Lietuvoje

2020.10.19 16:11

Valinskas dėl frazės apie Tomaševskį: tautinės neapykantos neskatinau, tai vaizdingas išreiškimas apie šį „politinį veikėją“

LRT komentaras; Lenkijos ambasadorės pozicija; atnaujinta 17.56
LRT.lt2020.10.19 16:11

Prokuratūra pirmadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį. Toks A. Valinsko pasisakymas sulaukė didelio atgarsio visuomenėje, o pats buvęs parlamento vadovas popietę pateikė savo poziciją į šį kilusį skandalą.

Pasak A. Valinsko, šiuo atveju jo pasakytuose žodžiuose nėra jokio skatinimo tautinei ar kitokiai neapykantai, o iš viso pokalbio išskirti žodžiai – bandymas pūsti propagandinį burbulą, neturintį nieko bendra su realybe.

„Savo pasisakyme aš jokiu būdu neskatinau nei tautinės neapykantos, nei raginau imtis prievartos. Tai paprasčiausias vaizdingas humoristinis pasakymas TARIAMĄJA nuosaka, nesiekiant ir neraginant jokių aktyvių veiksmų. Tai vaizdingas mano nuomonės išreiškimas apie šį „politinį veikėją“. Mano kolegos ir bendradarbiai puikiai žino, kad tokį posakį kaip pertarą aš vartoju. Mano pasisakymo negalima ištraukti iš konteksto ir cituoti tik vieno sakinio, atmetus visas aplinkybes, nevertinant pasakytų frazių intonacijos ir humoristinės potekstės. Net ir tos šypsenos, su kuria aš tai padariau“, – savo poziciją išsako A. Valinskas.

Anot buvusio Seimo pirmininko, jis išsakė savo nuomonę apie Lietuvai atvirai kenkiančią politinę jėgą, kuri neturi nieko bendra su Lietuvoje gyvenančios lenkų tautinės mažumos interesais.

„Tokią nuomonę aš turiu teisę turėti ir ją išsakyti. Laidoje kalbėjau ne apie lenkus ir tautines mažumas, o apie politinę jėgą, kurią manau esant Lietuvai antivalstybine partija. Ką reiškia vien jos narių pasisakymai apie Krymo okupaciją, Baltarusijos protestuotojų žalojimą ir žudynes? O kur dar N. Rozovos darbeliai? Aš ir dabar galiu pasakyti: taip, mano nuomone, tai antivalstybinė politinė jėga, neturinti nieko bendra su atstovavimu Lietuvos tautinėms mažumoms, ypač lenkams, jų interesų gynimu.

Dar daugiau. Aš manau, kad dešimčių tūkstančių lenkų žudynes pateisina pats V. Tomaševskis, įsisegdamas, viešai nešiodamas ir demonstruodamas Georgijaus juostelę. Gal šis ponas pamiršo, kad 1939 m., nacių Vokietijai ir Sovietų Sąjungai pasidalinus įtakos zonas, buvo okupuotos Baltijos šalys, o SSRS užpuolė Lenkiją ir užėmė net 52 proc. jos teritorijos. O kur dar Katynėje nužudyti lenkų patriotai? O šis politikuotojas įsisega okupantų juostelę ir išdidžiai marširuoja Lietuvos gatvėmis ir seka pasakas apie tai, kad jis gina ir atstovauja lenkų interesams. Ir kai tokiam veikėjui, pateisinančiam savo tautiečių žudynes, ironiškai, juokaudamas pareiški, kad už tokius dalykus (turiu galvoje tokių „vertybinių idėjų“ platinimą ir veidmainiškumą) REIKĖTŲ ŠAUDYTI (dar kartą pabrėžiu – TARIAMĄJA NUOSAKA), PO VIENĄ PER METUS (juk ir žmogui be humoro jausmo aišku, kad toks periodiškumo siūlymas yra absurdo elementas) – tada jau tai virsta PRIEVARTOS KURSTYMU. Atsibuskite, Voldemortai!“, – atvirame atsakyme savo nuomonę išsako A. Valinskas.

Kaip teigiama A. Valinsko atsakyme visuomenei, tame pačiame interviu jis pasisako ir apie lenkų tautą, kurią gerbia ir didžiuojuosi, kad gyvena valstybėje, kurioje drauge gyvena ir kuria daugybė tautų.

„Tačiau yra tokių, kuriems toks taikus bendras gyvenimas yra nepriimtinas, kadangi tik priešindami lietuvius ir lenkus, jie gali siekti savo žemų asmeninių interesų. Ir kai tokie veikėjai gauna simbolinį, ironišką, humoristinį antausį, jie pradeda kitus teplioti tuo, kuo patys kvepia. Toks dirbtinis skandalo kėlimas yra dar viena priemonė nepripažinti įvykusių Seimo rinkimų rezultatų ir žūtbūt siekti jų panaikinimo“, – sako A. Valinskas.

Buvęs politikas pabrėžia, kad iš visų jo įmonėse dirbančių darbuotojų net didesnė dalis yra būtent lenkai.

„Gyvename teisinėje valstybėje, jeigu kažkam atrodo, kad šis dirbtinai keliamas skandalas turi nors kiek pagrindo, siūlau tai spręsti teisiniu keliu, o ne kelti absurdišką isteriją“, – savo atsakymą tokiais žodžiais užbaigia A. Valinskas.

LRT: net ir radikalią nuomonę galima išsakyti nekurstant nesantaikos ir korektiškai

Reaguodama į situaciją LRT teigia, kad asmeninę nuomonę reikšti, aštriai vertinti gali kiekvienas pilietis, tačiau tai turėtų būti daroma neperžengiant numatytų įstatytų ar skatinantys neapykantą.

Savo komentare LRT griežtai nepritaria A. Valinsko išsakytai nuomonei ir laikosi pozicijos, jog ir aštrų komentarą galima išsakyti korektiškai.

„Visi laisvi reikšti savo nuomonę, aštriai vertinti politinę veiklą, tačiau tokie pasisakymai neturėtų skatinti susidoroti ar kurstyti neapykantos. Arūno Valinsko pasisakymui delfi.lt laidoje LRT griežtai nepritaria, nes laikomės pozicijos, kad net ir radikalią nuomonę galima išsakyti nekurstant nesantaikos ir korektiškai“, – savo komentarą žiniasklaidai pateikė LRT.

Sureagavo ir Lenkijos ambasadorė Lietuvoje: viešoje erdvėje nėra vietos neapykantos kalbai

Į A. Valinsko pasisakymus sureagavo ir Lenkijos diplomatai.

Pasak Lenkijos ambasadorės Lietuvoje Urszulos Doroszewskos, tokie pasisakymai, kuriame galima įžvelgti grasinimus ir neapykantos kurstymą – baudžiama.

Anot U. Doroszewskos viešoje erdvėje negali būti vietos neapykantos kalbai.

„Reiškiu savo pasipiktinimą dėl Arūno Valinsko viešai išsakytų žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį ir šios partijos rinkėjus, kad „tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus“. Norėčiau pabrėžti, kad niekam negalima grasinti mirtimi, o viešas kurstymas padaryti nusikaltimą yra baudžiamas. Viešoje erdvėje nėra vietos neapykantos kalbai. Tikiuosi, kad Lietuvos visuomenė tinkamai sureaguos. Žodžio laisvė turi savo ribas tuo momentu, kai kitų teisės ar laisvės yra pažeidžiamos”.

Po Valinsko žodžių Tomaševskis kreipėsi į teisėsaugą

LRT.lt primena, kad ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo pradėtas dėl A. Valinsko interviu delfi.lt, kur šis, komentuodamas rinkimų rezultatus, pareiškė, jog tokius kaip V. Tomaševskis reikėtų šaudyti.

„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėti nuo jo“, – pareiškė A. Valinskas.

Šios ištraukos viešai prieinamame interviu nebėra, tačiau ją galima rasti perfilmuotą iš interviu internete.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę tam, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės ar kitų savybių. Už tai gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt