Lietuvoje

2020.08.03 19:44

Tautinėms mažumoms – daugiau nei vienas pasirinkimas: už ką balsuos Lietuvos lenkai ir rusai?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.08.03 19:44

Iki Seimo rinkimų liko vos du mėnesiai, o neapsisprendę rinkėjai pradeda dairytis, kam atiduoti balsą. Nors gali atrodyti, kad Lietuvoje gyvenantiems tautinių mažumų atstovams stinga pasirinkimo, už ką balsuoti, portalo LRT.lt kalbinti politologai teigė, kad situacija – kiek kitokia.

Šiuo metu kaip rinkimų kampanijos dalyvės, aiškiai atstovaujančios tautinėms mažumoms, yra įsiregistravusios dvi partijos. Tai yra Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) bei Rusų aljansas. Portalo LRT.lt kalbinti ekspertai sakė, kad tai nėra vienintelės partijos, kurias gali rinktis tautinių mažumų atstovai. Jie taip pat įvardijo partijas, kurių tautinės mažumos greičiausiai nesirinks.

Iššūkis – pritraukti Lietuvos rusų balsus

Liepos pabaigoje LLRA-KŠS paskelbė savo rinkimų sąrašą, kurio pirmoje vietoje – Zbignevas Jedinskis. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Andžejus Pukšto portalui LRT.lt komentavo, kad tai signalizuoja šios politinės jėgos radikalėjimą.

„Ta radikalizacija, ko gero, rodo, kad LLRA-KŠS orientuojasi į mažiau išsilavinusį rinkėją, kad orientuojasi į rusų tautinės mažumos atstovus“, – komentavo A. Pukšto.

Politologas kalbėjo, kad tautiškai mišriuose rajonuose, tokiuose kaip Vilniaus rajonas, Šalčininkai ar Trakai, atėjus rinkimams kyla tas pats klausimas – už ką balsuos rusų tautinė mažuma. Anot A. Pukšto, partijoms, ypač LLRA-KŠS, kyla iššūkis patraukti savo pusėn Lietuvos rusų bendruomenę.

„Visų pirma omenyje turiu Visaginą ir Klaipėdą, bet taip pat ir rusų bendruomenę pietryčių Lietuvoje. Ko gero, tas iššūkis bus ir šiemet, kaip LLRA sudaryti bendrą sąrašą su Rusų aljansu. Šiemet, ko gero, bus LLRA-KŠS konkurencija su atsigaunančia Darbo partija.

Politinis meniu tautinėms mažumoms didėja, bet, sakyčiau, nepakankamai.

Viktoras Uspaskichas puikiai lošia rusų tautinės mažumos korta. Yra šalia Rusų aljanso kita nedidelė politinė organizacija – Rusų sąjunga. Ko gero, V. Uspaskichas bandys sužaisti Rusų sąjunga“, – kalbėjo VDU politologas.

Jis pridūrė, kad ir dalis Lietuvos lenkų tautinės mažumos atstovų yra labiau linkę palaikyti Darbo partiją ir V. Uspaskichą nei LLRA-KŠS. Todėl, pasak jo, viena pagrindinių LLRA-KŠS konkurenčių rinkimuose ir bus Darbo partija.

„Didelės pagrindinės Lietuvos politinės partijos labai lėtai atsiveria į kitų tautybių politikus ir tikrai nepakankamai kalbant apie pietryčių regioną. Pažiūrėkime, kad ir į vienmandates apygardas, kurios yra pietryčių Lietuvoje. Ten stipriai mažesnė konkurencija, kai kurios partijos iki šiol nesiryžta ten kelti savo kandidatų.

Politinis meniu tautinėms mažumoms didėja, bet, sakyčiau, nepakankamai“, – sakė A. Pukšto.

Gali vilioti ir socialdemokratai, ir liberalai

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos politologė Jūratė Novagrockienė komentavo, kad lenkų tautinė mažuma yra gerai politiškai organizuota, nes Rusų aljansas turi mažai įtakos ir nėra populiarus tarp Lietuvos rusakalbių gyventojų, todėl šliejasi prie LLRA-KŠS.

„Apie lenkus reikia atskirai kalbėti, nes tuose jų gausiai gyvenamuose rajonuose – Trakų, Vilniaus ir t. t. – sudaromas spaudimas. Dažnai dar prasismelkia žinutės, kad, pavyzdžiui, tose vietovėse diskriminuojami lietuviai, kad yra tam tikri įsipareigojimai, keliami reikalavimai. Anksčiau lenkai buvo linkę siųsti savo vaikus į lietuviškas mokyklas, o dabar yra spaudimas siųsti į lenkiškas mokyklas“, – kalbėjo J. Novagrockienė.

Tačiau ji, kaip ir A. Pukšto, akcentavo, kad klausimas išlieka dėl rusakalbių rinkėjų. Pasak politologės, jie yra išsimėtę ir turi labai skirtingą vertybių sistemą, pažiūras. Jos teigimu, panašiausiais principais besiremianti yra Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP).

„Iš dalies – ir liberalai. Ir jiems, ir socialdemokratams yra svarbiau ne tautiškumas, o žmogaus teisės, lygybė ir t. t. Tradiciškai rusakalbiai balsuodavo už LSDP, vėliau buvo lyg ir atotrūkis, jie balsuodavo už kitas partijas, bet, kad ir kaip būtų, socialdemokratai yra artimesni savo vertybėmis, ideologija“, – komentavo Karo akademijos politologė.

Anot jos, tautinių mažumų rinkėjai greičiausiai nebalsuotų už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, „Nacionalinį susivienijimą“ ar Kartų solidarumo sąjungą-Santalką Lietuvai, nes šios partijos atspindi tautiškumo idėjas.

„Yra tam tikras pasiskirstymas, bet yra platesnė paletė to pasirinkimo, nei balsuoti vien tik už LLRA-KŠS. Dar kitas aspektas yra tas, kad jei yra didelis nusivylimas, jie išvis neateina balsuoti“, – sakė J. Novagrockienė.