Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.27 12:55

Arkivyskupas Grušas apie Velykas: Mišios vyks, bet be žmonių, skambės varpai

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.27 12:55

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas paaiškino, kaip karantino situacijoje bus švenčiamos Velykos.

Šventasis Sostas nutarė Velykų neperkelti ir nurodė, kaip pritaikyti liturgijas esamai situacijai, pranešė G. Grušas. Mišios vyks katedrose, bet be žmonių. Velykų rytą nevyks procesijos, bet 8 val. skambės varpai.

„Kai kas buvo palikta Vyskupų konferencijoms apsispręsti”, – sakė arkivyskupas.

Jis priminė, kad Didžioji savaitė prasideda Verbų sekmadienį. Visą tą laikotarpį Mišios vyks be žmonių, be procesijų. Arkivyskupas sakė, kad procesijos yra išbraukiamos iš liturgijos.

„Didįjį ketvirtadienį švęsime, kaip įprasta Lietuvoje, bet Mišios vyks be visų kunigų katedrose. Didįjį ketvirtadienį yra Kristaus paskutinės vakarienės Mišios, įprastai būna kojų plovimas. O šiemet, kadangi Mišios bus be žmonių, ta dalis bus praleidžiamia“, – aiškino G.Grušas.

Didįjį penktadienį bus papildomų maldų už medikus, ligonius, sutrikusius – taip prisitaikoma prie pandemijos situacijos.

Velyknaktis bus švenčiamas tik katedrose ir vietos bažnyčiose, tačiau taip pat be žmonių. Anksčiau Velyknakčio Mišios būdavo pradedamos laužų įžiebimu, ugnies šventinimu – ta dalis praleidžiama, bus uždegama žvakė prie altoriaus.

Tą vakarą anksčiau vykdavo ir suaugusiųjų krikšto sakramentas. Tinkamiausias laikas krikštyti suaugusiuosius yra Velyknaktis. Dėl paskelbto karantino suaugusieji per velyknaktį nebus krikštijami, o jų krikštas atidedamas vėlesniam laikui.

„Velykų rytą nebus procesijų, kaip įprasta, Mišios vyks be žmonių, tikimės, kad daugelis Mišių bus transliuojamos internetu, per televiziją ir radiją. Procesijos Velykų rytą, nevyks, bet 8 valandą bus skambinama varpais“, – pabrėžė G. Grušas.

Jis sakė, kad nebus renkamos rinkliavos.

„Nėra reikalo skubėti atlikti Velykų išpažinties į bažnyčią“, – pabrėžė arkivyskupas. Jis sakė, kad ją galima atlikti iki birželio 29 dienos – Šv. Petro ir Povilo šventės.

Arkivyskupas ragino saugoti savo artimuosius, jis pabrėžė, kad Bažnyčia karantiną gali pratęsti. Tokį sprendimą Bažnyčia priims vėliau.

Vyskupai nutarė atidėti ir Sutvirtinimo, ir Pirmosios komunijos sakramentus. Iki kada, vyskupai taip pat nuspręs vėliau.

„Nėra būtinybės eiti į bažnyčią prašyti Mišių, tai galima daryti elektroniniu paštu. Taip pat galima pervesti auką tiek dėl mišių ar norint paremti kunigus”, – sakė G. Grušas.

Ši informacija – adresai – pateikiama parapijų interneto puslapiuose.

„Televizijos radijo mišių transliavimas – būdas apsaugoti artimuosius. Vatikanas ragina nesumažinti maldų, o jungtis prie jų“, – sakė G. Grušas.

Numatytos biržeio pabaigoje Jaunimo dienos Šiauliuose, prie Kryžių kalno taip pat bus atidėtos.

Arkivyskupas atkreipė dėmesį, kad penktadienio vakarą popiežius teiks ypatingą palaiminimą „Urbi et Orbi“, kas paprastai daroma tik per Kalėdas ir Velykas. Popiežius taip sieks sustiprinti pandemijos paveiktus žmones. Palaiminimą 19 val. transliuos Lietuvos televizija.

Anot arkivyskupo, COVID-19 susirgusių kunigų Lietuvoje nėra, tačiau buvo tokių, kurie turėjo saviizoliuotis.

Jis sakė, kad tiek žmonės, tiek kunigai prisitaiko prie naujos situacijos. Kad būtų laužomos karantino sąlygos, anot G. Grušo, pasitaiko retai, tuomet duodamos pastabos.

Per laidotuves Mišios dabar vyksta dalyvaujant tik kunigui, o kapinėse sukalbama malda.

Pagrindiniai pasikeitimai trumpai

Verbų sekmadienio procesija, kuria dažnai prasideda Verbų sekmadienio liturgija, nevyks. Šv. Mišios aukojamos nedalyvaujant žmonėms.

Didįjį ketvirtadienį šv. Mišios bus aukojamos be žmonių, įprastos procesijos taip pat atsisakoma, bažnyčiose neįrengiamas Viešpaties kapas.

Didįjį penktadienį visuotinėje maldoje bus meldžiamasi už visus sergančiuosius, mirusiuosius, medikus bei tuos, kurie yra pasimetę šios pandemijos akivaizdoje. Kryžiaus kelias viešai einamas nebus.

Velyknaktis pandemijos sąlygomis švenčiamas tik katedrose ir parapinėse bažnyčiose. Žiburių liturgijoje nebus kuriama Velykų ugnis, bet iškart uždegama Velykų žvakė, nevyks procesija. Liturgija vyks žmonėms nedalyvaujant, taigi ir suaugusieji Velyknakčio metu nebus krikštijami.

Velykų rytas ir diena. Velykų rytą 8 val. skambės bažnyčių varpai. Nevyks Velykų procesija, o Šv. Mišios bus aukojamos žmonėms nedalyvaujant. Tikintieji raginami dalyvauti velykinėse šv. Mišiose, naudodamiesi komunikacijos priemonėmis – Mišios bus transliuojamos per radiją, televiziją ar internetą iš Vatikano, vyskupijų katedrų ar parapijų.

Išpažintys. Velykinę išpažintį galima atlikti iki birželio 29 d., tad nebūtina skubėti ją atlikti iki Velykų. Bendros Atgailos pamaldos neorganizuojamos, tačiau tikintiesiems primenama apie tobulo gailesčio sužadinimą. Toks gailestis apima ir pasiryžimą atlikti sakramentinę išpažintį, kai tam vėl bus galimybė.

Sutvirtinimas ir Pirmoji komunija karantino metu neteikiami. Karantinui pasibaigus, bus nuspręsta dėl šių sakramentų teikimo tvarkos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi