Lietuvoje

2020.10.08 19:50

Paviešinus varganas sąlygas globos įstaigose, siūlo nebesiteisinti: sovietmečio palikimą keisti galėjome jau seniai

Mindaugas Jackevičius, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2020.10.08 19:50

Patikrinimai keliuose socialinės globos namuose parodė, kad atšiauriomis sąlygomis juose gyvena psichinę negalią turintys asmenys, o ir darbuotojai turėjo ne vieną priežastį skųstis – Darbo inspekcija nustatė dešimtis pažeidimų. Tikrintojus stebino ir bent dalies darbuotojų pasirengimo stoka. Vis dėl to, kaip sako negalios organizacijų atstovė, aiškinti tai „sovietmečio palikimu“ jau tapo prastu prastu pasiteisinimu.


Šalyje didžiulio atgarsio sulaukė nelegalios šunų veisyklos, tačiau į varganą negalią turinčių asmenų padėtį pensionuose sureaguota vangiau. O kontrolieriai pažeidimų skaičiuoja ne vieną – Skemų socialinės globos namuose vienas vyras laikytas už grotų, nehigieniškomis sąlygomis. Specialistų teigimu, kai kurie atvejai gali prilygti kankinimams, apie juos anksčiau rašė LRT.lt.

LRT RADIJO laidoje „Aktualijų studija“ Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius sakė, jog galima kalbėti apie „visą spektrą problemų“.

Biuras rugsėjo pradžioje rado už grotų laikomą vyrą Skemų socialinės globos namuose, kuriuose apgyvendinami žmonės su proto arba psichikos negalia. Problemų surasta ir Aknystos socialinės globos namuose, kurie nėra tinkamai pritaikyti žmonėms su judėjimo ir regos negalia, globotiniams neužtikrinamas privatumas atliekant higienos procedūras.

Apie Skemų globos namų atvejį kalbėjęs V. Valentinavičius teigė, jog dėl tinkamų sąlygų nebuvimo atsakomybė tenka vadovybei.

„Šitai negalėtų įvykti be vadovų žinios, kadangi ten buvo ir grotos, tai reiškia, kad kažkas turėjo jas suvirinti, atnešti, taip pat reikėjo įsteigti tokius kambarius“, – „Aktualijų studijoje“ sakė jis.

Užrakintu laikomas asmuo charakterizuotas kaip agresyvus, todėl darbuotojai jį laikė izoliacijoje dėl savo pačių ir kitų gyventojų saugumo. Vis dėlto, pasak V. Valentinavičiaus, globos namai nesilaikė visų numatytų procedūrų, kad išsiaiškintų jo elgesio ypatumus.

„Patikrinus visą informaciją paaiškėjo, kad nuo kovo 1 d. (...) nebuvo vertinami jokie šio žmogaus socialiniai, psichologiniai, emociniai ir sveikatos poreikiai. Tik juos įvertinus numatoma, kokia socialinė paslauga turi būti teikiama“, – sakė pašnekovas.

Už neteisėtą laisvės atėmimą, koks įtariamas Skemų globos namuose, numatyta baudžiamoji atsakomybė, todėl įvykis perduotas policijai, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Dar vienas ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl galimo dokumentų klastojimo, disponavimo suklastotu dokumentu.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių globos įstaigų skyriaus vadovas Darius Pauliukonis susilaikė nuo išsamių komentarų, kol vyksta šie tyrimai, taip pat vidinis patikrinimas.

„Neturime baigtų tyrimų, kalbant apie Skemus, visų faktų neturime, policija savo darbo dar nėra baigusi. Šiandien kalbėti „kodėl?“, „kas?“ ir „kaip?“ yra sunku, bet suprantame, kad taip būti neturi“, – sakė D. Pauliukonis.

Ministerija pripažįsta, kad problemų esama, jas turėtų išspręsti tinklo pertvarka – didelių socialinės globos įstaigų mažinimas, labiau individualizuota prie globos reikalingų asmenų.

„Didelės įstaigos veikia nuo sovietmečio, natūralu, didelėse įstaigose dingsta individualus priėjimas prie kiekvieno žmogaus. (...) Nuo 2017 metų, ką jau ir praktikoje įgyvendiname, vyksta ėjimas link pertvarkymo ir individualių paslaugų teikimo, masto mažinimo“, – aiškino ministerijos atstovas.

Tačiau Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė sako, kad sovietmečio praktikos ir institucinis tinklas, nors tebeegzistuoja, neturėtų būti pasiteisinimu – laiko pokyčiams būta daug.

„Darbuotojų požiūris, kaip ir visuomenė, keičiasi. Galbūt ne taip sparčiai, bet mes turime labai gerų pavyzdžių iš kitų įstaigų, kurios labai greitai pakeitė požiūrį ir visiškai kitaip teikia paslaugas. Labai lengva teisintis nuo sovietmečio išlikusiu požiūriu ir sistema, bet mes daug metų jau galime ją keisti“, – laidoje kalbėjo D. Juodkaitė.

Ji priminė, kad dar 2007 m. buvo parengta Psichikos sveikatos priežiūros strategija, kuri nebuvo deramai finansuojama, todėl strigo ir jos įgyvendinamas. Strategijoje numatyti apgyvendinimo kokybės kriterijai, užimtumo skatinimas, psichoterapinių bei medikamentinių paslaugų teikimas.

D. Juodkaitės manymu, ministerija, kuriai pavaldžios socialinės globos įstaigos, apie padėtį bent iš dalies žinojo.

„Ministerija negali sakyti, kad nežinojo, nes buvo vykdyti ir bendri patikrinimai. Gal nebuvo rastas vienas ar kitas žmogus už grotų, kas šokiravo ir mane, nes Lietuvoje aš tokių vaizdų nebuvau mačiusi, bet tai, kad globos įstaigose yra fizinio suvaržymo priemonių, izoliavimo kambariai, (...) kad rakinami tiek skyriai, tiek kambariai nakčiai, man atrodo, tikrai ne naujiena“, – sakė Negalios organizacijų forumo prezidentė.

V. Valentinavičius sako, kad patikrinimai, į kuriuos įsitraukė ir Valstybinė darbo inspekcija, parodė ir prastas darbuotojų sąlygas.

„Aknystos globos namuose Darbo inspekcija nustatė 21 darbo teisės pažeidimą, kas rodo, kad ir su darbuotojais buvo netoleruotinas elgesys, kuris galėjo lemti tam tikras globos problemas“, – sakė pašnekovas.

Tiek šiuose, tiek Skemų globos namuose darbuotojams nebuvo mokama už virškrūvį, pridūrė pašnekovas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI