Lietuvoje

2020.10.20 12:54

Po skandalingo Valinsko pareiškimo – Nausėdos ir Skvernelio kritikos strėlės: kur mes nusirisime, kur mes einame?

atnaujinta 13.24
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.10.20 12:54

Buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas sulaukė griežto prezidento Gitano Nausėdos įvertinimo po to, kai žiniasklaidai duotame interviu pareiškė, jog tokius kaip Valdemaras Tomaševskis reikėtų šaudyti.

Prezidento teigimu, tokie žodžiai kenkia ne tik mūsų šalies visuomenei, bet neabejotinai nuskambės ir dvišalių santykių kontekste.

Nausėda: suvaldę pirmąją COVID-19 bangą, pernelyg atsipalaidavome

„Jie viskam kenkia. Jie kenkia mūsų visuomenei, mūsų santykiams ir, tiesą sakant, mes iki šito ėjome nuosekliai, po truputį toleruodami tą patyčių kultūrą, kuri išbujojo tiek, kad atskiri asmenys sau leidžia tokio pobūdžio pareiškimus“, – apie A. Valinsko skandalingą pasisakymą kalbėjo G. Nausėda.

Pasak jo, reikia duoti atkirtį tiems, kurie panašią patyčių kultūrą toleruoja, leidžia bujoti panašiai terminologijai viešojoje erdvėje. G. Nausėda retoriškai paklausė, kur su tokiu požiūriu einame ir kur nusirisime.

„Aš kreipiuosi į gerus žmones Lietuvoje, nes sako, kad didžiausios niekšybės padaromos, kai geri žmonės yra tiesiog abejingi. Nebūkite abejingi, duokite atkirtį šitiems žmonėms, kurie prarado bet kokį saiką, prarado bet kokį padorumą ir žmogiškumą.

Šiandien mes kalbame apie konkretų užsipuolimo objektą, galbūt patyliukais kažkas kikena į kumštį, kad ne mane čia liečia, tas žmogus galbūt kažkokiais ryšiais susijęs ir gerai čia jam „užvažiavo“. Galbūt jau rytoj pradėsime kalbėti, kad reikia pagrasinti ir jo šeimai? Kur mes nusirisime? Kur mes einame?“ – retoriškai klausia šalies vadovas.

Anot G. Nausėdos, pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis daugiau tokio bendravimo, kuriame atvirai galime jausti patyčių nuotaikas, norą trenkti diskusijoje oponentui į kaktą, nors to neturėtų būti viešojoje bendravimo erdvėje.

„Kaip ir su koronavirusu, dar laikas susimąstyti. Laikas sustoti, padėti tašką ir grįžti prie normalių diskusijų visuomeninėje erdvėje. Šiandien tos diskusijos jau antrame sakinyje baigiasi pravardžiavimu, kad kažkas yra idiotas, kad kažkas yra toks ar anoks.

Tai jeigu mes tik tiek sugebame, tai apie kokius sprendimus diskusijų pagrindu mes galime kalbėti. Kalbėsime tik apie tai, kaip kas stipriau akmeniu užvažiavo į kaktą savo oponentui“, – sakė G. Nausėda.

Kritikos Valinskui pažėrė ir premjeras

Į pasisakymą sureagavo ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Savo feisbuko paskyroje jis neįvardijo, kad kalba būtent apie A. Valinską, jis apibūdinamas tik kaip „aktyvus visuomenės atstovas“.

Visgi iš tolesnio pateikiamo vertinimo matyti, kad kalbama būtent apie pasisakymą, skirtą V. Tomaševskiui.

Negaliu tiesiog nutylėti dėl pareiškimo, kuris nuskambėjo iš vieno patyrusio ir aktyvaus visuomeninio atstovo lūpų. Šis...

Posted by Saulius Skvernelis on 2020 m. spalio 20 d., antradienis

„Šis pareiškimas sukrėtė ir šokiravo, o tarptautinėje erdvėje yra pasitinkamas su didžiule nuostaba ir klausimais: kodėl tai buvo pasakyta, kaip tiksliai buvo pasakyta, ką tai reiškia? Ką tai sako visų pirma ne tiek apie pareiškimo autorių, kiek apie šiuolaikinę Lietuvą, kurią norime matyti kaip vakarietišką, atvirą visiems ir tolerantišką. Ką pagaliau tai sako apie kiekvieną iš mūsų?“ – svarsto S. Skvernelis.

Pasak premjero, jis pasisako prieš bet kokį nesantaikos kurstymą – rasės, religijos, tautinės ar kitokios priklausomybės pagrindu.

„Negalime intelektu, ironija, sarkazmu ar kitais būdais pridenginėti pagiežos ir neapykantos“, – dėsto jis.

S. Skvernelis teigia, kad tiek jis, tiek visa Vyriausybės komanda atsiriboja nuo šių pasisakymų.

Po Valinsko žodžių kilo ne tik skandalas, pradėtas ir teisėsaugos tyrimas

LRT.lt primena, kad prokuratūra pirmadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl A. Valinsko žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką, europarlamentarą V. Tomaševskį.

Ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo pradėtas dėl A. Valinsko interviu delfi.lt, kur šis, komentuodamas rinkimų rezultatus, pareiškė, jog tokius kaip V. Tomaševskis reikėtų šaudyti.

„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo“, – pareiškė A. Valinskas.

Šios ištraukos viešai prieinamame interviu nebėra, tačiau ją galima rasti perfilmuotą iš interviu internete.

Pasak A. Valinsko, šiuo atveju jo pasakytuose žodžiuose nėra jokio skatinimo tautinei ar kitokiai neapykantai, o iš viso pokalbio išskirti žodžiai – bandymas pūsti propagandinį burbulą, neturintį nieko bendra su realybe.

„Savo pasisakyme aš jokiu būdu neskatinau nei tautinės neapykantos, nei raginau imtis prievartos. Tai paprasčiausias vaizdingas humoristinis pasakymas TARIAMĄJA nuosaka, nesiekiant ir neraginant jokių aktyvių veiksmų. Tai vaizdingas mano nuomonės išreiškimas apie šį „politinį veikėją“.

Mano kolegos ir bendradarbiai puikiai žino, kad tokį posakį kaip pertarą aš vartoju. Mano pasisakymo negalima ištraukti iš konteksto ir cituoti tik vieno sakinio, atmetus visas aplinkybes, nevertinant pasakytų frazių intonacijos ir humoristinės potekstės. Net ir tos šypsenos, su kuria aš tai padariau“, – savo poziciją išsako A. Valinskas.

Visą pasisakymą galite rasti čia.

Į A. Valinsko pasisakymus sureagavo ir Lenkijos diplomatai.

Pasak Lenkijos ambasadorės Lietuvoje Urszulos Doroszewskos, už tokius pasisakymus, kuriuose galima įžvelgti grasinimus ir neapykantos kurstymą, baudžiama. Anot U. Doroszewskos, viešoje erdvėje negali būti vietos neapykantos kalbai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt