Lietuvoje

2020.03.24 12:57

Tvarka Vilniaus oro uoste: atskridusius žmones grupuoja, sodina į autobusus, veža į viešbutį, pasirūpins vaistais

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.24 12:57

Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis Vilniaus oro uoste žiniasklaidai pristatė, kaip įgyvendinamas Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas dėl grįžusių iš užsienio karantinavimo, išleistas pirmadienį. 

Kaip pasakojo P. Poderskis, oro uoste dabar procedūra yra tokia: parskridusius žmones pasitinka Visuomenės sveikatos centro specialistai, jie matuoja keleiviams temperatūrą, karščiuojantys žmonės būtų išvežami greitosios pagalbos automobiliu. Tokių atvejų antradienį iki vidurdienio nepasitaikė.

Jei atvykusiųjų savijauta normali, jie užpildo anketas, kariškiai jiems įteikia pirmadienio vakaro įsakymą, kad reikia izoliuotis, ir tada, anot P. Poderskio, sugrupuojami, susodinami į autobusus ir vežami į paskirties vietą. Visi autobusai antradienį važiavo į Vilniaus viešbutį „Urbihop“ Ąžuolyno gatvėje.

Teko žmones raminti

„Suprantame, kad sprendimas kelia klausimų. Kol kas karantinuosime visus, o vėliau aiškinsimės“, – sakė Vilniaus savivaldybės Administracijos vadovas.

Jis sakė, kad jau šiandien buvo daroma išimčių. Tarkim, mergina iš Estijos, kuri atskrido į Vilnių, šios šalies konsulatas nusprendė pats pasirūpinti.

Taip pat yra žmonių, turinčių teisę gyventi Lietuvoje, bet į Vilnių atvykusių tranzito reikalu. Dėl jų spręs jų šalių atstovybės.

„Taip pat jei kitų savivaldybių atstovai atvažiuoja tinkamu transportu parsivežti savo gyventojų, tie žmonės bus perduodami. Ir tada jau kitos savivaldybės bus atsakingos už karantinavimą“, – sakė P. Poderskis.

Viešbučiai bus saugomi, anot Vilniaus savivaldybės, tam turbūt bus pasitelkiama policija.

Jis neslėpė, kad buvo nepatenkintų parskridusiųjų.

„Bet jų emocijas dar prie bagažo nuslopinome. Kyla nemažai nepasitenkinimo, nes ne visi girdėję apie sprendimą.

Ne į visus klausimus turime atsakymus. Bet stengsimės visais pasirūpinti civilizuotai, ir, manau, viskas bus gerai“, – kalbėjo P. Poderskis.

Jis mano, kad artimiausiu metu dalį žmonių iš viešbučių perduos jų gyvenamosios vietos savivaldybėms ir galbūt jie galės saviizoliuotis namie.

Vaistinės ruošia medikamentus

„Į visus praktinius klausimus stengsimės atsižvelgti pagal galimybes. Veganams visada galima užtikrinti sklandžią dietą, tai nėra sudėtinga. Pats kartais taip valgau.

Bet reikia ir pasirūpinti vaistais. Yra diabetikų, jiems reikės nuvežti vaistų. Kalbėsimės su vaistinėmis. Žinau, kad kurie tinklai yra paruošę mažas siuntas“, – sakė savivaldybės atstovas.

Jis vylėsi, kad padės viešbučių darbuotojai, pagalbą pasiūlė ir „Maisto bankas“.

„Viską pirksime patys ir tikėsimės Vyriausybės kompensacijos“, – sakė P. Poderskis.

Parvykę žmonės bus izoliuojami 14 dienų. Bet P. Poderskis mano, kad po 7 dienų būtų galima atlikti momentinį testą ir tada, jei rezultatas neigiamas, išleisti namo.

Tokį siūlymą savivaldybė pateiks ministerijai ir lauks jos sprendimo.

Kiek žmonių dar parvyks, nežino

Kiek žmonių dar tikimasi sulaukti Vilniaus oro uoste, Vilniaus savivaldybės atstovas negalėjo pasakyti.

„Turime sąrašą skrydžių, bet žmonių skaičius patikslinamas tik skrydžio metu ar net jau nusileidus“, – paaiškino Administracijos vadovas.

Anot jo, tikėtasi šiandien sulaukti apie tūkstantį žmonių, bet akivaizdu, kad jų tiek nebus.

P. Poderskis sakė, kad lėktuve, atskridusiame iš Minsko, buvo mažai žmonių, iš Oslo ir Dublino – po keliasdešimt. Daugiausia – atskridusiųjų iš Frankfurto.

Jis sakė, kad dabartinė parengtis leistų apgyvendinti po 1000 žmonių kasdien nuo antradienio ir ketvirtadienio, kai suplanuoti skrydžiai. Pritrūkus vietų viešbučiuose, būtų pritaikomos savivaldybės turimos patalpos.

Pasiūlys mobiliąją programėlę

Pasak savivaldybės atstovo, 60 proc., kurie serga lengviau, būtų galima leisti gydytis namie, 30 proc., kurių būklė sunkesnė, bus guldomi į ligonines, o 10 proc., kuriems reikia ypatingos priežiūros, – į specialiosios priežiūros skyrius.

P. Poderskis sakė, kad į šį procesą įsitrauks ir Antakalnio, Lazdynų ligoninės Vilniuje.

Taip pat galvojama apie laikinąsias ligonines. Tam reikalui ketinama pritaikyti parodų centrą „Litexpo“, kitas dideles uždaras erdves.

Dėl nurodymo izoliuoti savivaldybės parūpintose patalpose ir tuos, kurie nesunkiai serga ir yra namie, Vilniaus savivaldybės atstovas buvo skeptiškas: „Nemanome, kad ši įsakymo dalis išgyvens ilgiau negu dieną.“

P. Poderskis sakė, kad Vilniaus savivaldybė ketina antradienį paleisti mobiliąją programėlę, kurioje norintis karantinuotis žmogus galėtų skelbti savo asmenukę ir pateikti informaciją, kaip jaučiasi.

Anot P. Poderskio, tai gal kiek pažeistų privatumą, bet taip pat būtų išeitis.

„Kad karantinas bus pratęstas, nebėra klausimo. Esmė kitokia. Žmonės po truputį ima nerimauti. Pirmą savaitę buvo gal smagu, nauja, dabar prasideda stresas. Mums reikės daug pagalbos ir susitelkimo su tuo kovojant“, – kalbėjo P. Poderskis.

Nemažai svečių – padauginę alkoholio

Kaip rašoma išplatintame pranešime, nuo praėjusio penktadienio „Darnu Group“ įmonių grupei priklausančiame sostinės viešbutyje „Urbihop“ neatlygintinai apgyvendinami karantino tvarka izoliuojami iš užsienio šalių grįžę žmonės.

Apie pusšimtis Vilniaus miesto savivaldybės atsiųstų žmonių jau įsikūrė praėjusį savaitgalį. Antradienį iš oro uosto atvežta dar pusantro šimto tautiečių, ką tik grįžusių iš užsienio ir privalančių laikytis karantino sąlygų.

Viešbutyje dirba dešimt „Darnu Group“ darbuotojų, kurie užtikrina atvykstančiųjų apgyvendinimą, bendrų patalpų valymą, inventoriaus papildymą ir reikalingą logistiką.

Viešbučio svečiai aprūpinti indais, karštais gėrimais, jiems paruošta visa aktuali informacija apie karantiną. Maistą gyventojams tiekia Vilniaus miesto savivaldybė. Įmonės darbuotojai aprūpinti visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis, laikosi būtinų rekomendacijų ir dirba išskirtinai tik šiame objekte.

„Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė-Mekionienė sako, kad dirbti tokiomis sudėtingomis sąlygomis išties sudėtinga, todėl kaip niekad tikisi susitelkimo ir atvykstančių žmonių supratingumo. Anot jos, viešbučio darbuotojams tenka daugybė iššūkių: nemažai piliečių iš autobusų išlipa vos pastovėdami ant kojų, nes akivaizdžiai yra padauginę alkoholio, pasipiktinę, kad prieš jų valią yra karantinuojami.

„Neigiami epitetai dėl situacijos, kurios pakeisti negalime, pageidavimai gyventi kambariuose po vieną, gauti tam tikrą maistą ir nedelsiant – tai tik dalis emocijų, kurias tenka „sugerti“ viešbučio darbuotojams, pasitinkantiems atvykusius gyventojus. Panašu, kad dalis čia atsidūrusių painioja būtiną izoliaciją nuo sanatorijos“, – pastebi S. Survilaitė-Mekionienė. Anot jos, situacija nėra paprasta, bet tai neatbaido nuo siekio paslaugas teikti neatlygintinai ir padėti savivaldybei bei
žmonėms.

„Esame pasiruošę, jei tik bus poreikis ir situacija šalyje blogėtų, savo lėšomis „SEB arenoje“ įkurti ir gydymui bei ligonių priežiūrai reikalingas patalpas – laikiną ligoninę, kur medikai teiktų būtiną pagalbą sergantiems“, – sako įmonės generalinė direktorė.

'

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.