Lietuvoje

2020.03.24 10:51

Vilnius pateikė savo planą, kaip ir kuriuos žmones izoliuos, kol ministerija tikslina tvarkas

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.24 10:51

Vilniaus meras Remigijus Šimašius feisbuke paskelbė sostinės planą, kaip izoliuos į Lietuvą parvykstančius žmones ir kaip elgsis dėl tų, kurie sirguliuoja ir yra namuose. Pirmadienio vakarą sveikatos apsaugos ministras išleido sprendimą, kad ir antruosius savivaldybės turėtų perkelti į savo parūpintas patalpas. 

Vilniuje turės būti izoliuoti ne tik parvykstantys vilniečiai, bet ir visi šalies gyventojai, parskrendantys į Vilniaus oro uostą.

„Pirmiausia – ką darysime su unikaliu Sveikatos ministro sprendimu, kad visi, kuriems nustatytas COVID-19, privalomai turi būti izoliuojami savivaldybės paskirtose ir apskrities vyriausiojo epidemiologo patikrintose patalpose. Net jei simptomų nėra ir žmogus gali saugiai sirgti namuose, ir neeikvoti jokių išteklių, kurie labai reikalingi rūpinantis rimčiau sergančiais ar kitose srityse?

Ką tik premjeras informavo, kad netrukus tikslins ir pateiks šio sprendimo išaiškinimus. Kol kas neskubėsim iš namų traukti tuos, kuriems jau paskirtas karantinas namuose. Jei niekas nepasikeis – deja, bet teks vykdyti šiuos nurodymus, net jei jie nelogiški“, – rašo sostinės vadovas.

Kol kas iki galo nėra aiški ir sugrįžtančių iš užsienio izoliavimo tvarka.

„Dėl grįžtančių į Lietuvą – daug neaiškumų visiems, ir grįžtantiems, ir oro uosto personalui, ir kitų rajonų merams, kurie jau kreipiasi pagalbos. Ką daro Vilnius?

Visų pirma, visiems viešbučiai paruošti. Nuvešime žmones ten ir užtikrinsime saugų bei kiek įmanoma patogų buvimą, kol nenumatyta kitaip.

Tikiuosi, bus leista žmonėms, šeimoms bent jau vykti savo automobiliu, jei jis, tarkime, oro uosto aikštelėje paliktas laukia. Dalis, beje, norėtų grįžti į savo namus, kurie yra net ne Vilniuje. Jautriai spręsime tai, net jei ministro sprendimas labai tiesmukiškas.

Antra, šiandien ypač aktyviai dirbsime, kad dar šįvakar turėtume technologines priemones, kurių taikymas leistų įsitikinti, ar žmonės, kuriems paskirtas karantinas (nebūtinai parvykę ar sergantys, o ir visi kiti), šio karantino laikosi. Tikiuosi, šias priemones kaip pakaitalą viešbučiams, bus leista taikyti.

Trečia, dėl žmonių, kurie akivaizdžiai saugiai gali karantinuotis namuose, iš karto kreipsimės, kaip ministro sprendime nurodyta, į apskrities epidemiologą, kad patvirtintų patalpų tinkamumą karantinavimui (būtent tokią procedūrą numato ministro sprendimas). Neįsivaizduoju, kaip tas apskrities epidemiologas, kas jis bebūtų, tai gali įgyvendinti, tačiau jau čia ministras kaip sprendimo autorius gal pasakys“, – savo poziciją išdėstė meras.

Sukėlė sumaištį

LRT.lt primena, kad pirmadienį vakare priimtas sprendimas iš užsienio grįžusius, taip pat nesunkius ligos simtopus patiriančius Lietuvos gyventojus 14 dienų izoliuoti savivaldybių paskirtose patalpose, taip siekiama sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje. Tokį raštą pirmadienio vakarą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir tuo sukėlė sumaištį savivaldybėse, kurios apie naują tvarką sužinojo iki jos įsigaliojimo likus kelioms valandoms.

Siekiant užtikrinti iš užsienio grįžusių gyventojų saviizoliaciją, miestų savivaldybės įpareigotos aprūpinti juos būstais. Tačiau pirmadienio vėloką vakarą ši priedermė išsiplėtė.

Nuo kovo 24 dienos analogiška tvarka galioja ne tik parvykusiems iš užsienio asmenims – visi sąlytį turėję asmenys ir neturintys klinikinių COVID-19 ligos simptomų turės 14 dienų izoliuotis savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

Sprendime, patvirtintame A. Verygos parašu, rašoma: „Nurodyti visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie asmenis, kuriems dėl nustatytos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pasireiškė lengvi simptomai ir jų sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, ir kurie turi būti pervežami į savivaldybės administracijos numatytas patalpas.“

Informaciją apie patvirtintus ir savivaldybės patalpose izoliuotus asmenis turi būti perduoti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt