Lietuvoje

2020.03.14 17:59

Vyriausybė paskelbė karantiną šalies mastu: kito pasirinkimo nėra

pasakė, kas keisis; atnaujinta 21.08
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.14 17:59

Po to, kai per parą Lietuvoje buvo patvirtinti penki koronaviruso atvejai, Vyriausybė šeštadienį susirinko į neeilinį posėdį. Po pasitarimo premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad šeštadienį 20 val. ketinama sušaukti Vyriausybės posėdį, kurio metu turėtų būti priimtas sprendimas dėl karantino paskelbimo šalies mastu.

Vyriausybė posėdį, kuriame sprendė dėl karantino paskelbimo, pradėjo 20 val. 20 min. Nutarime numatytų punktų ministrų kabineto nariai nekritikavo, turėjo pavienių klausimų, tačiau tai nebuvo esminės, nutarimo turinį keičiančios pastabos.

Karantinas prasidės naktį iš sekmadienio į pirmadienį ir truks 15 dienų. Tiesa, atsižvelgiant į situaciją, karantinas gali būti pratęstas.

„Priemonės yra patvirtintos. Esminis dalykas, kad, deja, turėjome šitą sprendimą priimti, gelbėdami Lietuvos žmonių gyvybes ir sveikatas. <...> Kito kelio ir pasirinkimo nėra“, – sakė S. Skvernelis.

Vyriausybės atstovai priminė, kad veikia koronaviruso karštoji linija numeriu 1808.

Rinkosi į neeilinį posėdį

Šeštadienį buvo sušauktas neeilinis ministrų kabineto pasitarimas, kuris truko beveik tris valandas. Po jo pranešta, kad šeštadienį Vyriausybė turėtų priimti sprendimą dėl karantino skelbimo šalies mastu. Siūloma, kad karantinas įsigaliotų pirmadienį, vidurnaktį ir truktų dvi savaites. S. Skvernelis sakė neabejojantis, kad Vyriausybė nuspręs skelbti karantiną.

Pasak jo, tikėtina, kad 20 val. Vyriausybė priims nutarimą visoje šalies teritorijoje paskelbti karantiną.

„Sprendimai tikrai nėra paprasti, bet šiandien turime naują fazę, naują situaciją. Jeigu mūsų ligšioliniai veiksmai buvo užtikrinti kuo ilgesnį laikotarpį šio viruso patekimo į Lietuvą, šiandien mes turime tik 8 atvejus arba net 8 atvejus ir tikrai kyla didžiulė grėsmė paplitimo tarp mūsų šalies piliečių, todėl Vyriausybė privalo imtis kitų įstatymuose numatytų veiksmų“, – kalbėjo premjeras.

Kaip kalbėjo S. Skvernelis, paskelbus karantiną šalyje įsigalios draudimas užsieniečiams atvykti į Lietuvą tiek oro, tiek sausumos ar jūros transportu, per visus Lietuvos pasienio punktus. Išimtys bus taikomos transporto priemonėms, kurios vykdo komercinę veiklą, užtikrina būtinų prekių pristatymą.

Atvykti į šalį galės Lietuvos piliečių šeimos nariai, asmenys, turintys teisę gyventi Lietuvoje bei diplomatiniam korpusui priklausantys asmenys, bei NATO ir NATO šalių kariniuose daliniuose tarnaujantys žmonės, juos aptarnaujantis karinis personalas.

„Aišku, paliekama galimybė į šalį grįžti Lietuvos piliečiams, kurie šiuo metu gyvena arba dirba užsienio valstybėse, jų šeimos nariams. Yra raginimas Lietuvos pilieičiams, kurie keliauja sausumos transportu į Lietuvą, tą padaryti kaip įmanoma greičiau“, – sakė S. Skvernelis. Ketinantiems į Lietuvą grįžti sausumos keliu per Lenkiją, tai rekomenduojama padaryti per 72 valandas. Vėliau bus paskelbtas konkretus pasienių punktų sąrašas, per kuriuos galima grįžti į Lietuvą.

Kalbėdamas apie lietuvių išvykimą į užsienį, S. Skvernelis sakė, kad į valstybes, kurios yra ypatingai paveiktos viruso, bus draudžiamas. Draudimas galios visiems be išimties, išskyrus individualius atvejus. Leidimus, greičiausiai, išduos Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT).

„Judėjimas valstybės viduje. Tarpmiestinių autobusų ir traukinių yra siūlomas dalinis intensyvumo ribojimas. Tai reiškia, kad pagal susisiekimo ministro patvirtintą tvarką, bus apribotas keleivių skaičius tiek tarpmiestiniuose autobusuose, tiek traukiniuose, išlaikant maksimaliai saugų atstumą tarp žmonių ir taikant būtinas prevencines priemones, kalbant pirmiausia apie dezinfekciją“, – teigė premjeras, pridurdamas, kad tos pačios rekomendacijos taikomos ir miestų autobusams. Draudžiamas bus ir kruizinių laivų patekimas į jūrų uostą.

Užsienyje esantys lietuviai grįžti galės, bet turės imtis būtinų savisaugos priemonių, pavyzdžiui, saviizoliacijos.

Kaip sakė ministras pirmininkas, karantino paskelbimas reiškia, kad šalyje bus uždrausti visi vieši renginiai, nepriklausomai nuo jų dydžio ar erdvės. Visoms įmonėms – tiek valstybinėms, tiek privačioms – bus siūloma maksimaliai taikyti nuotolinio darbo organizavimą. Anot jo, svarbu, kad kuo mažiau darbuotojų dirbų įmonėse.

Visos viešo administravimo įstaigos turės teikti tik būtinas paslaugas. Kaip teigė S. Skvernelis, jei nėra ekstremalios situacijos, nebūtinos paslaugos nebus teikiamos. Poilsio ir apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių veikla nėra stabdoma, tačiau negali būti taikomos SPA ir reabilitacijos paslaugos, nesusijusios su gydymo procedūromis. Esant kritinei situacijai, viešbučiai galėtų būti naudojami žmonių karantinavimui.

„Bus uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla, išskyrus galimybę teikti maisto išsinešimui paslaugą. Bus apribota ar uždrausta parduotuvių, išskyrus maisto prekių, vaistinių ir kitų, galbūt, buitinių prekių parduotuvių veikla. Bus galimybė palikta veikti, galbūt, specializuotomos veterinarinėms vaistinėms, turgams“, – kalbėjo S. Skvernelis. Veikti negalės ir grožio procedūras teikiančios įstaigos.

Ministras pirmininkas patikino, kad nėra jokios grėsmės, kad šalyje gali pritrūkti maisto produktų. Jis ragino nepasiduoti panikai ir neskubėti pirkti maisto produktų dideliais kiekiais. S. Skvernelis tikino, kad bus priimtas sprendimų paketas, padėsiantis ekonomikai. Ketinama skirti ne mažiau nei 1 mlrd. eurų.

Ketinama riboti nebūtinas sveikatos procedūras, vyks tik neatidėliotinos operacijos, ribojamas bus ligonių lankymas. Visas paslaugas, kurias įmanoma teikti nuotoliniu būdu, reikės taip ir teikti. Bus atidedamos ir odontologijos paslaugos, išskyrus neatidėliotinas veiklas.

Be kitų priemonių, rekomenduojama ir vengti naudoti grynuosius pinigus. Taip pat numatoma, kad draudžiama rengti religines apeigas, kurioms reikalingas žmonių susibūrimas. Kaip sakė S. Skvernelis, kreipiamasi į visas Lietuvoje veikiančias religines bendruomenes su prašymu nerengti apeigų.

Už numatytų nuostatų nevykdymą numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji atsakomybė.

Vilniaus universiteto (VU) profesorius Vytautas Kasiulevičius kalbėjo, kad nuo 1991-ųjų karinės agresijos, Lietuva susiduria su bene didžiausia grėsme, kuri nusinešti iki 2 tūkst. gyvybių. Jis pabrėžė, kad svarbu padaryti viską, kad būtų užkirstas kelias žmonių praradimams.

Jis kalbėjo, kad turi būti maksimaliai ribojami viešieji kontaktai. Anot V. Kasiulevičiaus, dirbti turi tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės, o visos kitos prekybos įstaigos turi būti uždarytos bent dviejų mėnesių laikotarpiui.

Portalas LRT.lt primena, kad šiuo metu Lietuvoje yra nustatyti aštuoni koronaviruso atvejai. Pirmasis nustatytas 39-erių šiaulietei vasario 28-ąją. Kovo 10-ąją virusas patvirtintas kauniečių porai. Penktadienį virusas nustatytas dar trims žmonėms Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje. Šeštadienį pranešta apie dar du viruso atvejis. Uostamiestyje – koronavirusas nustatytas jaunam kretingiškiui, dar vienas atvejis nustatytas Vilniuje, iš Italijos grįžusiam vyrui. Pranešama, kad visi viruso atvejai yra įvežtiniai.