Lietuvoje

2020.09.16 21:49

Aistros dėl Lukiškių aikštės: Šimašius mini „spaudimą iš viršaus“, Genocido centro vadovas beda pirštu į suskaldytas plyteles ir tepalų dėmes

LRT.lt2020.09.16 21:49

Nerimsta aistros dėl sostinės Lukiškių aikštės likimo. Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad Vyriausybė siūlys reprezentacinę Lukiškių aikštę ir jos priežiūrą perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui. Centro vadovas sako, kad perimtų valdymą iš Vilniaus savivaldybės, jeigu sutartis su ja būtų nutraukta.

Centro vadovas prof. dr. Adas Jakubauskas su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi – „Dienos temoje“.

– Vyriausybės darbo grupės sprendimo perimti sostinės aikštę ir perduoti Genocido ir rezistencijos tyrimų centrui laukiama rytoj. Bet jūs sakote, kad centras priimtų tokį sprendimą ir priimtų valdyti aikštę. Feisbuke dėl tokios funkcijos jūsų centras jau vadinamas centru, kuris užsiimtų aikščių priežiūra ir genocidu, dėl to pavadinimas būtų „Grindacidas“. Kiek tokios funkcijos, jūsų paties manymu, dera su jūsų centro tikrosiomis funkcijomis pagal įstatymą?

A. Jakubauskas: Aš nežinau, tai ne centro iniciatyva perduoti Lukiškių aikštės valdymą, bet, jeigu Vyriausybė pritars, tai, be jokios abejonės, mes turime vykdyti įstatymo nuostatas. Šių metų liepos 29 dieną ministro pirmininko potvarkiu buvo suformuota darbo grupė, kuri turėtų iki poryt duoti išvadas dėl Lukiškių aikštės. Rytoj 15 valandą Vyriausybės rūmų kanceliarijoje įvyks komisijos posėdis, šitas klausimas bus sprendžiamas, taip pat ir dėl galimo panaudos pratęsimo su Vilniaus miesto savivaldybe. Tai gal palaukime rytdienos ir iš tiesų tada bus viskas aišku, kokia yra Vyriausybės pozicija. Pasikartosiu: jeigu Vyriausybės ir Seimo pozicija bus, kad aikštę turi perimti mūsų įstaiga, tai mes pasirengę tą padaryti.

Dienos tema. Šimašius: Seime turime žmones, kurie nesupranta, kas yra miestas (su vertimu į gestų k.)

– Jūs planuojate, kad bus ir Seimo sprendimas?

A. Jakubauskas: Aš nežinau. Turbūt būtų logiška, kad nebūtų dviprasmybės įstatymuose. Turbūt reikėtų papildyti Lukiškių aikštės įstatymo 5 straipsnio 3 dalį, kas yra aikštės valdytojas. Jeigu įstatymų leidėjas apsispręstų įrašyti tokį sakinį, tai praktiškai išspręstų bet kokius juridinius ginčus.

– Prie to, kas numatyta jūsų centrui įstatyme ir jūsų paties centro veiklos nuostatuose, mes dar grįšime. Vilniaus vicemeras V. Mitalas irgi sako, kad noras perimti aikštę iš savivaldybės kol kas, anot jo, tėra Kultūros komiteto pirmininko nuomonė, ir tikisi, jog valdytojas nepasikeis. O jūs, mere, kaip tikitės?

R. Šimašius: Kadangi Seime turime žmones, kurie nieko nesupranta, kas yra miestas, kas yra urbanistika ir koks aikštės vaidmuo mieste, kad tai yra įvairiausių susirinkimų vieta: džiugių, liūdnų, komerciškų, šventų, politiškų – visokių, tai priėmė neprotingą įstatymą, tada sudarė darbo grupę iš protingų žmonių, kurie dabar suka galvą, kaip tą neprotingą įstatymą kiek įmanoma protingiau pritaikyti. Ta darbo grupė rytoj vėl rinksis. Kažką šnekame, bandome, žiūrime. Ir staiga išlindo kultūros kuruotojas mūsų, „valstiečių“ darbo lyderis ir tėkštelėjo, kad nuo šiol miestas nieko su aikšte negalės daryti. Čia viskas nuspręsta ir aišku. Akivaizdu, kad tai yra visiškas nesupratimas, politinis pareiškimas, ir tiek. Darbo grupė dirba savo darbą. Tikiuosi, sveiko proto ten yra ir netrūks. Kaip čia atrodys toliau, bus matyti, bet spaudimas iš viršaus akivaizdus ir iliustruoja pyktį, norą apskritai neleisti žmonėms laisvai alsuoti mieste. Čia ne dėl to, kad kam nors aikštę perduoti. Čia kaip padaryti, kad ta aikštė būtų užgniaužta, kad ten, gink Dieve, nebūtų žmonių džiaugsmo.

A. Jakubauskas: Gerbiamasis mere, aš šiek tiek norėčiau jums paprieštarauti. Aš negaliu dabar vertinti, kaip ta aikštė buvo eksploatuojama iki šiol – gerai ar blogai, aš nesu ekspertas. Aš galiu pasakyti kaip fizinis asmuo, kaip eilinis Lietuvos pilietis. Aš prieš porą dienų kaip tik lankiausi Lukiškių aikštėje. Žinote, mane labai didžiai nustebino, sakykim, kada buvo išmontuotas pliažas, toje vietoje palikta milžiniška tepalų dėmė. Matyt, stovėjo techniškai netvarkingas automobilis ir paliko turbūt šešių metrų prie dviejų tepalų dėmę. Tepalų priterliota visoje aikštėje.

Kitas dalykas: aikštėje taip pat yra prigręžta skylių ir palikta visokių plastikinių kaiščių. Ten, kur buvo metalinės konstrukcijos, matosi įsigėrusios į plokštes rūdys. Tai jeigu įstatymas dabar sako, kad nuo šiol aikštė yra Lietuvos pagrindinė aikštė ir valstybės reprezentacinė aikštė, yra aiškiai pasakyta, kad aikštė turi valstybės reprezentacinę, memorialinę ir rekreacinę visuomeninę funkcijas. Tai, be jokios abejonės, šias tris funkcijas reikia derinti tarpusavyje ir visos valstybės šventės, svarbios valstybei priesaikos, rikiuotės, delegacijų apsilankymai... Tada aikštė įgauna kitą statusą.

– O ką jūs keistumėte, jeigu centras turėtų perimti Lukiškių aikštės valdymą?

A. Jakubauskas: Visų pirma mes bandytume ją įveiklinti, kaip kalba įstatymas, kurį Seimas priėmė. Aš taip įsivaizduoju, kaip minėjau, kadangi aikštė tampa pagrindine Lietuvos aikšte, atitinkamai ją reikia įveiklinti. Aš įsivaizduočiau, kad mes turėtume surinkti iš žmonių įvairius pasiūlymus ir tie pasiūlymai – kurie būtų racionalūs – vienokiu ar kitokiu būdu būtų pritaikyti. Mes apskaičiavome, kad Lietuvos valstybės kalendoriuje yra apie 17 šventinių dienų, kurias būtinai reikėtų pažymėti. Ir kitos šventės arba renginiai galėtų vykti aikštėje. Taip išeitų, kad vos ne kiekvieną savaitę koks nors renginys aikštėje galėtų vykti.

– Metuose yra 52 savaitės...

A. Jakubauskas: Ir visuomeninės organizacijos... Tai visuomeninei paskirčiai skirta erdvė.

– Noriu paklausti, pone Šimašiau, ar savivaldybė svarsto galimybę skųsti sprendimą, jeigu būtų priimtas sprendimas nutraukti panaudos sutartį?

R. Šimašius: Turbūt spekuliuoti iš anksto net nereikėtų, nes šiandien tiesiog politinės partijos vadovas paplepėjo, kaip jis įsitikinęs, kas čia turi būti. Aš tai traktuoju kaip labai nekompetentingą paplepėjimą. Darbo grupė sudaryta iš skirtingų institucijų, akivaizdu, kad tų institucijų žmonės patiria didžiulį spaudimą nubausti tą Vilnių, kur ten per daug džiaugiamasi, per daug tos gyvybės toje aikštėje yra. Man atrodo, apskritai truputėlį vertėtų pažiūrėti. Akivaizdu, kad ūkvedžio nereikėtų dar vieno samdyti. Kokiame absurdo teatre mes dalyvaujam?

A. Jakubauskas: Aikštė yra valstybės žemė.

R. Šimašius: Gerbiamas Aidai, aš džiaugiuosi, kad jūs turite laiko užsiimti svarbiausiais dalykais. Su gyventojų ir rezistencijos genocidu tyrimai eina puikiai, kažkokią dėmę radote, tikrai sveikinu su tuo. Bet ar jūs suprantate, kokiame absurdo teatre mes dabar dalyvaujame?
Kažkas Seime sugalvojo absurdišką įstatymą ir stuburą turintis prezidentas Valdas Adamkus jį vetavo prieš 20 metų. Vetavo, nes tai absurdas. Bet dabar mes priimame, kad tai normalu, ir įsiveliame į dalykus, kurie yra vieno žmogaus įgeidis iš mažo vaduko tapti didesniu vaduku.

– Na, turbūt sunku sakyti, kad tai vieno žmogaus. Buvo daugiau žmonių, kurie nepritarė savivaldybės iniciatyvai vasarą aikštę paversti pliažu. Ir tai buvo pagreitinimas tokių siūlymų.

R. Šimašius: Mes irgi padarėme vilniečių apklausą. Du trečdaliai miestiečių labai patenkinti tuo, kas buvo. Dalis neturi nuomonės ir, aišku, dalis nepatenkinti. Bet du trečdaliai yra patenkinti ir tai nenuostabu, nes, kalbant apie aikštės tvarkymą, aš labai gerai atsimenu, kaip aikštė atrodė dar prieš trejus metus. Kol tvarkymo darbai neprasidėjo, per lietų žmonės vengdavo per ją eiti, batai dulkėmis apeidavo. Tai buvo aikštė, kuri simbolizavo totalitarizmą, su Lenino vieta. Dabar tai aikštė, kur žmonės renkasi džiaugtis ir pavasarį, ir vasarą, ir rudenį, ir žiemą. Dabar, kai aš girdžiu apie 17 švenčių, dar daugiau švenčių, kaip jie ten rinksis, aš įsivaizduoju, kaip tas raudų kalnelis atrodys. Ir aš atsiprašau, bet aš nieko kito nematau, kaip nuolat bus eksponuojama, kaip tautiniais rūbais apsirengę žmonės, pagoniškas šventes su krikščioniškais prieskoniais. Taip, kaip tai daro Naisiuose. Gal ir smagu bus daliai žmonių, bet aš primenu, kad tai Europos sostinės viena iš centrinių aikščių ir čia žmonės turi susirinkti ir švęsti gyvenimą, gyventi.

A. Jakubauskas: Bet kaip pilietis, paprastas pilietis, gerbiamasis Remigijau, aš norėčiau pasakyti, kad iš tiesų nuvažiuokit dabar, po laidos, pasižiūrėkit, kaip aikštė atrodo. Priterliota tepalų dėmėmis, suskaldytos plytelės.

R. Šimašius: Aš, tiesą sakant, nesiruošiu dalyvauti tame absurdo teatre, į kurį aš, kaip suprantu, Adas įveltas visu tempu. Jūs nuvažiuokite ir pasižiūrėkite. Tai, kas čia kalbama, yra absurdo teatras ir tą mes turime suvokti. Aikštėje nuolat vyksta renginiai, sporto festivalis jums neužkliuvo? Neužkliuvo. O „Sostinės dienos“, kurios vyko, neužkliuvo? O nelegaliai pastatytos lentos irgi neužkliuvo?

– Pone mere, grįžkime prie sprendimo, kuris gali padaryti taip, kad panaudos sutartis su savivaldybe bus nutraukta ir tada aikštė bus perduota centrui. Ponas Jakubauskas minėjo įvairias svarbias datas. Ir aš neabejoju, kad iš tų 17 bent kelios, bent pora, tokios kaip Kovo 11-oji, Sausio 13-oji, yra susijusios su kita aikšte prie Seimo, prie parlamento rūmų. Ir ten tas apžėlęs fontanas tikrai kelia visokių minčių. Ar galima daryti prielaidą, kad Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras tas aikštes vertina skirtingai, nepaisant to, kokią panašią istorinę atmintį kartais jos turi?

A. Jakubauskas: Mes galime vertinti arba nevertinti. Aš tik galiu pasakyti, kad jeigu bus atitinkamas Vyriausybės sprendimas, tai atitinkamai mes perimsime aikštės valdymą. Jeigu Vyriausybės sprendimo nebus ir bus pratęsta panaudos sutartis su Vilniaus miestu, tai tas pasiliks, kaip yra. Aš nenorėčiau spekuliuoti. Posėdis įvyks rytoj. Aš buvau savaitę prieš tai posėdyje, buvo pakviesti ir Vilniaus savivaldybės atstovai. Komisijos pirmininkas gerbiamasis M. Kvietkauskas, kultūros ministras, savivaldybės dviejų atstovų klausė: ar jūs būtumėte pasirengę įvykdyti įstatymo nuostatas, kad pagrindinis simbolis aikštėje turi būti Vytis? O savivaldybės atstovai atsakė, kad jie jau įvykdė tą duotą nuostatą. Vytis dabar yra vėliavoje ir tai labai liberaliai traktuojama.

– Aš jūsų klausiu visiškai kito dalyko ir, deja, jūs pusę minutės kalbėjote neatsakinėdamas į klausimą, ar centras skirtingai vertina aikštę tarp Mažvydo bibliotekos ir parlamento ir Lukiškių aikštę. Bet mūsų laikas jau baigiasi. Ačiū labai už tai, kad skiriate savo laiką mūsų žiūrovams.

Populiariausi

Rolanda Lingienė

Lietuvoje

2020.09.24 14:00

Lingienė apie situaciją kai kuriuose rajonuose: galima kalbėti apie antrą COVID-19 bangą COVID-19 paveikė jau 77 ugdymo įstaigas; atnaujinta 14.50

COVID-19 mobilus punktas Radviliškyje, koronavirusas

Lietuvoje

2020.09.24 18:49

Prasčiausią COVID-19 situaciją fiksuojantys Raseiniai – kryžkelėje: meras prakalbo apie lokalaus karantino galimybę neatmetama galimybė jau rytoj kreiptis į Vyriausybę dėl karantino skelbimo; atnaujinta 19.42

15
Policijos kontrolė

Lietuvoje

2020.09.24 08:40

Kraupi nelaimė: Klaipėdoje bute rastas miręs kūdikis papildyta Vaiko teisių apsaugos tarnybos ir policijos komentarais