Lietuvoje

2021.02.24 10:54

Matijošaičio siūlymą dėl „AstraZenecos“ vakcinų intervalo dozių Dulkys atmeta – skiepai veiksmingiausi po 12 savaičių

kritikuoja ir dėl judėjimo ribojimų tarp žiedinių savivaldybių
Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.02.24 10:54

Jei gyventojas paskiepytas pirma „AstraZeneca“ vakcina, tai antrą skiepą jis gaus po 12 savaičių. Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai trumpinti intervalą, tačiau ministras Arūnas Dulkys nemano, kad tai būtų įmanoma. V. Matijošaitis taip pat užsiminė apie judėjimo ribojimus: kontrolė tarp Kauno miesto ir rajono savivaldybių, pasak jo, neturi prasmės.

Geriau veikia po ilgesnio laiko

V. Matijošaitis LRT.lt minėjo, kad praėjusią savaitę kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą A. Dulkį ir pasidalino medikų patirtimi bei įžvalgomis iš ligšiolinio vakcinavimo proceso Kaune. V. Matijošaičio teigimu, jeigu žmogus atsisako skiepytis „AstraZeneca“ vakcina, tai ši galėtų atitekti visiems pageidaujantiems arba toliau prioritetų eilėje 1.16 papunktyje išvardintiems asmenims – kariams, Muitinės, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Policijos, Viešojo saugumo tarnybos, Kalėjimų departamento pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams, mažmeninės prekybos darbuotojams ir kitiems, kurie savo kasdieniame darbe turi tiesioginį kontaktą su daugybe žmonių.

„Be to, pasiūlėme ministerijai persvarstyti dabartinį 12 savaičių trukmės intervalą šios vakcinos antrajai dozei (gamintojas numato 4–12 savaičių), nes toks periodas pernelyg ilgas lyginant su kitų gamintojų vakcinomis“, – pridūrė Kauno miesto meras.

Tačiau skiepijimo intervalas, ko gero, nesikeis. Kaip rašoma LRT.lt perduotame sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio atsakyme, mokslinių tyrimų duomenimis, „AstraZeneca“ vakcinos efektyvumas didėja, antrąja vakcinos doze asmenis skiepijant po 12 savaičių.

„Nepriklausomų ekspertų tarybai prie Vyriausybės rekomendavus, buvo priimtas sprendimas taikyti maksimalų, t.y. 12 savaičių, intervalą tarp pirmosios ir antrosios „AstraZeneca“ vakcinos dozių“, – pažymėjo A. Dulkys.

Mokslinių tyrimų duomenimis, „AstraZeneca“ vakcinos efektyvumas didėja, antrąja vakcinos doze asmenis skiepijant po 12 savaičių.

Kalbėdamas apie vakcinaciją, jis teigė, kad Kauno mero V. Matijošaičio pastebėjimai išties teisingi. Tačiau skiepą kitą prioritetinė grupė gaus tik tada, kai bus baigta skiepyti prieš tai esanti grupė.

„Jei asmenys šiuo metu nenori skiepytis vakcina, kuri tuo metu yra vakcinacijos centre – galės tai padaryti vėliau, kai prasidės masinė vakcinacija. Didžioji dalis Europos valstybių neturi galimybės pasiūlyti visuomenei rinktis vakciną dėl mažų jos pristatymo kiekių“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

Pasak A. Dulkio, informacija apie atsisakiusiuosius vakcinuotis nėra renkama, todėl, kad šis skaičius yra nestabilus.

„Žmonės persigalvoja, po kurio laiko patys kreipiasi į šeimos gydytoją su noru pasiskiepyti“, – pridūrė ministras.

Remiantis Statistikos departamento informacija, Lietuvoje iš viso 69 845 gyventojai paskiepyti dviem skiepo nuo COVID-19 dozėmis. 63 043 žmonės gavo pirmą vakciną ir laukia antros. Antradienį pirmą skiepo dozę gavo 7054 gyventojai, antrą – 1105.

Siūlo atsisakyti ribojimų tarp žiedinių savivaldybių

Vyriausybė trečiadienį spręs dėl karantino pratęsimo ir sąlygų, apsvarstys pasiūlymus dėl kaukių dėvėjimo. Taip pat turėtų svarstyti ir dėl judėjimo ribojimų tarp didžiųjų miestų bei žiedinių savivaldybių: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus bei jų rajonų. Praėjusios savaitės pradžioje Vyriausybės ekstremaliųjų situacijos komisija (VESK) pasiūlė Vyriausybei atsisakyti judėjimo ribojimų tik tarp Šiaulių, Panevėžio bei Alytaus miestų ir jų supančių žiedinių savivaldybių, tačiau ministrų kabinetas šio siūlymo nutarė nesvarstyti.

Prieš savaitę premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad šią savaitę galbūt jau bus galima priimti sprendimą ne tik dėl minėtų trijų miestų ir jų žiedinių savivaldybių.

„Tuomet nedalinsime tų porcijų į tai, kad kiekvieną savaitę vis kažką kaitaliojame, o tiesiog priimsime nuoseklų sprendimą, nediskriminuodami didesnių miestų ir jų žiedinių savivaldybių, ypatingai, jei per šią savaitę išsilygins epidemiologinė situacija. Yra kai kur miesto ir rajono situacija tokia pati, bet yra kai kur miesto situacija blogesnė arba atvirkščiai, rajono situacija blogesnė. Labai tikiuosi, kad per šią savaitę padidinus testavimo apimtis, bus pasiektas tolygesnis vaizdas. Siūlyčiau laikytis nuosekliai šiokio tokio harmonizavimo“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Kauno meras V. Matijošaitis teigė, kad judėjimo ribojimai tarp Kauno miesto ir rajono savivaldybių šiuo metu tikrai neturi prasmės. Jų, anot Kauno miesto mero, galima atsisakyti kartu su kitomis žiedinėmis savivaldybėmis.

Vyriausybė trečiadienį spręs dėl karantino pratęsimo ir sąlygų, apsvarstys pasiūlymus dėl kaukių dėvėjimo. Taip pat turėtų svarstyti ir dėl judėjimo ribojimų tarp didžiųjų miestų bei žiedinių savivaldybių.

„Su Kauno rajonu esame pernelyg tarpusavyje susiję. Visa tai ypač jaučia gyventojai, kurių daugelis kasdien vyksta iš rajono į darbus mieste, veža vaikus į miesto darželius ir panašiai. Rytiniai transporto srautai ties įvažiavimais į Kauno miestą tą labai aiškiai parodo. Tačiau kol karantino situacija buvo kritinė ir tokios priemonės taikytos visur be išlygų, natūralu, kad Kaunas irgi negalėjo būti išimtimi. Dabar jau vertėtų leisti pareigūnams, šauliams atsikvėpti nuo tų budėjimų savaitgaliais gatvėse, kontrolės postuose“, – aiškino V. Matijošaitis.

Jis pridūrė, kad sprendimus dėl karantino ribojimų priima medikai, visuomenės sveikatos specialistai ir kiti ekspertai, tą patį pabrėžia ir Vyriausybės atstovai. Todėl paklaustas, kokie, jo manymu, ribojimai galėtų būti švelninami, V. Matijošaitis atsakė, kad jis nesiims patarinėti profesionalams ten, kur jis nėra specialistas.

„Tuščiai kalbėti čia tikrai ne laikas ir ne vieta. Tikiu, kad ekspertų grupė kompetentingai patars, kokie tolesni žingsniai būtų veiksmingiausi, o Vyriausybė suras tą optimalų variantą, kiek šiandieninėje situacijoje galima atpalaiduoti esamus suvaržymus“, – aiškino Kauno miesto meras.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00