Lietuvoje

2020.03.17 00:00

Lietuva kovoja su koronavirusu: aktualiausia informacija

atnaujinta 05.30
Aleksandra Ketlerienė, LRT.lt2020.03.17 00:00

Lietuvoje praėjo viena oficialaus karantino diena. Šiuo metu mūsų šalyje 18 patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu COVID-19 atvejų. Lietuvos Vyriausybė paskelbė besiimanti priemonių ne tik kovai su koronaviruso plitimu šalyje, bet ir ekonomikai gelbėti. Dėl paskelbto karantino šalyje dauguma verslų, ypač paslaugų, buvo priversti laikinai užsidaryti.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 18

– Nuo kovo 16 d. 00:00 visoje šalyje įvestas karantinas

– 10 savivaldybių bus įkurti mobilūs punktai, kuriuose žmonės su gydytoju siuntimu galės greičiau išsitirti

Daugiau tyrimų

Vyriausybė pirmadienį paskyrė daugiau nei pusę milijono eurų koronaviruso tyrimo reagentams įsigyti. Tai reiškia, kad valstybė turės daugiau galimybių atlikti tyrimų ligai nustatyti, tačiau jie ir toliau centralizuotai bus atliekami vienoje laboratorijoje.

Valdžia iki šiol sulaukdavo kai kurių medikų ir politikų kritikos, kad Lietuvoje dėl koronaviruso tiriama per mažai žmonių.

Ministrų kabineto sprendimu pirmadienį Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai buvo paskirti 630 tūkst. eurų. Ši už pinigus įsigys reagentus ir kitas priemones viruso nustatymui.

Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, tai leis atlikti maždaug 60 tūkst. patikrinimų gyventojams nuo koronaviruso.

Anot jo, Lietuvoje ir toliau veiks viena laboratorija, kur bus tiriami mėginiai dėl koronaviruso, bet nuo šios savaitės pradės veikti dešimt punktų, po vieną apskrityje, į kuriuos atvykę automobiliu gyventojai galės mėginius priduoti. Mėginiai bus imami tik su gydytojo siuntimu, žmogui neišlipant iš transporto priemonės.

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – bus įkurti mobilūs punktai, kuriuos savarankiškai atvykusiems pacientams bus atliekami tyrimai dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Savivaldybės pačios nuspręs, kur tokie punktai bus įkurti.

Kai kurie lietuviai vis dar negali grįžti namo

Maždaug 2 tūkst. Lietuvos piliečių informavo diplomatines atstovybes, kad dėl apriboto judėjimo negali grįžti į tėvynę, daugiausia įstrigusių lietuvių yra Ispanijoje, pirmadienį pranešė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Planas ekonomikai gelbėti

Pirmadienį šalies Vyriausybė pristatė konkretų planą ekonomikai gelbėti. Pagalbos verslui plane – 2,5 mlrd. eurų. Pirmasis šio plano tikslas – užtikrinti reikiamus resursus efektyviai sveikatos ir visuomenės apsaugos sistemų veiklai. Kiti tikslai – padėti išsaugoti darbo vietas ir pajamas, padėti verslui išsaugoti likvidumą, skatinti ekonomiką, užtikrinti valstybės iždo likvidumą. Plačiau apie ekonomines priemones skaitykite čia.

Vyriausybė taip pat paskelbė įsteigianti fondą kovai su koronavirusu. Gyventojai kviečiami aukoti šiuo sąskaitos numeriu: LT 56 1010 0000 0853 2407.

Vyriausybė taip pat leido netaikyti dviejų savaičių saviizoliacijos taisyklės į Lietuvą iš užsienio grįžtantiems tolimųjų reisų vairuotojams. Tokia išimtis suteikta pakeitus dėl koronaviruso Lietuvoje įvesto karantino taisykles.

Atnaujintose taisyklėse numatyta, kad iš užsienio grįžusiems asmenims taikoma 14 dienų saviizoliacija, išskyrus vairuotojus, ekipažo ar įgulų narius, kurie dirba tarptautinius komercinius krovinių vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius krovinių vežimus visų rūšių transporto priemonėmis.

Tiesa, saviizoliacijos jiems vis tiek reikės, jeigu jie jus koronavirusinės infekcijos simptomus.

Vyriausybė taip pat leido keleivių tranzitinį vežimą traukiniais vykdyti tik be sustojimų.

COVID–19 atvejai Lietuvoje

Šiuo metu Lietuvoje yra 17 patvirtintų COVID–19 infekcijos atvejų. Pirmasis užsikrėtimo atvejis Lietuvoje nustatytas vasario 28 d. Atlikus tyrimus, infekcija nustatyta iš Veronos (Italija) vasario 24 d. grįžusiai moteriai, ji jau pasveiko ir išleista iš ligoninės.

Kovo 10 d. vėlai vakare Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad Lietuvoje nustatyti dar du nauji koronaviruso atvejai. Susirgo vidutinio amžiaus kauniečių pora, slidinėti vykusi į Italiją (Veneto regioną), iš atostogų grįžusi kovo 7 d.

Kovo 13 d. Lietuvoje patvirtinti dar trys koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejai. Visi trys koronavirusu užsikrėtę asmenys neseniai grįžo iš užsienio. Koronaviruso infekcija nustatyta iš Tenerifės grįžusiai moteriai, taip pat vyrui, grįžusiam iš Italijos ir iš Madrido grįžusiai Ispanijos pilietei.

Kovo 14 d. Lietuvoje patvirtintas naujas koronaviruso infekcijos atvejis iš Danijos grįžusiam vyrui. Koronaviruso infekcija patvirtinta jaunam vyrui, iš Danijos, kur studijuoja, parskridusiam kovo 10 dieną. Dar vienas koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejis patvirtintas vyrui, kuris grįžo iš Italijos. Vėlų vakarą patvirtintas ir trečias tądien koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejis, susirgo vyras, grįžęs iš Nyderlandų.

Kovo 15 d., Lietuvoje patvirtinti dar trys nauji koronaviruso infekcijos (COVID–19) atvejai, visi jie įvežtiniai. Vėliau patvirtinti dar 3 atvejai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio, du iš Austrijos, trečiuoju atveju – iš Dominikos Respublikos.

Šalyje paskelbtas karantinas, tai reiškia, kad:

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

Anksčiau teiktos rekomendacijos kreiptis skubios pagalbos telefono numeriu 112 atšaukiamos. Numeriu 1808 skambinti raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Nuo penktadienio veikianti Koronos karštoji linija skirta gyventojų konsultavimui, siekiant nuimti krūvį nuo Bendrojo pagalbos centro darbuotojų, kuriems skambinama numeriu 112. Skambinti į liniją galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Paskambinę į Koronos karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal sudarytą specialų struktūrizuotą skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais.

Karantino metu draudžiama:

– Draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvoje ir išskyrus diplomatus. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Prekių judėjimas neribojamas.

– Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

– Draudžiamas kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

– Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

– Draudžiamas kalinių lankymas.

– Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

– Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

– Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistas gaminamas išsinešti arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

– Draudžiama parduotuvių, išskyrus maisto prekių, prekybos centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose, turgaviečių, išskyrus maisto, veikla, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

– Draudžiamas grožio paslaugų teikimas.

– Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.

– Draudžiama lankytis visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

Pamaldos. Katalikų bažnyčia šeštadienį vakare pranešė stabdanti visas viešas pamaldas, kol bus atšauktas karantinas.

„Tikinčiųjų dvasinis gėris – aukščiausias Bažnyčios rūpestis. Lygiai taip pat Bažnyčiai rūpi ir tikinčiųjų saugumas ir sveikata. Dėl šios priežasties Lietuvos vyskupai, atsižvelgdami į Lietuvos Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje, nutarė, kad nuo kovo 16 dienos iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, nebevyks jokios viešos pamaldos“, – LRT.lt sakė Lietuvos Vyskupų Konferencijos atstovė Ieva Urbonaitė.

Anot jos, vyskupai dar kartą ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų.

Mišias kiekvieną sekmadienį iki ribojimų pabaigos bus galima stebėti per „LRT Plius“ televizijos kanalą ir LRT.lt portale sekmadieniais 12 val. 30 min. Kaip ir įprastai, Mišių galima klausytis ir per radijo kanalą „LRT Klasika“.

Santuokos. Vyriausybei nusprendus paskelbti karantiną, Teisingumo ministerija informuoja apie pokyčius registruojant civilines santuokas. Karantino metu registruojant santuoką bus ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje galės dalyvauti 5 asmenys (įskaitant jaunavedžius bei liudytojus). Šios ceremonijos vyks laikantis būtinų saugumo priemonių, patalpos bus vėdinamos ir dezinfekuojamos. Tarp ceremonijų bus daromos didesnės pertraukos.

Notarai ir antstoliai. Pirmadienį teisingumo ministras pasirašys įsakymą, kad esant karantinui notarų biurai nedirbs, nebus atliekami jokie notariniai veiksmai. Tačiau su notarais bus galima susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu. Šiuo laikotarpiu asmenys su antstoliais galės bendrauti tik nuotoliniu būdu – telefonu ar elektroniniu paštu.

Karantino metu įvesti apribojimai:

– Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos–Budzisko, Saločių–Grenstalės, Būtingės–Rucavos, Smėlynės–Medumės, Medininkų–Kamenyj Log, Raigardo–Privalkos, Kybartų–Černiševskoje, Panemunės–Sovietsko tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo.

– Ribojamas tarpmiestinis ir priemiestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu nei 1 metro atstumu, taikomos ypatingos saugumo priemonės – dezinfekuojamos transporto priemonės kiekvieno maršruto pradinėje–galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

– Ribojamos reabilitacijos paslaugos ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

Karantino metu rekomenduojama:

– Nustatoma, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijų įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

– Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

– Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti negrynuosius pinigus.

Vyriausybės atstovai primena, kad veikia koronaviruso karštoji linija numeriu 1808.

Už numatytų nuostatų nevykdymą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt