Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.29 13:01

Veryga ramina: Lietuvoje daugiau koronaviruso atvejų nėra, bet siūloma vengti grynųjų pinigų

atnaujinta 14.20
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.29 13:01

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad Lietuvoje nėra nustatyta nė vieno naujo koronaviruso atvejo. Kaip sakė ministras Aurelijus Veryga, panikuoti nėra jokios priežasties. Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas paragino gerbti šeimos, kurios nariui nustatytas koronavirusas privatumą, kitaip bus imtasi teisinių priemonių.

Šeštadienio 14 val. duomenimis šalyje vis dar buvo nustatytas vienas koronaviruso atvejis. Nurodoma, kad paskutiniu etapu ištirta 20 mėginių, o per vakar dieną iš viso ištirti 46 mėginiai. Iki šiol dėl įtariamo koronaviruso atlikti 136 mėginiai. Vieno mėginio rezultatų dar laukiama.

„Nereikia nerimauti, nereikia bėgioti pirktis maisto. Ką tik kalbėjome su Estijos sveikatos apsaugos ministru, ten panašiai gyventojai elgiasi. Aišku, estai gal džiaugiasi, sako „mūsų civilinės saugos agentūra gyventojams seniai sakė būti pasiruošusiems, jei neliktų elektros“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad gyventojams nerimauti nereikėtų. Anot ministro, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro svetainėje (NVSC) užsiregistravo daugiau nei 2,6 tūkst. asmenų, kurie buvo išvykę į viruso paveiktas vietas. Iš jų 446 yra gavę nedarbingumo pažymėjimą. Dar 1132 asmenys yra užpildę keleivio korteles lėktuvuose, skrisdami iš rizikos kraštų. Iš jų 43 suteiktas nedarbingumas. Iš viso NVSC duomenimis, šalyje stebimi 3303 asmenys.

Taip pat visos šalies gydymo įstaigos, į kurias nukreipiami galimai koronavirusu užsikrėtę asmenys, šiandien gavo papildomas apsaugos priemones: chalatų, kaukių, respiratorių. Jas įstaigoms šeštadienį pristatė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba.

Veryga gyventojams sako išlikti ramiems: naujų atvejų nenustatyta, svarbu nepamiršti higienos nurodymų

Sveikatos apsaugos ministras taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos banko išsakytą pasiūlymą gyventojams: mažiau naudotis grynasiais pinigais, daugiau – bankų kortelėmis.

„Tokia praktiška priemonė. Nereikia jos absoliutinti, bet tiesiog žinoti. Tokioje situacijoje, kai plinta infekcijos: koronavirusas, gripas ir kitos, mažiau naudotis grynaisiais pinigais, nes tai yra šaltinis, kurį – žmonės laiko rankose, perduoda vieni kitiems. Geriau naudotis banko kortele“, – sakė A. Veryga.

Be to, visuomenėje neslūgstant panikai dėl koronaviruso, kai šalyje išpirktos apsauginės kaukės, beveik nelikę dezinfekcinių priemonių, šluojami negendantys maisto produktai, SAM ketina pagalbos kreiptis į psichologus.

„Čia yra daug panikos ir tikimės, kad psichologai padės nuraminti, nepirkti, ko nereikia <...>, nes tai visomis prasmėmis bus negerai“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

Kaip psichologai teiks visuomenei pagalbą – ministras kol kas atsakyti negali, dėl konkrečių priemonių su Lietuvos psichologų sąjunga bus tariamasi artimiausiu metu.

Perteklinė priemonė pasiteisino

Sveikatos apsaugos ministras parėžė, kad atlikti tyrimus dėl koronaviruso kitose Lietuvos dalyse neketinama, tai būtų neracionalu.

„Nereikėtų galvoti, kad 20 mėginių tai yra antplūdis, tai yra normalus skaičius. Kelis kartus daugiau laboratorija gali tirti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras. Jo teigimu, laboratorija vienu metu gali tirti iki 70 mėginių.

Kai užkraunama tik 20 – dviem trečdaliais mažiau, veltui naudojami reagentai, kurių kiekis priklausomai nuo mėginių skaičiaus tyrimo metu nekinta. Todėl, anot ministro, leisti kitose Lietuvos vietose, ne tik Vilniuje, atlikti tyrimus dėl koronaviruso nėra prasmės, nes Vilniuje visi laboratorijos pajėgumai nėra išnaudojami.

A. Veryga dar kartą atkreipė gyventojų, atvykstančių iš rizikos šalių, dėmesį, kad būtina užpildyti NVSC svetainėje pateiktą anketą. Būtent informacijos rinkimas ir anketas užpildžiusių asmenų stebėsena leidžia greitai identifikuoti užkratą ir laiku imtis visų apsaugos priemonių.

„Šitas mechanizmas ir suveikė, kai buvo identifikuotas asmuo Lietuvoje. <...> Lietuva, pradėjusi aktyvią stebėseną žmonių, irgi buvo kritikuojama ir pašiepiama. Iš pradžių atrodė, kad persistengiame, dabar atrodo, kad darėme gerai“, – tikino A. Veryga.

Moteris, kuriai nustatytas koronavirusas, NVSC specialistams buvo žinoma, nusileidusi oro uoste ji pateikė visus savo kontaktinius duomenis, buvo stebima. Pablogėjus jos sveikatai buvo laiku imtasi priemonių, be to – lengviau buvo nustatyti pacientės turėti kontaktai su kitais asmenimis.

Nors moteris šiandien laikoma izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL), jos būklė yra stabili ir, anot A. Verygos, ji kitą savaitę gali būti paleista namo. Visgi kaip reikėtų gydymo įstaigoms elgtis su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis, kurie jaučiasi gerai, SAM kol kas atsakyti negali. Dėl rekomendacijų bus kreipiamasi į Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), kaip elgtis tokiais atvejais.

Už sveikatos duomenų viešinimą be leidimo grasina teismais

Premjero patarėjas S. Malinauskas atkreipė žiniasklaidos dėmesį į informacijos skleidimą apie koronavirusu susirgusią moterį, jos asmeninių duomenų skelbimą. Jis pastebi, kad žiniasklaidos dėmesys moteriai ir jos artimiesiems yra padidintas, žinoma jų gyvenamoji vieta.

„Mes norime priminti vieną dalyką, nėra jokių aplinkybių, leidžiančių skelbti be asmens sutikimo vardą ir pavardę, publikuoti gyvenamosios vietos nuotraukas. Be to yra ekstremali situacija. <...> Tai yra neviešų asmenų asmeninė informacija, susijusi su sveikata“, – sakė S. Malinauskas.

Jis atkreipė žiniasklaidos priemonių, ypač esančių regionuose, dėmesį, kad už tokios informacijos skelbimą moteriai ir jos šeimai valstybė teiks teisinę pagalbą rengiant ieškinius teismams dėl tokios informacijos neteisėto skelbimo.

Kaziuko mugė Vilniuje įvyks

Vis dar išlieka rekomendacija vengti masinių susibūrimų uždarose patalpose. Dėl šios priežasties penktadienį buvo atšaukti visi Kovo 11-osios renginiai, kurie vyks ne lauke. Tuo tarpu tokius renginius kaip Kaziuko mugė, A. Verygos nuomone, organizuoti galima, nes jis vyksta lauke. Kol nėra nė vieno koronavirusu užsikrėtimo atvejo, kada infekcija būtų perduota Lietuvoje nuo žmogaus žmogui, tol keisti rekomendacijos draudimu neketinama.

Visgi Kaziuko mugės organizatoriai kreipėsi į SAM prašydami iš rezervo skirti dezinfekcinių priemonių, kuriomis galėtų naudotis mugės lankytojai bei dalyviai. Tokios užklausos A. Veryga tikina nesulaukęs ir atsakymo kol kas į šį klausimą neturi.

„Pateikėme savivaldybėms rekomendacijas atsisakyti masinių renginių. <...> Tai nėra būtina. Kol tie atvejai pakankamai izoliuoti, žinome, iš kur atvyko, lengva atsekti, tol nėra reikalo imperatyviam draudimui. Bet dar kartą primenu, kad siaučia gripas ir masiniai renginiai vien dėl to yra nerekomenduojami“, – komentavo ministras.

Daugiau patvirtntų koronaviruso atvejų Lietuvoje nėra

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje yra patvirtintas vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Iš viso buvo paimta 116 mėginių tyrimams, visi, išskyrus minėtą atvejį, yra neigiami. Šeštadienį 8 val. ryto laboratorijoje pradėta tirti 20 naujų mėginių, teigiama Vyriausybės pranešime spaudai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras šiuo metu stebi daugiau nei 3 tūkst. asmenų, kurie pastaruoju metu atvyko į Lietuvą iš Kinijos, Šiaurės Italijos – koronaviruso rizikos vietų.

Šiaurės Italijoje registruotas didžiausias užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius Europoje – COVID-19 nustatytas 528 asmenų, virusas pasiglemžė 14 asmenų gyvybes.

Iš viso pasaulyje registruoja 82,5 tūkst susirgimų koronavirusu atvejų, registruota 2,8 tūkst mirčių nuo šios infekcinės ligos, pasveiko - 33,3 tūkst. asmenų.

Iš kaimyninių valstybių kol kas nė vieno patvirtinto atvejo nėra Latvijoje bei Lenkijoje. Apie pirmąjį koronavurso atveį Estija pranešė ketvirtadienį. Daugiau sergančiųjų šia infekcine liga Estijoje nėra.

SAM dar kartą primena rekomendacijas gyventojams:

– Dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu;

– Neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);

– Laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius);

– Vėdinti patalpas;

– Vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad jos viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

Rankų plovimas yra svarbiausia profilaktinė priemonė, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą neplautomis rankomis.

Infekuotos moters artimųjų tyrimų rezultatai neigiami

LRT.lt primena, kad pirmasis ir kol kas vienintelis koronaviruso atvejis Lietuvoje patvirtintas naktį iš ketvirtadienio į penktadienį. Infekcija nustatyta 39 metų šiaulietei, grįžusiai iš konferencijos Veronoje, Italijoje.

Moteris buvo skubiai atgabenta į RŠL, netrukus atvežti ir trys jos giminaičiai bei vyras, jų mėginiai taip pat išsiųsti į Nacionalinę visuomenės sveikatos laboratoriją tyrimui dėl koronaviruso.

Anot premjero patarėjo Skirmanto Malinausko, moters, kuriai nustatytas koronavirusas, artimieji šeštadienį išleisti į namus, jie yra sveiki.

Anot premjero patarėjo pati 39-erių šiaulietė, kuriai nustatytas virusas, jaučiasi gerai, bet vis dar laikoma ligoninėje.

RŠL vadovas Remigijus Mažeika LRT TELEVIZIJAI sakė, kad be minėtos moters, šioje gydymo įstaigoje stebimi dar du asmenys, kurie gali būti užsikrėtę COVID-19, laukiama jų ir dar keturių asmenų tyrimų rezultatų.

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį susirgimo nauju koronavirusu atvejį, ligoninių atstovai penktadienį išdėstė, kaip pasiruošė galimam ligos protrūkiui. Penkių gydymo įstaigų infekcinių ligų padaliniuose iš viso galės būti paguldyti 782 asmenys, susirgę nauja iš Kinijos išplitusia liga.

Rekomendacijas išplatino ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Siūloma šalies mokykloms atidėti šimtadienius, Kaziuko muges ar kitas šventes siekiant užkirsti kelią galimam koronaviruso plitimui.

Rekomendacijos išsiuntinėtos ir savivaldybėms, ir švietimo įstaigoms atskirai.

Ministerija ragina įstaigose užtikrinti, kad būtų užtektinai higienos priemonių, laikytis rekomendacijų dažnai plauti rankas, dezinfekuoti paviršius. Taip pat studentams ir moksleiviams rekomenduojama atsisakyti vykti į rizikingus regionus pagal „Erasmus+“ ar kitas tarptautines mainų programas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi