Lietuvoje

2020.10.25 20:00

Galutiniai Seimo rinkimų rezultatai: konservatoriai iškovojo 50 mandatų, „valstiečiai“ – 32 mandatus

atnaujinta 01.31
Aida Murauskaitė, Laura Adomavičienė, Radvilė Rumšienė, Valdemaras Šukšta, LRT.lt2020.10.25 20:00

Lietuva išrinko naująjį Seimą – pasirodžius pirmiesiems rinkimų rezultatams aiškėja, kad juos laimi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Antroje vietoje pagal mandatų skaičių – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Rezultatus galite sekti LRT.lt portale.

Taip pat skaitykite

Daugiausia mandatų dalijasi konservatoriai ir „valstiečiai“

Po pirmojo rinkimų turo paaiškėjo, kad daugiausia mandatų Seime dalijasi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – atitinkamai 24 ir 16. 9 mandatus iškovojo Darbo partija (DP), po 8 Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ir Laisvės partija (LP), 6 mandatus jau turi Liberalų sąjūdis, 2 – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

Susumavus pirmojo ir antrojo Seimo rinkimų turų mandatus, daugiausia jų surinko TS-LKD – ši partija iškovojo 50 mandatų. Tiesa, dėl vieno mandato dar nėra visiškai aišku – Utenos apygardoje turėtų būti perskaičiuojami balsai, mat abu kandidatai gavo vienodą skaičių balsų.

LVŽS iškovojo 32 mandatus, Liberalų sąjūdis ir LSDP galutinėje lentelėje turi po 13 mandatų, Laisvės partija iškovojo 11 mandatų, Darbo partija – 10 mandatų, 4 mandatus iškovojo išsikėlę patys kandidatai, po 3 mandatus išsikovojo LLRA-KŠS ir LSDDP, vieną mandatą iškovojo Lietuvos žaliųjų partija. Konkrečių vienmandačių pergales galite rasti čia.

Perskaitė visų kandidatų programas ir tuomet nusprendė

Martynas į rinkimų apylinkę Vilniaus Žirmūnų apygardoje atėjo su tėvais Aida ir Mindaugu Lapieniais. Vaikinui tai pirmieji Seimo rinkimai. Aštuoniolikmetis abiturientas prieš rinkimus įdėmiai skaitė visų partijų ir kandidatų aprašymus, programas ir tik tuomet sprendė, kas pelnys jo balsą.

„Perskaičiau visų programas ir tuomet sprendžiau atsižvelgdamas į savo politines pažiūras. Tikiuosi normalaus ir sistemingo valdymo“, – sakė Povilas.

Vaikinui buvo svarbu partijų nuostatos dėl švietimo pokyčių. Jis mano, kad derėtų mokymą labiau individualizuoti.

Jo tėvai rinkosi kitaip – jiedu yra ilgamečiai konservatorių palaikytojai.

„Už šią partiją ir jos kandidatus balsuoti yra šeimos tradicija. Mudviejų su žmona politinės partijos sutampa. Pagal tai ir balsavome“, – sakė Mindaugas ir Aida.

„Mažiau netvarkos, daugiau įsiklausymo į žmonių nuomonę“, – ko besitikinti iš naujojo Seimo, apibrėžė A. Lapienienė.

Jai antrino ir sutuoktinis: „Vienintelis dalykas, ko laukiu, kad valdžia nustotų ieškoti priešų ir pagaliau užsiimtų tais darbais, kurių reikia nedelsiant imtis.“

Kaip pirmąjį ir svarbiausią darbą jis nurodė valstybės stabilumo, kurį išjudino pandemija, atkūrimą.

„Turiu galvoje ir ekonomiką, ir švietimą. Tam reikia rimtų ir išsilavinusių žmonių“, – sakė inžinierius, dirbantis prekybos ir gamybos srityje.

Tikisi sveiko proto ir gebėjimo skaičiuoti

Vilniečiai Vaiva ir Martynas Bandzos į rinkimų apylinkę Žirmūnuose atskubėjo trise – atsivedė ir šunį Juną.

„Iš naujos valdžios tikimės sveiko proto ir to, kad ji bus tokia, kuri moka skaičiuoti. Biudžetas ir jo skirstymas yra esmė. Dabar biudžetas pateiktas su didžiuliu deficitu. Visa tai atrodo keista“, – kalbėjo M. Bandza.

Šeima prieš metus, pasibaigus darbo paskyrimui Belgijoje, grįžo į Vilnių. Jiedu neslėpė – esama valdžia jų netenkina, tad prie balsadėžių išsakė kitokio šalies valdymo viltį.

Senjorė Aldona sakė turėjusi itin svarbų argumentą šiemet balsuoti.

„Kai pamačiau, kad antrasis kandidatas iš tų dviejų likusių, iš kurių turiu rinktis, yra ne mano pažiūrų, tekina atbėgau. Tikiuosi, kad, duok Dieve, nelaimės kandidatė iš Laisvės partijos“, – griežtai kalbėjo vilnietė.

Pirmame ture ji balsavo už Nacionalinį susivienijimą, kurio kandidatas nepateko į antrąjį turą.

„Galima sakyti, per antrą turą iš dviejų blogumų rinkausi geresnį. Tai nieko gero ir nesitikiu“, – sakė Žirmūnų gyventoja.

Prie balsadėžių skubėjo ir tie, kuriems balsuoti nebereikėjo

Sekmadienį žmonės rinkosi ir į tas apylinkes, kur antrasis turas nebevyko. Vilniaus Antakalnio apygardoje per pirmąjį turą į Seimą jau išrinkta Ingrida Šimonytė. Bet prie vienos iš apylinkių vis būriuodavosi po kelis žmones.

„Užsisakau rusišką laikraštį ir ten nebuvo parašyta, kad nebereikės mums balsuoti“, – sakė į rinkimus susiruošusi antakalnietė, besitikinti, kad naujai išrinkta valdžia pakels pensijas.

Drauge su ja atėjusi balsuoti Elena tokios vilties nepuoselėja.

„Tikiuosi, kad gyvenimas nepablogės. Atvirai sakant, nebeturiu jokių vilčių dėl geresnio gyvenimo. Matau, kas vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, – sakė Elena.

Rinkėja apibūdino dabartinį Seimą: košmaras, atvirai pasakius

Vilniaus Lazdynų rinkimų apygardoje rinkėjai buvo gana aktyvūs, iki 12 val. čia antrajame ture balsavo apie 13 proc. gyventojų. Naujienų portalo LRT.lt kalbinti šios apygardos rinkėjai tikino norintys Seime permainų.

Šiemet į rinkimų apylinkę atvykę Vaida su Audriumi tikino rinkęsi visai kitos politinės partijos kandidatą nei įprastai.

„Tikimės, kad bus viskas į kitą pusę, negu buvo iki šiol. Tiesiog kitos krypties tikimės, kitos kokybės“, – sakė Vaida. Ji benueinančios Seimo kadencijos darbą vertina blogai: „Buvo labai žema politinė kultūra, buvo daug draudimų, mažai dialogo – buvo tiesiog liūdna stebėti.“

Vaidos vyras Audrius antrino, kad labiausiai liūdino tai, jog nesutapo realybė su valdančiųjų deklaruojamomis nuostatomis.

Lazdynų apygardoje balsavęs Tomas nebuvo neigiamai nusiteikęs dabartinių valdančiųjų atžvilgiu, tačiau taip pat vylėsi permainų.

„Norėtųsi, kad būtų ne blogiau, o tik geriau“, – apie lūkesčius, siejamus su naujuoju Seimu, kalbėjo Tomas. Vyras tikino palaikantis dešiniąsias politines jėgas. Už ką balsavo šiuose rinkimuose, jis neatskleidė. Šią Seimo kadenciją ir jos nuveiktus darbus gyventojas vertina vidutiniškai. Jo tikinimu, yra kur pasistengti, pasistiebti, pavyzdžiui, sprendžiant socialinės nelygybės klausimus.

Kadangi Lazdynuose antrajame ture dėl vietos į Seimą liko kovoti du dešiniųjų politinių jėgų kandidatai, gyventojai Natalijai teko pasukti galvą, už kurį kandidatą atiduoti balsą. Ji mieliau būtų rinkusi kairiosios politinės jėgos kandidatą.

„Valstiečiai“ neblogai dirbo šioje kadencijoje. Aišku, buvo spragų. Iš naujojo Seimo norėtųsi, kad skaidriau ir tikslingai būtų panaudojamos valstybės lėšos, visų mūsų mokesčių mokėtojų lėšos. Kad nebūtų plovimo, norisi, kad būtų nauda iš tų pinigėlių surenkamų. Aš, pavyzdžiui, esi neįgali, gaunu 270 eurų per mėnesį. Neturiu jėgų dirbti, o už tokias pajamas labai sunku išgyventi“, – pasakojo Natalija.

O štai lazdynietis Aleksandras į Seimo rinkimų antrąjį turą atvyko tik dėl pilietinės pareigos, be jokių lūkesčių.

„Jeigu atvirai, tai nieko nesitikiu. Balsavau tik dėl to, kad reikia balsuoti“, – sakė Aleksandras. Jis šiuose rinkimuose balsavo už buvusį rajono seniūną, Seimo narį Algį Strelčiūną. Pastarasis TS-LKD partijos narys šioje vienmandatėje apygardoje į Seimą buvo išrinktas dvi kadencijas iš eilės. „Normaliai atrodo, kažką daro Lazdynuose“, – sakė rinkėjas.

Tą patį kandidatą palaikė ir rajono gyventoja Eglė. Į antrąjį turą patekusi Laisvės partijos narė Donalda Meiželytė, jos nuomone, daugiau kompetencijos turi šou srityje nei politikoje.

„Aš visą laiką balsavau už tą pačią partiją, už konservatorius, per kiekvienus rinkimus, ir tikiuosi, kad jie laimės. A. Strelčiūnas yra ilgametis mūsų kandidatas, o oponentė – puiki šou atstovė. Nežinau jos darbų Seime visiškai“, – pasirinkimo motyvus vardijo Lazdynų gyventoja.

Kalbėdama apie dabartinius valdančiuosius, Eglė negailėjo kritikos.

„Košmaras buvo, atvirai pasakius. Lūkesčiai mano tokie, kad naujame Seime bent jau nebus purvo drabstymosi, kad Seimo nariai galės konstruktyviai dirbti mūsų labui“, – vylėsi rinkėja.

Klaipėdiečių lūkesčiai – ir permainos, ir darbų tęstinumas

Maloniu oru pajūryje lepinusį sekmadienį prie balsadėžių rinkosi ir uostamiesčio gyventojai. Į Gimnazijos rinkimų apylinkę, kuri yra viena didesnių Klaipėdoje, balsuoti atvykę klaipėdiečiai buvo geros nuotaikos ir balsavimo kabinose ilgai neužtruko.

„Buvo vienas arba kitas. Tas, ką rinkausi pirmajame ture, pateko į antrą turą, tai pasirinkau labai lengvai“, – motyvus apibendrino Kristina.

Dalis žmonių tvirtino, kad rinkosi jiems labiau patinkančią asmenybę, kitiems apsispręsti padėjo tai, kokiai partijai priklauso Seime dirbti norintis politikas.

„Noriu, kad laimėtų būtent ta partija, nes iš jų tikiuosi rimtesnių pokyčių. Ten – rimti žmonės ir jauni, ir išsilavinę, ir ekonomistų rimtų yra. Vien dėl to tikiu, galbūt kažkas bus protingai atlikta, o ne tik tušti pažadai“, – aiškino rinkėja Rasa.

Kai kurie kalbinti žmonės neslėpė, jog iš naujojo Seimo tikisi darbų tęstinumo, kiti vylėsi pokyčių.

„Tikiuosi vertybių, atsigręžimo į vertybes ir tikėjimo, jaunos mūsų kartos įkvėpimo kurti, puoselėti, gyventi, dirbti Lietuvoje“, – dėstė sekmadienį balsavusi Gitana.

Klaipėdietis Giedrius teigė, kad proveržiai nėra daromi draudimais, tad iš naujosios šalies valdžios laukia, kad politikai užsibrėš tikslus, kurių sieks, numatys tam reikalingas priemones ir neieškos praeityje padarytų klaidų, o žvelgs į priekį.

Balsus atidavė ir gargždiškiai

Gana aktyviai balsuoti sekmadienį rinkosi ir Gargždų gyventojai. Būtent Gargždų rinkimų apygarda nemažai dėmesio susilaukė jau po pirmojo rinkimų turo, mat čia į antrąjį turą pateko savarankiškai išsikėlęs Petras Gražulis ir konservatorė Rasa Petrauskienė.

Panašu, kad gargždiškiai prie balsadėžių taip pat atėjo apsisprendę gana aiškiai. Kai kurie gyventojai teigė, jog iš naujojo Seimo tikisi sąžiningumo, kiti – didesnių pensijų.

„Mūsų lūkesčiai, kad nemeluotų, kad nevogtų, kad dirbtų teisingai – žmonėms. O kai pradės dirbti – bus matyti“, – sakė Birutė.

Drauge su šeima balsuoti atvykęs Andrius teigė, kad iš naujos valdžios viliasi naujų vėjų, tačiau ypač didelių permainų pripažino nesitikintis.

„Šiandieninį ir praėjusio etapo sprendimą lėmė tai, kad savivaldybėje dabar turime labai gerus žmones ir norime juos pasilikti čia. Tai išėjo toks kaip atmetimo variantas“, – motyvus apibendrino Andrius.

Jaunas vyras teigė, jog tikisi, kad jauni žmonės nebalsuos už P. Gražulį, tačiau pripažino girdėjęs, kad šis politikas vis dėlto sulauks palaikymo.

„Pastebiu, ir kaimynai, vyresni žmonės aplink kalba, kad jie visgi renkasi šį žmogų. Šis žmogus yra labai atkaklus. Kaip politikas, jis dirba savo darbą atkakliai, jis važiuoja ten, kur žino, kad reikia važiuoti, traukia tuos žmones, kuriuos gali pritraukti“, – įžvalgomis dalijosi Andrius.

Gargžduose balsavusi Marytė neslėpė, jog skandalais pagarsėjęs P. Gražulis mieste buvo matomas. Rinkėjai ir pačiai teko pabendrauti su kandidatu, tačiau moteris teigia, kad politiko pažadais nepatikėjo.

„Aš jam ir sakiau – tave išrenka visi pagyvenę žmonės ir bažnyčia. Jis stovi prie tos bažnyčios kiekvieną sekmadienio rytą, vakarą ir per pietus“, – pasakojo Marytė.

P. Gražuliui savo balsą atidavusi garždiškė akcentavo šio politiko asmenybės bruožus.

„Petriukas yra smagesnis žmogus. Cirkus tegu krečia ir toliau“, – pasirinkimo motyvus apibendrino savo vardo atskleisti nepanorusi gyventoja.

Kauniečiai tikisi ir pokyčių, ir ryžtingesnių valdžios veiksmų

Kauno Panemunės apygardoje antrajame ture kandidatavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narė Gintarė Skaistė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Ką ir kodėl saulėtą sekmadienio popietę rinkosi šios apygardos kauniečiai?

Tėtis ir dukra – Rimantas ir Inga – turi skirtingus lūkesčius naujam Seimui. Tačiau Rimantas iškart prisipažino – jis nenorėjo eiti šiandien balsuoti.

„Bet dukra už rankos tempė, sako „varom, tėvuk“, – susijuokė vyras. Jis sakė, kad visada balsuoja už socialdemokratus, o šįkart šios partijos kandidatas nepateko į antrąjį turą. Dabar, kaip sakė Rimantas, pasirinko mažesnę blogybę, bet nenorėjo atskleisti, už ką konkrečiai atidavė savo balsą.

Ingai šie Seimo rinkimai yra pirmieji, kada ji gali balsuoti. Pirmajame ture mergina balsavo už Laisvės partiją, šįkart – už konservatorę.

„Laisvės partija man artima dėl savo vertybių, tačiau šiame ture aš, kaip ir tėtis, pasirinkau mažesnę blogybę. Tiesiog galvoju, kad jeigu Laisvės partija būtų koalicijoje su konservatoriais, tai galėtų paspartinti pokyčius“, – atsakė Inga.

Paklausta, kokių būtent pokyčių tikisi, studentė teigė, kad būtų laimėjimas, jei pavyktų pasistūmėti priekin žmogaus teisių ir lygybės užtikrinimo srityse. O Rimantas iš naujai išrinkto parlamento tikisi, kad nekils nauja ekonominė krizė.

Sutikta Janina negailėjo aštrių žodžių dabartiniam Seimui, tad ji labai tikisi, kad valdžia pasikeis. Kaip pabrėžė moteris, nors ji jau pensininkė, bet jai rūpi jos dukrų, anūkų ateitis, o dabar valdantieji, Janinos manymu, visiškai nekreipia dėmesio į jaunus žmones. Rinkėją papiktino ir dalijamos bei žadamos papildomos išmokos.

„Aš vasarą gavau tuos 200 eurų, o kas iš to? Padalinau per pusę dukroms. Viena mokykloje matematikos moko, kita chirurge dirba. Ar jūs matėte, kaip valdžia tyčiojosi iš šių profesijų? Tryliktai pensijai pinigų rastų, bet gal geriau po tryliktą algą atiduotų tiems, kas atsidavę dirba čia ir dar nepabėgo iš Lietuvos“, – kalbėjo Janina.

Moteris viliasi, kad atėjęs naujas Seimas susiims bei pasirūpins, kad gydytojai bei pedagogai jaustųsi oriai, o ir padaugės norinčiųjų dirbti šiuos darbus.

„Mane neramina, kai kalbama, kad trūksta mokytojų, trūksta daktarų. Baisu, jei nebus kam mokyti ir gydyti mūsų anūkų. Kažkaip galėtų imtis ir spręsti tokią bėdą“, – pasidalijo Janina.

Iš apylinkės išėjusi Kristina sakė, kad balsavo už A. Verygą. Jos manymu, gyventojai nepelnytai kritikuoja sveikatos apsaugos ministrą, ypač dėl suvaržymų, ribojimų, koronaviruso valdymo.

„Kai buvo karantinas, kasdien stebėdavau jo konferencijas. Tai nuramindavo mane, jis pasakydavo apie padėtį, apie situaciją. Tas metas buvo pilnas nežinios, pirmą kartą visi tai patyrėme“, – savo sprendimą argumentavo rinkėja.

Kristina taip pat mano, kad dabar, pandemijos ir koronaviruso krizės sąlygomis, būtų nelogiška keisti valdžią. Moters teigimu, tai sutrikdytų nusistovėjusius kovos su infekcija veiksmus, o nauji žmonės galbūt nežinotų, nuo ko reiktų imtis savo pareigų.

„Man dabar politika mažiau rūpi. Man svarbiau, kad infekcija dabar būtų suvaldyta“, – pridūrė rinkėja.

Gediminas ir Aušra, išėję iš balsavimo, minėjo, kad jų pažiūros skiriasi, bet dėl to nekyla konfliktų. Už A. Verygą balsavęs vyras sakė, kad jam patinka ministro darbas, norėtų, kad jis dar padirbtų, kol siautėja virusas. Tiesa, Gediminas pažymėjo, kad galėjo šalyje anksčiau įvesti ribojimus dėl koronaviruso plitimo, jis nemano, kad tai būtų pakenkę valdančiųjų reitingams.

„Aš jaučiu, kad jie kaip tik gautų daugiau pliusų, jei anksčiau būtų paleidę vietinį karantiną ar kažką panašaus. Galbūt būtų mažesnis COVID-19 atvejų šuolis, žmonės saugiau jaustųsi. Jau geriau nenueiti į kiną ar barą, negu susirgti“, – sakė vyras.

Jo žmona Aušra teigė, kad visada balsuoja už konservatorius. Jai atrodo, kad dabar ir būtų sveika keistis valdžiai, nes Lietuvoje, be koronaviruso, yra ir kitų opių bėdų.

„Pavyzdžiui, švietimas, aplinkosauga, skurdas. Aš laikausi tos nuomonės, kad „valstiečiai“ darė tai, kas jiems, o ne gyventojams yra patogiau“, – kalbėjo Aušra.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10