Lietuvoje

2021.01.19 15:02

Po skandalingų gydytojų kvietimų gydytis homoseksualumą – tyrimo išvados

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.01.19 15:02

Praėjusių metų lapkričio mėnesį nuskambėjus istorijai apie gydytojus, kviečiančius gydytis homoseksualumą, Lietuvos bioetikos komitetui buvo pavesta atlikti tyrimą. Kaip teigiama komiteto išvadose, gydytojų išsakyti teiginiai nebuvo pagrįsti šiuolaikinės medicinos žiniomis, dviems gydytojams skirtos rekomendacijos, su vienu susisiekti nepavyko.

„Gydytojas seksologas padės išspręsti problemas, sutrikimus, susijusius su (...) lyties identifikacija (homoseksiualizmas) ir kiti seksualiniai sutrikimai“ (kalba netaisyta – LRT.lt). Taip buvo teigiama vienos klinikos interneto puslapyje. Vėliau šis punktas iš interneto puslapio buvo ištrintas.

Būtent dėl šio teiginio Sveikatos apsaugos ministerija sulaukė žurnalisto, LGBT bendruomenės atstovo, Jono Valaičio kreipimosi ir prašymo išsiaiškinti šią situaciją.

Kaip tada LRT.lt sakė minimas gydytojas, interpretacija dėl šio teiginio buvo neteisinga, o homoseksualumo klinikoje negydo.

„Tai nėra liga ir gydymo nereikia“, – tvirtino gydytojas.

Kaip teigiama Lietuvos bioetikos komiteto dokumente, buvo kreiptasi į gydytoją, jis pateikė nuoseklų paaiškinimą dėl interneto svetainėje skelbto nekorektiško teiginio ir jo atsiradimo priežasčių.

Komitetas vertino ir gydytojo bendradarbiavimą bei iniciatyvą spręsti susidariusią situaciją, iš karto po kreipimosi atnaujinant interneto svetainėje skelbiamą informaciją ir ištrinant nekorektišką informaciją. Gydytojui komitetas pateikė rekomendaciją užtikrinti, kad skelbiama informacija būtų tiksli ir nekelianti dviprasmiškų interpretacijų.

„Komiteto vertinimu, interneto svetainėje (...) skelbta informacija apie teikiamas paslaugas nebuvo pagrįsta šiuolaikinėmis medicinos žiniomis ir skaitytojų suprasta kaip įžeidžianti, todėl, siekdamas išvengti panašių situacijų ateityje, Komitetas (...) pateikė rekomendaciją itin dėmesingai vertinti interneto svetainėje (...) ir kitos viešai skelbiamos informacijos turinį ir užtikrinti, kad ji būtų tiksli, nekelianti dviprasmiškų interpretacijų, pagrįsta šiuolaikinės medicinos žiniomis“, – rašoma dokumente.

Lietuvos bioetikos komitetas pradėjo tyrimus ir dėl dviejų kitų gydytojų pareiškimų, kad homoseksualumas yra liga. Tiesa, šie pasisakymai nuskambėjo jau prieš kelerius metus.

„Nors sakoma, kad ligos nėra, ji yra. Psichoelgesio sutrikimai yra ne ta orientacija“, – vieną gydytoją citavo naujienų portalas klaipeda.diena.lt.

Kitas gydytojas, kaip prieš kelerius metus rašė 15min.lt, kalbėjo, kad homoseksualumas yra emocinis sužeidimas, patologija, kurią galima išgydyti.

Lietuvos bioetikos komitetas ir šiuos gydytojų pareiškimus įvertino kaip nepagrįstus šiuolaikinės medicinos žiniomis.

Vienam iš gydytojų buvo pateikta rekomendacija „vengti viešų pasisakymų, kurie prieštarauja šiuolaikinėms medicinos žinioms ir yra vertinami nevienareikšmiškai, o profesinėje veikloje vadovautis tik patvirtintais profesiniais standartais (medicinos normomis) bei taikyti tik mokslo pripažintus diagnostikos ir gydymo metodus bei technologijas“.

Su kitu gydytoju susisiekti nepavyko, tad komiteto rekomendacijos jam nebuvo pateiktos.

Komitetas, teikdamas išvadas gydytojams pažymėjo, kad „visų trijų gydytojų vieši pasisakymai homoseksualių asmenų atžvilgiu vertintini kaip nederantys su 1992 m. Pasaulio sveikatos organizacijos patvirtinta Tarptautine statistine ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacija, kurios laikomasi ir Lietuvoje“.

Pabrėžiama ir tai, kad 2014 metais Lietuvos psichologų sąjunga pasakė, kad homoseksualumas nėra psichikos sutrikimas.

Populiariausi