Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.20 00:00

Penktoji karantino Lietuvoje diena: aktualiausia informacija trumpai

atnaujinta 00.27
LRT.lt, BNS, ELTA 2020.03.20 00:00

Lietuvoje dėl koronaviruso COVID-19 grėsmės tęsiasi karantinas. Ketvirtadienį patvirtinti 48 užsikrėtimo šiuo koronavirusu atvejai. Taip pat buvo patvirtinti nauji apribojimai: parkuose ir kitose viešose erdvėse žmonės turėtų vaikščioti, būriuotis mažomis – ne didesnėmis nei penkių žmonių – grupelėmis, o vaikų žaidimų aikštelėse – žaisti tik vienos šeimos vaikai.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 48

– Ketvirtadienį patvirtinti 14 naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti, ar esate buvę tose vietose, galite čia.

Ketvirtadienį Lietuvoje patvirtinta 14 naujų atvejų

Ketvirtadienį prieš pietus Lietuvoje patvirtinti du nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Abu atvejai yra įvežtiniai. Vienas pacientas grįžo iš Norvegijos per Latviją, kitas – iš Ispanijos. Jie šiuo metu izoliuoti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

Vėliau vakare paskelbta apie dar 5 koronaviruso COVID-19 atvejus Lietuvoje. Trys iš nustatytųjų atvejų įvežtiniai, pacientai yra grįžę iš Turkijos, Jungtinės Karalystės ir Šiaurės Italijos. Ketvirtasis atvejis yra klasterinis, t. y. kai žmogaus nebuvęs užsienyje užsikrečia nuo keliavusio artimo žmogaus. Penktasis atvejis – medikas iš Ukmergės.

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai nuo šiol galės būti išleisti gydytis į namus, jei juose galės laikytis visų izoliavimosi (saviizoliacijos) taisyklių. Tai reiškia, kad tie, kuriems nereikia specifinio simptominio gydymo, nebus guldomi į ligonines.

Lietuvoje ketvirtadienio vakarą, prieš pat vidurnaktį, patvirtinti 7 nauji koronaviruso atvejai. Penki iš naujausiai nustatytųjų atvejų įvežtiniai, pacientai šiuo metu izoliuoti ir gydomi: iš Lenkijos grįžęs asmuo šiuo metu yra Santaros klinikose, 2 grįžusieji iš Jungtinės Karalystės – Kauno klinikinėje ligoninėje, 2 asmenys grįžę iš Dominikos – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

Dėl dviejų likusiųjų atvejų renkama detalesnė informacija. Bus patikslinta vėliau.

Dėl karantino paskelbti nauji apribojimai

Parkuose ir kitose viešose erdvėse nuo ketvirtadienio žmonės turėtų vaikščioti, būriuotis mažomis – ne didesnėmis nei penkių žmonių – grupelėmis, o vaikų žaidimų aikštelėse – žaisti tik vienos šeimos vaikai. Tokių ribojimų imtasi siekiant valdyti grėsmes dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo.

Taip pat nurodoma, kad parkuose ir kitose atvirose viešose erdvėse žmonės yra įpareigoti laikytis saugaus – 2 metrų – atstumo, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis tinkamos asmens higienos.

Sveikatos apsaugos ministerija pabrėžia, kad vyresnio amžiaus žmones turėtų vengti bet kokio išėjimo iš namų, jei nėra būtinybės.

Plečiamas sąrašas, kas gali gauti nedarbingumą

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis įvardijo, kas galės gauti nedarbingumą, bei pažymėjo, kad dėl valstybės išmokų verslams bei dirbantiems savarankiškai žmonėms bus galima kreiptis jau nuo balandžio 5 d.

„Visų pirma siekiame apsaugoti darbuotojus. Antra, siekiame apsaugoti ir darbdavius, kad jie neatleistų darbuotojų. Neišleistų jų iš savo darbo vietų ir tokiu būdu nesukurtų bedarbių srauto, kuriems vėliau bus sunku integruotis į darbo rinką. Trečia, pateiktas siūlymų paketas dėl savarankiškai dirbančių asmenų, kurių veiklos sustojo. Turime pagelbėti, kad jiems būtų užtikrintos bent minimalios bazinės pajamos. Ketvirta, atkreipiamas dėmesys į dirbančius asmenis, kurie namuose turi vaikų, asmenų su negalia ar senjorų, kaip padėti jiems, kad jie galėtų rūpintis artimaisiais. Penkta, turime padėti tiems, kurie dirba ekstremaliose situacijose, dirba rizikos zonose ir turi riziką susirgti“, – pažymi L. Kukuraitis.

Ministras primena, kad darbdaviai, kurių veikla dėl karantino sustojo, jau dabar gali skelbti prastovas darbuotojams, kurios būtų apskaitomos nuo karantino pradžios, t. y. pirmadienio. Nuo šios dienos ir būtų pradedamos skaičiuoti subsidijos.

Registruotis dėl subsidijų gavimo tiek verslams, tiek ir dirbantiems pagal individualią veiklą žmonėms bus galima jau nuo balandžio 5 d. Užimtumo tarnyboje.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Šalyje dvigubai padidintas policijos patruliavimas – dirba 800 pareigūnų

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė ketvirtadienį informavo, kad šalyje yra padidintas patruliuojančių policijos pareigūnų skaičius, siekiant užtikrinti viešąją tvarką.

„Šiuo metu padidintas policijos patruliavimas beveik dvigubai – 800 pareigūnų patruliuoja. Tai susiję su saviizoliacijos nesilaikymu, sulaukiame daug skambučių. Nenorima gyventojų įbauginti, bet turite patys saugoti save, apsaugoti kitus, nes vėliau teks mokėti labai aukštą kainą“, – ketvirtadienį Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė R. Tamašunienė.

Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.

Karštoji informacijos linija vilniečiams

Nuo trečiadienio, kol tęsis karantinas, Vilniuje veiks karštoji linija 1664. Šiuo numeriu kviečiami skambinti vilniečiai, kuriems reikia pagalbos, konsultacijos: senjorai,neįgalieji paskambinę galės sulaukti savanorių pagalbos, jei patys neturi jokių galimybių pasirūpinti maistu, vaistais ar būtiniausiomis priemonėmis.

Prireikus informacijos apie izoliaciją 14 dienų, skambinantys gaus instrukcijas, kaip tinkamai izoliuotis ir ką daryti, kai nėra galimybių saviizoliacijai savo namuose.

Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.

Bažnyčios veikla karantino metu

Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos vyskupų konferencija siūlo atidėti planuotas krikšto, santuokos apeigas bažnyčioje, užsakomosios šv. Mišios bus aukojamos. Taip pat skelbiama, kad kol Lietuvoje paskelbtas karantinas, daugelis kas vakarą 20 valandą išgirs skambančius bažnyčių varpus.

Ketvirtadienį išplatintoje vyskupų informacijoje nurodoma, kad jau suplanuotas santuokas siūloma nukelti vėlesniam laikui. Priešingu atveju jos bus laiminamos dalyvaujant tik sužadėtiniams ir dviem liudytojams. Laidotuvių šv. Mišios už mirusįjį aukojamos, nedalyvaujant žmonėms, o apeigos atliekamos tik kapinėse.

Taip pat siūloma atidėti krikštą tam laikui, kai baigsis karantinas. Tačiau kūdikiui esant mirties pavojuje, krikštas yra teikiamas neatidėliojant. Dabar kūdikis krikštijamas, dalyvaujant tik tėvams ir krikštatėviams.

Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.

Ką reikia žinoti grįžtantiems į Lietuvą karantino metu

Užsienio reikalų ministerija (URM) pateikia naujausią informaciją asmenims, ketinantiems grįžti į Lietuvą karantino laikotarpiu.

Europoje užstrigę keliautojai automobiliais dar gali vykti su keltais: DFDS iš Kylio (Vokietija) uostą į Klaipėdą, Tallink iš Sassnitz (Vokietija) į Rygą ir TT-Line iš Rostoko (Vokietija) bei Travemünde (Vokietija) į Klaipėdą.

Iš Švedijos dar galima išvykti keltais: DFDS (iš Karlshamno į Klaipėdą) ir TT Line (iš Treleborgo į Klaipėdą). Keliauti leidžiama tik į savo nuolatinę gyvenamąją vietą grįžtantiems ir dirbti vykstantiems Lietuvos piliečiams. Šia galimybe galima pasinaudoti iki kovo 30 dienos. Lufthansa vykdys reguliarų dieninį tiesioginį skrydį į Vilnių iki kovo 22 dienos (sprendimai dėl skrydžių pratęsimo bus žinomi vėliau).

Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia. Taip pat užsienio šalyse įstrigę lietuviai namo jungiamuoju skrydžiu per Varšuvą galės parskristi penktadienį. Daugiau informacijos apie tai čia.

Kitos svarbios naujienos

Sostinės savivaldybė naktimis dirbančių medicinos įstaigų darbuotojų vaikams siūlo atidaryti tris naktinius darželius, kuriuos lankytų apie 150 vaikų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Vaikų turintys tėvai jaudinasi, ką reikėtų daryti, jeigu abu tėvai užsikrėstų koronavirusu ir turėtų izoliuotis ar gultis į ligoninę gydymui, o vaikų nebūtų, kur palikti, mat vežti seneliams, kurie yra padidintoje rizikos grupėje, nebūtų tinkamas sprendimas. Rekomendacijas, ką tokiu atveju daryti, skaitykite čia.

Sveikatos pasaugos ministerija parengė rekomendacijas, skirtas žmonėms, kurių artimiausi šeimos nariai turėjo kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu (COVID-19) arba grįžo iš užsienio ir šiuo metu yra izoliuoti namuose. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Vilniaus miesto savivaldybė į sostinės gyventojus kreipėsi trimis kalbomis. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje paskelbus karantiną, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymu, receptinius vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių galima įsigyti neišvykus iš namų, tam pasitelkiant įgaliotus žmones. Daugiau informacijos apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje tęsiasi karantinas

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Taip pat jie galės nukreipti skambinančius į mobilias tikrinimo stoteles.

Daugiau informacijos apie karantiną skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi