Lietuvoje

2020.03.10 20:31

Anapilin iškeliavo Gražina Ručytė–Landsbergienė

užuojautą išreiškė ir šalies vadovai; atnaujinta 21:44
LRT.lt2020.03.10 20:31

Eidama 91-uosius metus mirė Aukščiausios Tarybos–Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio žmona, pianistė, pedagogė, visuomenės veikėja Gražina Ručytė-Landsbergienė. Dar visai neseniai, sausio 28-ąją G. Ručytė-Landsbergienė minėjo 90-ąjį jubiliejų.

Apie mirtį socialiniame tinkle paskelbė sūnus Vytautas V. Landsbergis.

Portalui LRT.lt jis teigė, kad motina mirė po 19 valandos.

„Tiesiog pavargo širdelė“, – pasakojo sūnus.

Profesorius Vytautas Landsbergis portalui LRT.lt patvirtino netekęs žmonos. Balse justi didelis skausmas. Profesoriui sunku ką nors komentuoti tokią skaudžią akimirką, tad tepasakė vos kelis sakinius: „Žmona prieš mirtį sakė padariusi viską, ką norėjo, o aš – dar ne viską, ji taip pasakė: tu – dar ne viską, saugok save“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Ką žmona norėjo tuo pasakyti, profesorius negali atsakyti. Daugiau V. Landsbergis prašė neklausinėti nieko.

G. Ručytė-Landsbergienė gimė 1930-aisiais Anykščiuose, augo penkių vaikų šeimoje. Nuo 1948-jų iki 1949-ųjų studijavo Kauno konservatorijoje, ten pat studijų metais dirbo akompaniatore. Tačiau 1949-aisiais buvo ištremta į Sibirą, kuri praleido aštuonerius metus.

Anapilin iškeliavo pianistė, pedagogė ir visuomenės veikėja Gražina Ručytė–Landsbergienė

1957-aisiais ji buvo paleista iš tremties, grįžusi į Lietuvą tęsė studijas, baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją, įgijo aukštąjį muzikinį išsilavinimą. Studijuodama taip pat dirbo Lietuvos konservatorijoje akompaniatore. Vėliau tapo Lietuvos operos ir baleto teatro koncertmeistere, dirbo Vilniaus pedagoginiame institute dėstytoja, daug metų po to taip pat dirbo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Kaip rašoma anykstenai.lt puslapyje, G. Ručytė-Landsbergienė surengė rečitalius su dainininkais Virgilijumi Noreika, Gražina Apanavičiūte, Vaclovu Daunoru, Giedre Kaukaite, Regina Maciūte, Irena Milkevičiūte, Birute Almonaityte Lietuvoje, kitose šalyse, tarp jų ir Švedijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, JAV, Australijoje), įrašė 10 plokštelių ir daug įrašų radijuje.

G. Ručytei-Landsbergienei 1980-aisiais buvo suteiktas nusipelniusios artistės vardas, vėliau ji buvo apdvanota „Vilniaus garso“ premija, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu, Vilniaus miesto savivaldybės Barboros Radvilaitės medaliu, kitais apdovanojimais.

Su vyru Vytautu Landsbergiu užaugino du vaikus – sūnų Vytautą V. Landsbergį ir dukrą Birutę Landsbergytę-Cechanavičienę.

Gražinai Ručytei-Landsbergienei atminti: pianino virtuozė, kuri džiaugėsi gyvenanti laisvoje Lietuvoje

Užuojautas pareiškė šalies vadovai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo užuojautoje pažymėjo, kad G. Ručytės-Landsbergienės vardas visada bus siejamas su meile tėvynei.

„Lietuva neteko nepaprastai šviesaus žmogaus Gražinos Ručytės-Landsbergienės. Tai vardas ir veidas, kuris mūsų atmintyje visada bus greta profesoriaus Vytauto Landsbergio. Tai buvo asmenybė, turėjusi savyje be galo daug meilės Tėvynei, ištikimybės laisvės idėjoms ir nuoširdaus tarnavimo kultūrai, švietimui ir muzikai. Tai buvo žmogus, kurio pasigesime“, – rašoma užuojautoje.

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad G. Ručytė-Landsbergienė nepailsdama kūrė Lietuvą, ne tik augindama ir brandindama naujas muzikologų kartas, bet ir siekdama šalies laisvės ir nepriklausomybės. Sunkiausiomis akimirkomis ji buvo greta savo sutuoktinio, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio, ir tapo reikšmingiausių atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės istorijos įvykių dalyve ir liudininke.

„G. Ručytė-Landsbergienė veikė tyliai, bet ryžtingai ir kūrybingai, ir tapo pavyzdžiu, kaip nuosekliais darbais galima nepaprastai daug duoti Lietuvai“, – sakė prezidentas.

Pasak šalies vadovo, jaunystėje į Sibirą ištremta G. Ručytė-Landsbergienė savo gyvenimu pademonstravo, kad užsispyrimas, sunkus darbas ir tikėjimas šviesesne ateitimi padeda įveikti visas negandas.

„Visi, kurių gyvenimus ji palietė, prisimins nuostabią, šiltą, bet kartu ir labai tvirtą asmenybę“, – sakė G. Nausėda.

Premjeras Saulius Skvernelis pažymi, kad Lietuva neteko išskirtinės asmenybės.

„Lietuva neteko neeilinės asmenybės: profesorės, puikios ir talentingos pianistės, daug kartų išugdžiusios pedagogės, dovanojusios savo kūrybą Lietuvai ir jos žmonėms. Reikšmingas G. Ručytės-Landsbergienės palikimas – labdaringa veikla ir atsidavimas jai. Šios asmenybės nuopelnus liudija ne vienas garbingas apdovanojimas ir pripažinimas. Sunkią netekties valandą reiškiu nuoširdžią užuojautą prof. Vytautui Landsbergiui, Velionės šeimai ir artimiesiems, visai kultūros ir meno bendruomenei“, – sakoma Vyriausybės vadovo užuojautoje.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis reiškia nuoširdžią užuojautą Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui, jo artimiesiems ir visiems Lietuvos žmonėms dėl pianistės, pedagogės ir visuomenės veikėjos Gražinos Ručytės-Landsbergienės mirties.

„Netekome didžios, nuoširdžios ir tikros asmenybės, savo šiluma palietusios kiekvieną sutiktąjį. Gyvenimą ji paskyrė prasmingiausios muzikos vystymui, o širdį atidavė sunkiausiai gyvenusiems vaikams, taip rodydama nepamirštamą gerumo ir pozityvumo pavyzdį, laikais, kurie Lietuvai buvo kupini iššūkių.

Ponia Gražina Landsbergienė atidavė visas pastangas nepriklausomai Lietuvai, jos laisvai visuomenei vystyti. Liekame vieniši, tačiau jos įkvėpti“, – teigia parlamento vadovas.

Prisiminkime:


Moterys ir vyrai. Gražina Ručytė-Landsbergienė: pirmąkart atvykus į Kauną, Vytauto tėtis supažindino mane su savo „klanu“
Dalia Kutraitė kalbina... Gražina Ručytė-Landsbergienė: niekada nemaniau, kad mano pavardė man suteikia išskirtinumą

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9
Gaisras Vilniuje
41

Lietuvoje

2021.04.12 14:59

Po kilusio gaisro transformatorinėje lankytojams atvertas sostinės prekybos centras „Europa“

laikinai buvo užtvertos dvi gatvės; atnaujinta 18.35
41