Lietuvoje

2020.10.20 12:01

Nausėda: jeigu mes paleisime dabartinę susirgimų statistiką iš rankų, pasirinkimas bus tik vienas – viską teks stabdyti

atnaujinta 13.18
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.10.20 12:01

Lietuvoje augant užsikrėtusių COVID-19 skaičiams prezidentas Gitanas Nausėda antradienį lankėsi Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC), čia susitiko su centro vadovais ir epidemiologais.

„Bus aptarta dabartinė padėtis NVSC ir svarbiausi pandemijos valdymo klausimai“, – dar prieš susitikimą BNS nurodė prezidentūra.

Nausėda: suvaldę pirmąją COVID-19 bangą, pernelyg atsipalaidavome

G. Nausėda anksčiau sakė, jog domėsis NVSC darbu ir sieks padėti didžiulę įtampą patiriantiems epidemiologams, kovojantiems su viruso plitimu.

Ragina kitų metų biudžete numatyti daugiau lėšų NVSC

Po susitikimo, bendraudamas su žiniasklaida, prezidentas atkreipė dėmesį, kokį sunkų darbą šiuo metu atlieka šio centro darbuotojai, o jiems tenkantys iššūkiai, deja, bet kartais visuomenės būna nesuprasti.

„Norėjau jiems padėkoti už darbą, dažnai nematomą ir visuomenės neįvertinamą darbą, kuris gelbsti žmonių gyvybes. <...> Daug yra problemų, bet jos susijusios su tuo, kad mes kol kas nesugebame tinkamai finansuoti tų priešakinėse kovos linijose stovinčių žmonių. Trūksta etatų, trūksta atlyginimams lėšų, prarandami geri specialistai, nes nesugebama konkuruoti rinkoje. Šį klausimą turime spręsti ne maldami liežuviais, o planuodami 2021 metų biudžetą“, – sakė šalies vadovas G. Nausėda.

Prezidento teigimu, jų skaičiavimais reikėtų apie 4 mln. eurų papildomų lėšų.

G. Nausėdos tvirtinimu, šiuo metu brandinama idėja, jog reikia sutelkti mokslininkus kovai su COVID-19. Tiesa, mokslininkų grupė galėtų teikti ne tik informaciją ir instrukcijas valdžios institucijoms, bet ir visuomenei, kaip elgtis vienu ar kitu atveju pandemijos akivaizdoje.

„Gal reikia suburti platesnį mokslininkų kolektyvą, kuris teiktų rekomendacijas ne tik valdžios institucijoms, bet ir visuomenei, kaip elgtis šioje situacijoje“, – sakė prezidentas.

Prezidentūra taip pat neatmeta galimybės, jog esant reikalui būtų sukurta specialistų institucija, kuri aprėptų ne tik su COVID-19 dirbančius mokslininkus, bet ir ekonomistus, kitų sričių ekspertus.

„Norėtųsi, kad specialistų pagalba būtų vertinama ir gerbiama, pagaliau, jei reikia sukurti specialistų instituciją prie prezidentūros, mes esame tai pasirengę padaryti, įtraukti kitų profesijų atstovus, nes klausimas kur kas kompleksiškesnis nei tik pandeminė pusė“, – sakė G. Nausėda.

Prezidentas: jei paleisime kontrolę, grįšime į pavasario padėtį

Paklaustas, kaip vertina dabartinės valdžios darbą kovoje su COVID-19 pandemija, G. Nausėda neslėpė, kad tam tikrų klaidų buvo, ypač vasarą, kuomet akivaizdžiai pasijautė atsipalaidavimo nuotaikos, nors perspėjimai apie gresiančią antrąją bangą skriejo iš kitų Europos šalių.

Tiesa, prezidento teigimu, akivaizdžiai atsipalaidavo ir visuomenė, tą rodo sparčiai šoktelėjęs naujų u-sikrėtimų skaičius.

Prezidento manymu, šiuo metu būtina susikoncentruoti ir imtis numatytų veiksmų, nes, paleidus vadeles, COVID-19 infekcija gali tapti sunkiai suvaldomu procesu, o tada vėl grėstų priemonės, kurios buvo naudojamos pavasarį.

„Nemanau, kad buvo tinkamai išnaudotas laikas, man atrodo, kad vyravo tokia truputį užsiliūliavimo nuotaika, kai mes, ko gero, visiškai pagrįstai teigėme, kad pirmąją COVID-19 bangą įveikėme labai gerai, ir Lietuva buvo tarp tų valstybių, kurios buvo rodos kaip pavyzdys kitoms valstybėms. Turiu galvoje ne tik medicininę, bet ir ekonominę pusę. <...> Tačiau tokios nusiraminimo nuotaikos savo padarė, negaliu teigti, kad Lietuva yra vienintelė tokia, bet dabar esame tokiame taške, kuomet dar turime pasirinkimą tarp to, kad galime išspręsti problemą neuždarydami visos ekonomikos ir nestabdydami viešojo gyvenimo, lokalizuodami židinius, juos identifikuodami, atsekdami priežastį ir izoliuodami žmones“, – teigė G. Nausėda.

„Jeigu mes tik paleidžiame dabartinę statistiką iš rankų ir atvejų skaičius didėja iki 400–500 per dieną ar 1000, tada jokio kito pasirinkimo neturime, viską stabdome ir grįžtame į laikino įšalo būklę, kažką panašaus, kaip turėjome pavasarį, ir skaičiuojame ekonominius nuostolius“, – sako G. Nausėda.

LRT.lt primena, kad COVID-19 susirgimai pastaruoju metu Lietuvoje stipriai išaugę.

Šalyje nuo praėjusios savaitės vidurio kasdien registruojama po daugiau nei 200 naujų COVID-19 atvejų.

Šiuo metu sergamumas COVID-19 Lietuvoje siekia 91,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Populiariausi

Mokykla

Lietuvoje

2020.11.30 12:42

Dėl koronaviruso siūloma paankstinti moksleiviams Kalėdų atostogas svarstys dėl būriavimosi ribojimo griežtinimo, atnaujinta 13.46

23
Medikai dirba Respublikinėje Panevėžio ligoninėje karantino metu

Lietuvoje

2020.11.30 09:32

COVID-19 situacija Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami globos namuose, židiniu tapo Marijampolės pataisos namai 1136 nauji atvejai, 13 asmenų mirė, atnaujinta 13.14

8