Lietuvoje

2020.03.16 00:00

LRT trumpai. Lietuvoje prasideda karantinas: ko negalėsime daryti artimiausias dvi savaites

LRT.lt2020.03.16 00:00

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį prasideda karantinas visos šalies mastu. Karantinas truks 15 dienų, tačiau neatmetama, kad, atsižvelgiant į situaciją, jis gali būti pratęstas. Karantino įvedimą šalies mastu Vyriausybė paskelbė šeštadienio vakarą. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius draudimus bei rekomendacijas.

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais.

Karantino metu draudžiama:

– Draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvoje ir išskyrus diplomatus. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Prekių judėjimas neribojamas.

– Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

– Draudžiamas kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

– Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

– Draudžiamas kalinių lankymas.

– Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

– Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

– Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistas gaminamas išsinešti arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

– Draudžiama parduotuvių, išskyrus maisto prekių, prekybos centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose, turgaviečių, išskyrus maisto, veikla, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

– Draudžiamas grožio paslaugų teikimas.

– Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.

– Draudžiama lankytis visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

Pamaldos. Katalikų bažnyčia šeštadienį vakare pranešė stabdanti visas viešas pamaldas, kol bus atšauktas karantinas.

„Tikinčiųjų dvasinis gėris – aukščiausias Bažnyčios rūpestis. Lygiai taip pat Bažnyčiai rūpi ir tikinčiųjų saugumas ir sveikata. Dėl šios priežasties Lietuvos vyskupai, atsižvelgdami į Lietuvos Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje, nutarė, kad nuo kovo 16 dienos iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, nebevyks jokios viešos pamaldos“, – LRT.lt sakė Lietuvos Vyskupų Konferencijos atstovė Ieva Urbonaitė.

Anot jos, vyskupai dar kartą ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų.

Mišias kiekvieną sekmadienį iki ribojimų pabaigos bus galima stebėti per „LRT Plius“ televizijos kanalą ir LRT.lt portale sekmadieniais 12 val. 30 min. Kaip ir įprastai, Mišių galima klausytis ir per radijo kanalą „LRT Klasika“.

Santuokos. Vyriausybei nusprendus paskelbti karantiną, Teisingumo ministerija informuoja apie pokyčius registruojant civilines santuokas. Karantino metu registruojant santuoką bus ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje galės dalyvauti 5 asmenys (įskaitant jaunavedžius bei liudytojus). Šios ceremonijos vyks laikantis būtinų saugumo priemonių, patalpos bus vėdinamos ir dezinfekuojamos. Tarp ceremonijų bus daromos didesnės pertraukos.

Notarai ir antstoliai. Pirmadienį teisingumo ministras pasirašys įsakymą, kad esant karantinui notarų biurai nedirbs, nebus atliekami jokie notariniai veiksmai. Tačiau su notarais bus galima susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu. Šiuo laikotarpiu asmenys su antstoliais galės bendrauti tik nuotoliniu būdu – telefonu ar elektroniniu paštu.

Karantino metu įvesti apribojimai:

– Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos–Budzisko, Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumės, Medininkų–Kamenyj Log, Raigardo–Privalkos, Kybartų–Černiševskoje, Panemunės–Sovietsko tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo.

– Ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu nei 1 metro atstumu, taikomos ypatingos saugumo priemonės – dezinfekuojamos transporto priemonės kiekvieno maršruto pradinėje–galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

– Ribojamos reabilitacijos paslaugos ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

Karantino metu rekomenduojama:

– Nustatoma, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijų įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

– Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

– Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti negrynuosius pinigus.

Vyriausybės atstovai primena, kad veikia koronaviruso karštoji linija numeriu 1808.

Už numatytų nuostatų nevykdymą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė.

Šiuo metu Lietuvoje patvirtinta iš viso 14 COVID-19 atvejų. Pirmoji pacientė jau pasveikusi ir vakar išleista namo.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11