Lietuvoje

2020.11.20 11:00

Koronavirusui plintant tarp parlamentarų, prie Seimo planuojama steigti mobilųjį punktą

atnaujinta 13.21
Domantė Platūkytė, LRT.lt, BNS2020.11.20 11:00

Visiems Seimo nariams bus sudaryta galimybė atlikti koronaviruso testus, taip būtų užtikrinama, kad užsikrėtę Seimo nariai nebūtų parlamente, penktadienį spaudos konferencijos metu sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ketvirtadienį vakare savo socialinio tinklo paskyroje Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen paskelbė, kad jai patvirtintas koronavirusas.

Ketvirtadienio rytą apie teigiamą COVID-19 testą paskelbė ir buvęs Seimo pirmininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Viktoras Pranckietis.

Anksčiau koronavirusas nustatytas Liberalų sąjūdžio atstovui Jonui Varkaliui, taip pat dabar jau buvusiam Seimo nariui, irgi liberalsąjūdiečiui Gintarui Vaičekauskui. G. Vaičekauskas įtarė, kad užsikrėsti galėjo nuo parlamentarės Rimantės Šalaševičiūtės. Tačiau pastaroji tikino, kad COVID-19 nesirgo, nes pasidariusi tyrimus privačioje klinikoje gavo du neigiamus atsakymus.

Planuoja steigti mobilųjį punktą

Anot V. Čmilytės-Nielsen, bus siekiama, kad parlamentarai nesibūriuotų Seimo salėje, todėl bus bandoma organizuoti nuotolinį darbą, o su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC) derinama galimybė šalia Seimo įsteigti mobilųjį koronaviruso patikros punktą. Seimo pirmininkės teigimu, šie sprendimai bus priimti artimiausiu metu.

„Vienas iš būdų, kad būtų mobilus punktas prie Seimo, bet šį klausimą reikėtų adresuoti kanceliarijai, jie derina šį optimalų sprendimą su NVSC. Manau, kad artimiausiu laiku tie sprendimai bus priimti“, – sakė Seimo pirmininkė.

Toliau derinama ir nuotolinio Seimo darbo galimybė. V. Čmilytės-Nielsen teigimu, reikia greitų sprendimų, todėl bus pradėtos visos reikalingos procedūros dėl nuotolinio darbo, o pirmadienį oficialiame valdybos posėdyje bus pateikti konkretūs projektai dėl perėjimo prie nuotolinio darbo.

Nors perėjimas prie nuotolinio darbo gali kiek užtrukti, tačiau tokiu būdu jau vyksta Seimo komitetų ar komisijų darbas, kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen. Anot jos, toks darbo būdas yra visiškai saugus.

Vis dėlto, sakė Seimo pirmininkė, kiek sudėtingiau nuotolinį darbą užtikrinti plenarinių Seimo posėdžių metu, tačiau bus siekiama numatyti ir tai.

„Pirmadienį bus priimti sprendimai, kad perėjimas prie nuotolinio darbo būtų paspartintas, kad būtų sudarytos visos reikalingos sąlygos“, – tvirtino V. Čmilytė-Nielsen.

Sergančiųjų nepadaugėjo

Seimo pirmininkė teigė, kad kitų Liberalų sąjūdžio frakcijos narių testų atsakymai buvo neigiami, o sergančiųjų nepadaugėjo.

„Tikiuosi, kad taip ir liks“, – vylėsi parlamentarė.

Ji pažymėjo, kad Seimo darbas turi tęstis, o kiekvienas Seimo narys, kuris ateina į darbą, tai daro įvertindamas aplinkybes ir tai, ar turėjo, ar neturėjo aukštos rizikos kontaktų su sergančiaisiais.

„Tokias rekomendacijas mums pateikę ir ekspertai, tai suderinta su kanceliarija. Rekomendacijos bus dar sukonkretintos. (...) Labai pasitikiu Seimo narių atsakingumu ir gebėjimu įvertinti, ar jie turėjo aukštos rizikos kontaktą, ar ne. Liberalų frakcijos nariai, kurie yra darbe, visi yra sveiki“, – akcentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Plenariniai posėdžiai vyks

Penktadienį per Seimo vadovybės nuotolinį pasitarimą nutarta, kad kitą savaitę suplanuoti plenariniai Seimo posėdžiai vyks, tačiau ketinama imtis papildomų saugumo priemonių, taip pat žadama skubinti nuotolinio Seimo darbo įteisinimą, rašė BNS.

„Kitą savaitę Seimo posėdžiai vyks, viskas bus, kaip numatyta“, – BNS sakė parlamento vicepirmininkas konservatorius Paulius Saudargas.

Anot jo, siekiant maksimaliai užtikrinti saugumą, ketinama numatyti periodinį parlamentarų ir dalies Seimo kanceliarijos darbuotojų testavimą dėl COVID-19.

P. Saudargo teigimu, svarstoma apie vieną arba du testus per savaitę.

„Dabar bus pirmadienį (atliekami testai – BNS), tačiau galbūt ilgainiui bus ir penktadienį. Tokiu būdu prieš posėdžius Seimo nariai ir kanceliarijos darbuotojai, kurie turi būti Seime, turėtų atsakymus. Tik neigiamam atsakymui esant dalyvautų“, – BNS sakė Seimo vicepirmininkas.

Taip pat ketinama įrengti stiklines pertvaras tarp parlamentarų darbo vietų posėdžių salėje.

A. Širinskienė: pataisomis kuriami spąstai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Agnė Širinskienė sako, jog opozicija negali pritarti Seimo statuto pataisoms dėl nuotolinio darbo, anot buvusios Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės, jos sudarytų galimybę valdantiesiems piktnaudžiauti galiomis. Grupė opozicinių „valstiečių“ dėl Seime teikiamų nuotolinius posėdžius įteisinančių Seimo statuto pataisų prašo ekspertinio vertinimo. Tam surinkti parašai.

„Tas jų pasiūlymas įvestų chaosą, jie vienu sakiniu įteisina nuotolinius posėdžius, bet nesutvarkius visų procedūrų įsijungia straipsnis, kuris sako, kad visi klausimai sprendžiami pirmininkaujančio pasiūlymu be diskusijų. Mes tikrai matome grėsmę, kad bus Baltarusija“, – BNS sakė A. Širinskienė.

„Jei jau prie Baltarusijos varianto sistemingai einama ribojant mūsų teises, šiuo atveju Seimo pirmininkas arba kas nors iš valdančiųjų pirmininkų siūlys savo taisykles ir mes netgi diskutuoti pagal Statutą negalėsime, ir iš tiesų kuriami spąstai“, – kalbėjo A. Širinskienė.

„Valstietė“ taip pat svarstė, kad Seime plintant COVID-19 iš viso būtų galima skelbti dviejų savaičių pertrauką arba bent grįžti prie pavasarį taikyto darbo modelio, kai plenarinius posėdžius Seimo nariai stebėjo kabinetuose, į salę susirinkdavo tik balsuoti.

„Kita vertus, mes čia liberalų dėka tiek prikontaktavome, kad, kaip ponas Veryga sako, tikrai reikėtų daryti dviejų savaičių pertrauką, nekviečiant kanceliarijos darbuotojų, ir su tuo židiniu susitvarkyti, nes manau, kad situacija Seime darosi grėsminga“, – teigė parlamentarė.

Tačiau ji teigė, jog „valstiečiai“ gali pakeisti nuomonę dėl nuotolinių posėdžių, jei bus teikiami aiškesni siūlymai ir opozicijos teisės bus užtikrintos.

Iniciatorius ragina nestabdyti

Seime valdančiųjų teikiama pataisa numato, kad paskelbus ekstremaliąją situaciją ar karantiną Seimo pirmininko nurodymu galėtų būti užtikrinta galimybė Seimo nariams prisijungti prie Seimo posėdžio elektroninių ryšių priemonėmis.

Vienas iš projekto iniciatorių konservatorius Andrius Vyšniauskas pažymi, kad pataisa sudaro galimybes Seimo nariams nuotoliniu būdu dalyvauti diskusijose, o „valstiečių“ iniciatyva kreiptis išvados „primena norą visiškai stabdyti Seimo darbą“.

„Kalbant apie mūsų siūlomą projektą, mes siūlome sudaryti galimybes dalyvauti Seimo posėdžių diskusijose, pristatyti įstatymų projektus, užduoti klausimus, dėl jų pasisakyti nuotoliniu būdu. Balsavimai išliktų gyvai, nes kol kas tam nėra technologinio sprendimo“, – BNS sakė A. Vyšniauskas.

Jis taip pat tvirtina, kad nuotolinio darbo metu būtų užtikrinamos visos Statute numatytos procedūros, t. y. posėdžiaujama būtų įprasta tvarka.

„Labai raginčiau „valstiečius“ neblokuoti tolimesnio šio klausimo svarstymo, nes jų veiksmai ir kalbos primena norą visiškai sustabdyti Seimo darbą. O to negali būti, nes esame svarbiuose Vyriausybės tvirtinimo bei biudžeto svarstymo etapuose“, – teigė parlamentaras.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6