje erdvėje pasirodžius nuotraukoms ir video medžiagai, tikrai ne visi, bent jau mūsų vertinimų, tų reikalavimų laikėsi“, – situaciją komentavo R. Matonis.

Paklaustas, ar yra tikslinama situacija ir dėl galimo judėjimo ribojimų pažeidimų, nes dalis apdovanojimų dalyvių atvyko iš kitų miestų, R. Matonis teigė, kad tai bus išsiaiškinti tikslinant aplinkybes.

„Tikslinant aplinkybes bus išsiaiškinta, ar tie asmenys, kurie buvo tuo metu Kaune, ar jie turėjo teisę ten vykti ir būti“, – sakė R. Matonis.

Jo teigimu, diskutuotinas klausimas, ar dalyvavimas televizijos laidoje gali būti traktuojamas kaip priežasties, dėl kurios būtų galima judėti tarp savivaldybių.

„Vykimas darbo reikalais yra leistinas. Turbūt atlikėjai, kurie važiuoja koncertuoti į kažkokią vietą, galbūt ir gali būti traktuojama, kad tai yra jų darbas ir jie gali važiuoti dirbti. Tačiau matome iš viešų vaizdų, kad ten buvo daug daugiau asmenų negu tik atlikėjai ir tikrai kyla klausimų, ar tikrai tie kiti asmenys galėjo ten būti“, – komentavo R. Matonis.

Jo teigimu, Kauno policija gavo beveik 30 oficialių pranešimų. Taip pat buvo gauta pranešimų per kitus kanalus, pavyzdžiui, socialinius tinklus, elektroniniu paštu.

LRT RADIJUI susisiekus su vienu iš renginio organizatorių Martynu Tyla, jis situaciją sutiko pakomentuoti, tačiau prieš laidą tai daryti atsisakė.

LRT.lt susisiekus su M. Tyla, šis teigė, kad apie susidariusią situaciją kitos savaitės pradžioje organizatoriai planuoja išplatinti pranešimą žiniasklaidai.

V. Juozapaitis: tai yra švelni manipuliacija

Seimo kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis LRT RADIJUI teigė, kad, vertinant situaciją, derėtų į šalį atidėti emocijas ir viską įvertinti iš teisinės pusės.

„Tai, ką girdžiu iš policijos atstovo, kad tas renginys yra traktuojamas kaip televizijos filmas, sakyčiau, tai yra švelni manipuliacija. Tie, kurie turi supratimą apie televizijos renginių ir laidų filmavimą, turbūt tik nusišypsos. Suprasčiau, jeigu tai vyktų televizijos studijoje, kur tikrai į laidą panašus formatas. Čia gi buvo filmuojamas renginys. Mano manymu, tai turėtų būti traktuojama šiek tiek kitaip, atvirkščiai“, – kalbėjo V. Juozapaitis.

Jo teigimu, reikėtų išsiaiškinti, kas yra renginio organizatoriai ir iniciatoriai. V. Juozapaitis pabrėžė nenorintis nieko kaltinti.

„Šiaip apmaudu, kad tokiu metu turime kalbėti. Vis dėlto tie žmonės save priskiria prie kultūros bendruomenės. Jie tiesiog tokį akibrokštą teikia kitų asmenų atžvilgiu, kurie taip pat norėtų. Ir, be jokios abejonės, turbūt nėra nė vieno žmogaus Lietuvoje, kuris nenorėtų šiandien atlaisvinimų ir gyventi taip, kaip gyvenome. Bet puikiai suprantame, kad ne iš kaprizų tie dalykai daromi, bet saugant žmonių sveikatą ir sveikatos sistemą“, – tvirtino V. Juozapaitis.

Jis priminė, kad kasdien dėl COVID-19 miršta apie 10 gyventojų. Seimo narys neabejojo, kad neįvykus šiems apdovanojimams atlikėjai vis tiek galėjo būti pagerbti ir tai nebūtų pabloginę jokios situacijos.

„Tyčinis rodymas, kad mes nepaisome jokių įstatymų, jokių taisyklių tiesiog varo į neviltį. Nekalbu kaip iš Seimo nario pusės. Tiesiog keista. Ir dar keisčiau, kai organizatoriai slapstosi ir bijo pasakyti ar atsakyti į klausimus“, – sakė V. Juozapaitis.

„Tai, kas buvo vakar... ir sako, kad jie visi važiavo dirbti darbo. 250 žmonių važiavo dirbti darbo. Kokio darbo? Nusifotografuoti prie sienelės ir gauti apdovanojimą? Kas yra turbūt tikrai ir būtina, ir garbinga, bet ne šiomis aplinkybėmis“, – kalbėjo V. Juozapaitis.

Jis atkreipė dėmesį, kad šeštadienį buvo teikiami ir Auksiniai scenos kryžiai, kurių ceremonija, anot V. Juozapaičio, buvo graudi ir labiau priminė laidotuves nei šventę.

„Buvo po vieną ar du žmones. Ta atmosfera slegianti. (...) Perjungus kanalą, tai priminė tai, ką sakėte, puotą maro metu“, – LRT RADIJUI teigė V. Juozapaitis.

Jis pridūrė besiviliantis, kad M.A.M.A apdovanojimų ceremonija netaps užkrato židiniu. Tokiu atveju esą grėstų ir dar didesnė atsakomybę.

Medikas: renginys galėjo tapti vilties spinduliu

Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos prie Vyriausybės narys, Santaros klinikų gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas LRT RADIJUI teigė, kad tokie žmonių susibūrimai, kokie buvo M.A.M.A apdovanojimuose, iš tiesų gali tapti nauju COVID-19 židiniu.

„Klausimas dėl to teiginio, kad buvo atlikinėjami testai. Jeigu iš tiesų buvo kokybiškai atliekami testai pagal, tarkime, reikalingas metodologijas, tai tokie veiksmai sumažina užkrato plitimo riziką. Apskritai visoje šioje istorijoje įžvelgčiau tris aspektus. vienas dalykas yra teisiniai aspektai. Girdėjau, policija pasisakė ir tikiu, kad jie savo darbą padarys“, – komentavo medikas.

„Antras dalykas, apie ką šnekėjo gerbiamas Juozapaitis, tai yra tas solidarumas. Yra galiojančios taisyklės. Visiems sunku. Tiesiog tas renginys neparodė tokio solidarumo ir tas sukėlė, manau, didžiausią ažiotažą ir, manau, žeidė žmones. Būtent šiuo metu nebūti solidariems tikrai nėra geras tonusas“, – tęsė V. Pečeliūnas.

Jis pabrėžė vis dėlto labiausiai norintis kalbėti apie trečiąjį aspektą – medicininę pusę. „Klausimas, ar galima saugiai organizuoti renginius? Su gana didele tikimybe, manau, kad galima. Vienas iš gerų pavyzdžių buvo Ispanijoje 5 tūkst. žmonių renginys. Organizuojamas koncertas, kurį organizatoriai vertina kaip tam tikrą eksperimentą. Labai griežtos taisyklės. Su bilietu žmonės gauna testą, gauna gerą, kokybišką apsaugos priemonę. Užtikrinama kontrolė“, – vieną pavyzdį pateikė V. Pečeliūnas.

Remdamasis pavyzdžiu medikas teigia, kad M.A.M.A apdovanojimai galėjo būti organizuojami kitaip.

„Tas renginys galėjo būti vilties spinduliu, bet organizatoriai neabejotinai turėjo padaryti daug daug žingsnių truputį kitokių, nei jie atliko. Pirmiausia, suderinti su ekspertais, su mokslininkais, su gydytojais testavimo aspektą. Kokie testai turi būti atliekami? Kiek laiko prieš renginį turi būti atliekami? Ar, tarkime, galima pasirinkti strategiją ir du kartus ištestuoti? Kokios kaukės turi būti naudojamos? Kokie žodžiai pasirenkami? Kokia galbūt tolesnė stebėsena šių žmonių, kurie buvo atvykę? Tarkime, privalomas testavimas po dviejų–trijų parų, registracija“, – kalbėjo V. Pečeliūnas.

„Ką mes šiuo renginiu norime pasakyti? Kad mes tiesiog galime nesilaikyti taisyklių ir mums nesvarbu, kaip visuomenė gyvena? – tęsė V. Pečeliūnas. – Ar mes norime pasakyti, kad įmanoma eiti į priekį? Įmanoma net ir šiomis sąlygomis, laikantis labai griežtų taisyklių, padaryti susibūrimą ir tai įvertinti kaip tam tikrą eksperimentą. Galbūt ateityje, remiantis tam tikra patirtimi, būtų galima ir kitose vietose pritaikyti šias taisykles.“

Medikas atkreipė dėmesį, kad greitųjų testų jautrumas yra mažesnis, todėl kai kurių viruso formų galima ir neaptikti. Be to, teigė V. Pečeliūnas, privalu pasirinkti tinkamą strategiją ir, pavyzdžiui, testus atlikti du kartus su dviejų dienų pertrauka.

Jis neatmeta, kad griežtas taisyklių laikymasis – testavimas prieš renginį, respiratorių dėvėjimas visą laiką – duotų gerus rezultatus ir galėtų būti viltimi gyventojams, jog renginiai būtų sugrąžinti. Vis dėlto M.A.M.A apdovanojimuose apsaugos priemonės nebuvo dėvimos visą laiką.

„Ką matėme, ką girdime, kad greičiausiai buvo rodoma, kad galima nevisiškai laikytis taisyklių, nors organizatoriai teigia priešingai, na, vaizdas susidarė nevienareikšmiškas“, – teigė V. Pečeliūnas.

S. Kairys: noriu visų paprašyti nesekti blogais pavyzdžiais

Į situaciją taip pat sureagavo ir kultūros ministras Simonas Kairys. Jis pabrėžė kartu su komanda besistengiantis, kad saugiai būtų galima atverti kultūros ir pramogų sektorius, tačiau, anot jo, įvykę apdovanojimai nesukūrė didesnio pasitikėjimo, kad tai gali būti daroma atsakingai.

„Visose diskusijose galvą guldydavau už tai, kad esame atsakingi ir galime saugiai grįžti į veiklas. Pasitikėjimas yra svarbu, tik jo pagrindu galime priimti sprendimus. Deja, M.A.M.A apdovanojimai didesnio tarpusavio pasitikėjimo nesukūrė.

Taip, apdovanojimai nebuvo renginys, filmavimai televizijose vyksta nuolat. Tačiau nežinau, kaip reikėtų paaiškinti kai kurių mūsų žvaigždžių elgesį socialiniuose tinkluose matytuose įrašuose. Popkultūros atstovai ir influenceriai daliai visuomenės turi nemenkos įtakos, todėl reikėtų labai gerai apgalvoti galimas kiekvieno viešo žingsnio pasekmes. Ir čia jau nesvarbu, testuoti visi ar pan. Pilnas Instagramas vaizdų su vakarėlio dalyviais, kurie tiesiog demonstruoja aiškų požiūrį į atsakomybę ir dvigubus standartus“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė ministras.

Jis svarsto, kad organizatoriai turbūt neįvertino, koks svarbus tokioje ekstremalioje situacijoje yra ne tik pažodinis teisės aktų laikymasis, bet ir visuomenės solidarumas bei vieni kitų palaikymas.

„Tačiau tai, kas vakar vyko Kaune, neturi tapti priežastimi ir kliūtimi atverti daugiau kultūros. Pabrėšiu – atsakingos kultūros sektorių. Juk vakar šventėme ir Teatro dieną, taip pat turėjome renginį – Scenos kryžių apdovanojimus, kurių organizatoriai labai atsakingai pažvelgė į realybę.

Todėl noriu visų paprašyti nesekti blogais pavyzdžiais, o visų pirma nepamiršti tarpusavio pasitikėjimo ir atsakomybės. Tik tai mums leis tikėtis, kad po Velykų galėsime atverti daugiau kultūros“, – teigė S. Kairys.

Bilotaitė: visi pažeidusieji karantino ribojimus privalės atsakyti

Kiek anksčiau sekmadienį Lietuvos policija savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad dėl M.A.M.A apdovanijų pradėtas aplinkybių tikslinimas.

„Dėl vakar Kaune, „Žalgirio“ arenoje vykusio M.A.M.A. apdovanojimų renginio, Kauno policija pradėjo aplinkybių tikslinimą, visa surinkta medžiaga bus įvertinta ir priimti sprendimai“, – nurodė Lietuvos policija ir dėkojo už pilietiškumą.

Į renginį sekmadienį sureagavo ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Ji teigė suprantanti kylančias emocijas ir pabrėžė, kad visi pažeidusieji karantino režimo reikalavimus turės prisiimti atsakomybę.

„Visiškai suprantu emocijas, kurios natūraliai kyla pamačius reportažus iš vakar vykusio didelio muzikos apdovanojimų renginio.

Ar tokio masto renginiai šiuo metu, kai siekdami apsaugoti žmones nuo sparčiai plintančių Covid-19 atmainų, prašome likti namie ir susilaikyti nuo kontaktų, apskritai turėtų vykti?

Bet kadangi jau įvyko, tada kyla klausimų, ar viskas padaryta laikantis Vyriausybės nustatytų saugumo reikalavimų. Vakar gavusi pirmuosius signalus apie galimus pažeidimus MAMA renginio metu, iškart susisiekiau su atsakingais pareigūnais ir paprašiau imtis visų būtinų veiksmų bei patikrinti situaciją. Policija gavo keliasdešimt pranešimų apie pažeidimus, aplinkybės dabar tiriamos. Ačiū visiems neabejingiems piliečiams, kurie reaguoja ir praneša.

Mūsų šalyje pandeminė situacija yra labai rimta. Judėjimo ribojimai, kurie yra laikina ir būtina priemonė siekiant sumažinti kontaktus, turi galioti visiems. Išimtys taikomos tik tos, kurios numatytos Vyriausybės nutarimu. Kitų išimčių negali būti. Visi, pažeidę karantino režimo reikalavimus, turės prisiimti atsakomybę. O supratimo ir jautrumo kitų visuomenės narių atžvilgiu tikrai norėtųsi daugiau", – rašė A. Bilotaitė.

SAM: vieni laikosi suvaržymų, kiti demonstruoja apatiją

Šeštadienio vakarą vykę MAMA apdovanojimai galėjo būti traktuoti kaip televizijos laidos filmavimas, tačiau tai rodo apatišką požiūrį į karantino suvaržymus, teigia Sveikatos apsaugos (SAM) ministerija.

Ministro Arūno Dulkio teigimu, pandemijos metu ir esant emociniam spaudimui, atsakomybės našta reikia dalytis.

„Kiekvienas atskiras žmogus nėra atsakingas už kito neatsakingumą, bet kiekvienas galime pasikliauti savo asmenine atsakomybe. Kiekvienas galime „zuikiauti“ arba būti pirmas, kuris prisiima atsakomybę. Už ką jautėsi atsakingi vakarykščio renginio dalyviai, tai yra klausimas jiems“, – BNS ministro poziciją perdavė jo atstovė Aistė Šuksta.

Pasak jos, karantino metu renginiai vykti negali, tačiau tikėtina, jog MAMA apdovanojimai buvo traktuojami kaip televizijos laidos filmavimas, o tai nėra uždrausta.

„Tikėtina, kad organizatoriai pasirūpino ar leidimu, arba sutraktavo tą kaip televizijos laidos filmavimą, o televizijos laidų filmavimai nėra uždrausti. Tačiau kalbame labiau apie moralinį foną, kai susirenka daugybė žymių Lietuvos žmonių, kurie daro įtaką kitų žmonių matymui, mąstymui ir tikriausiai kiekvienas turime per savo prizmę įsivertinti, ar tai laikyti atsakingu elgesiu ar neatsakingu. Čia labiau apie tai, kai kiti vieni laikosi suvaržymų, kad apsaugotų vieni kitus, kiti pademonstruoja apatiją“, – teigė SAM atstovė.

Papiktino ir parlamentarus

LRT.lt primena, kad šeštadienį Kaune vyko muzikiniai apdovanojimai M.A.M.A., dėl kurių viešojoje erdvėje pasipylė kritiką, kad kol visa šalis gyvena griežtomis karantino sąlygomis, toks renginys primena puotą maro metu.

Kaip jau rašė LRT.lt, žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasirodžius M.A.M.A dalyvių nuotraukoms, netruko pasipilti vertinimai. Tiek interneto komentatoriai, tiek politikai skelbė nesuprantantys, ką galvojo apdovanojimų organizatoriai.

Laisvės frakcijos Seime seniūnė Ieva Pakarklytė socialiniame tinkle klausė, ar M.A.M.A apdovanojimams negalioja karantinas: „Sakote, tik filmavimas su keliais šimtais žmonių, įskaitant „ribotą kiekį kviestinių svečių“. Ne ne, tikrai ne renginys. Puota maro metu.

Savo reakcija taip pat pasidalino Seimo narys Justas Džiugelis. Jis renginį taip pat vadino puota maro metu.

„Nesuvokiamas šio vakaro M.A.M.A organizatorių ir ten besipuikuojančių dalyvių ciniškumas. Tikiuosi greitos ir griežtos atsakingų institucijų reakcijos. Puota maro metu yra nedovanotina“, – piktinosi parlamentaras.

Renginio organizatoriai skelbė, kad visiems dalyviams prieš renginį buvo atlikti COVID-19 testai.

A. Tapinas: nuo kada iš socialinių tinklų žvaigždučių tikitės atsakingumo?

Sekmadienį į vykusius apdovanojimus bei kilusią pasipiktinimo bangą sureagavo ir žurnalistas, visuomenininkas Andrius Tapinas. Kaip savo „Facebook“ paskyroje rašė A. Tapinas,

„Keli pastebėjimai po pirmosios pasipiktinimo M.A.M.A bangos.

„Kaip neatsakinga buvo dalyvauti tokiame renginyje?“ – nuo kada iš socialinių tinklų žvaigždučių, influencerių ir gavusių progą paspindėti eteryje (ak, kaip gera vėl pajusti po kojomis raudoną kilimą) šou biznio prisiplakėlių a la Vaitulionis, kuris vieną dieną piktinasi žmonėmis prie eglučių, o kitą iki pažaliavimo gina savo M.A.M.A chebrytę, jūs tikitės socialinio atsakingumo?

Šita šutvelė yra atsakinga tik tada, kai tai yra madinga ir jiems apsimoka. Ir tas viešas bruzdesys jų visai nejaudina, kaip nejaudina ir galimos šito renginio pasekmės visuomenei Norėjo tūso, pasidarė tūsą ir po tūso nors ir tvanas. „Čia filmavimas“ – mekena jie“, – rašė A. Tapinas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į renginį transliavusios TV3 televizijos atsakingumą: „Bet su šita šutve viskas aišku. Kita kalba – atsakingiausia televizija TV3, apie kurios vaidmenį net bijoma užsiminti, nes niekas nenori susipykti su drambliu rinkoje.“

Kaip nurodė A. Tapinas, pati TV3 televizija teigia siekianti skatinti pilietiškumą ir ugdyti šeimos vertybes, suvokdama televizijos poveikį visuomenei.

„Po šeštadienio galiu pasakyti – melas, melas ir dar kartą melas. Imdamiesi M.A.M.A, tiesdami raudonus kilimus ir paleisdami nuo grandinių maivytis ir bučiuotis mūsų šou biznio planktoną, jūs puikiai žinojote, ką darote. Jūs puikiai žinojote, kokia bus reakcija, kai toks renginys pasirodys kitą dieną po premjerės ir ministro maldavimų būtų sąmoningiems ir pilietiškiems“, – rašė A. Tapinas.

„Jūs puikiai žinojot ir suvokdami televizijos poveikį padarėt nusikaltimą prieš visuomenę. Ne, už jį nebūsit nubausti, bet pasekmės bus labai rimtos – nes žiūrimiausiu eterio laiku suerzintiems ir pavargusiems žmonėms jūs paskelbėt du dalykus – yra lygūs ir yra lygesni už kitus“, – teigė žurnalistas.

A. Tapino vertinimu, visuomenė palengva tampa gauja, kur kiekvienas kovoja už save.

„Vedama reitingų karalių ir šou biznio žvaigždžių mes palengva tampame gauja, kur kiekvienas už save, o po to jau tegu ir tvanas.

Ir tada belieka du keliai – arba valdžia imasi ryžtingų, nepopuliarių, bet veiksmingų tikro lockdowno [karantino – LRT.lt] priemonių, dėl kurių cypsim visi, bet bent jau žinosim, kas dėl to kaltas.

Arba paleidžiam viską savieigai ir darom, ką norim, nes je suis TV3.“

LRT.lt kreipėsi į TV3 dėl komentaro.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.