Lietuvoje

2020.03.23 10:59

Opozicija siūlo, kad Veryga nebevadovautų koronaviruso suvaldymo operacijai

siūlo Karoblį arba kariškį, atnaujinta 11.45

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pirmadienį pranešė, kad opozicija paprašė prezidento Gitano Nausėdos sušaukti Valstybės gynimo tarybos posėdį įvertinti, kaip galima būtų taisyti padarytas klaidas. Jis taip pat pasiūlė nušalinti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą nuo ekstremaliosios situacijos valdymo centro vadovo pareigų.

„Mano asmenine nuomone, vadovas turėtų būti keičiamas. Kaip suprantu, opozicija turi bendrą matymą tame. Vadovas turi būti keičiamas dėl to, kad yra išnaudojami pasitikėjimo likučiai“, – žurnalistams sakė G. Landsbergis.

„Visose valstybėse, kurios susiduria su koronaviruso grėsme, daroma klaidų, bet didžioji klaida Lietuvoje yra tame, kad mes tris savaites neigėme, jog turime problemų“, – teigė jis.

G. Landsbergis sakė, kad vadovauti centrui vietoje A. Verygos galėtų kad ir krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Landsbergis siūlo nušalinti Verygą nuo ekstremaliosios situacijos valdymo centro vadovo pareigų

Socialdemokratė Rasa Budbergytė sakė, kad A. Veryga yra tinkamas būti sveikatos apsaugos ministru, tačiau ekstremalią situaciją valdyti turi kariškis – tai galėtų būti ir kariuomenės vadas, ir koks nors kitas generolas ar kiek žemesnio rango karininkai.

„Aš nemanau, kad yra gerai, kai tokiems krizių centrams vadovauja politikai, nes jie būna linkę galvoti apie tai, kaip jiems viešuosius ryšius gerai padaryti, o žmonės profesionalai supranta, kad nuo jų profesionalumo, greitos reakcijos, tinkamo būdo pateikti informaciją visuomenei, o ne pasipiarinti, <...> priklauso krizės suvaldymas“, – teigė politikė.

Tuo metu Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad tęsiantis karantinui Seimas neturėtų nusišalinti nuo sprendimų priėmimo ir parlamentinės kontrolės.

„Su opozicija sutarėme, kad Seimas turi ir toliau posėdžiauti, turi vykdyti parlamentinę kontrolę, žinoma, užtikrinant Seimo nariams saugumą. Tačiau manau, kad pavojinga eiti tokiu keliu, kai parlamentas ima kelias savaites tokių pavasario atostogų, nes kiekvieną dieną kyla klausimai dėl garantijų darbuotojams, įstatymų, susijusių su šia epidemija, keitimo“, – kalbėjo parlamentarė.

Socialinė krizė

Opozicijos lyderis G. Landsbergis tvirtino, kad valdžia turi įrodyti, jog medikai šiandien gali dirbti visiškai apsaugoti nuo užkrato: „Mes turime artimų žmonių ir skauda širdį galvojant, kad jie ten yra be to, ko jiems labiausiai reikia. Jie eina neginkluoti ir grius pirmieji. Jau griūna“.

Opozicija taip pat kritikavo pasirengimą atlaikyti sukrėtimus sveikatos apsaugos sistemoje, turimų koronaviruso testų, plaučių ventiliavimo aparatų trūkumą. Anot G. Landsbergio, Lietuvoje gali pritrūkti tiek ventiliatorių, tiek vaistų, nes dėl jų konkuruoja ir kitos valstybės.

R. Budbergytė ragino politikus užkirsti kelią visuomenės nerimui, jog Lietuvoje į krizę žengė nepasiruošusi.

„Informacija, kuri šiuo metu yra apie reagentus, yra tik laikinas nuraminimas. Iš tiesų toliau išlieka neaišku, kaip mūsų visa sveikatos apsaugos sistema pasirengusi atlaikyti sukrėtimus, jeigu medikai yra nevertinami, jeigu medikai ekspertai nėra kviečiami tartis, konsultuotis“, – kalbėjo parlamentarė.

V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad medikai jau kalba apie tai, jog Lietuvoje prasidėjo antroji epidemijos fazė, kai virusas plinta nevaldomai. Pasak politikės, šiandien jau reikia kalbėti apie susitelkimą.

„Tik veikdami kartu, aiškiai suderinę veiksmus mes galime adekvačiai susitvarkyti su šia artėjančia krize. Ne tik medicinine, ne tik epidemiologine, bet ir galimai socialine“, – tvirtino liberalė.

Lietuvoje antrą savaitę tęsiasi Vyriausybės įvestas karantinas.

Šalyje šiuo metu registruoti 143 koronaviruso atvejai. Vienas žmogus, užsikrėtęs šiuo virusu, mirė.