Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.20 21:11

Galima tarša gyvsidabriu mariose išjudino politikus: Mažeika neatmeta galimybės kreiptis į prokurorus, Karbauskis pirštu beda į Gentvilą

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija atmeta kaltinimus teršiant Kuršių marias nuotekomis su gyvsidabriu bei tvirtina, jog saugant uosto akvatorijose iškastą dumblą laikomasi visų aplinkosauginių reikalavimų.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad griežtesnių reikalavimų užkardant užteršto vandens patekimą į marias reikėtų, tai toks, jo pirmtako sprendimu atidėtas, reglamentas dar tik rengiamas.

„Nuotekų reglamentas, kuriuo galėjo vadovautis aplinkosaugininkai užkardydami būtent nuotekų patekimą, užteršto vandens patekimą į marias, kas suponuoja, kad tarša vyksta vyko ir panašu vyks, kol neturėsime griežtesnių reikalavimų, reglamento, tas reglamentas šiuo metu aktyviai rengiamas“, – aiškino aplinkos ministras K. Mažeika.

Tiesa, ministras neatmeta, kad dėl galimos taršos gali būti kreiptasi į prokuratūrą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad atsakinga ne dabartinė uosto vadovybė, ar šešerius metus iki praėjusių metų pavasario uostui vadovavęs Arvydas Vaitkus, dabar su „valstiečių“ sąrašu išrinktas į Klaipėdos tarybą, o ankstesnis vadovas, dabar Seimo opozicijai priklausantis Eugenijus Gentvilas.

„Administracijos uosto jos negavo aplinkosaugininkų paaiškinimo, ką reikia daryti, ar tai pavojinga, ar ne, nes visi leidimai buvo duoti dar prie Gentvilo, tai šitoj situacijoj mes turim suprasti, kad mūsų aplinkosaugininkai savo pareigų nevykdė ir tas matosi iš „Grigeo“ ir kitų atvejų ir tikiuosi, kad dabar kada apie tai šnekama bus rasti sprendimai“, – teigė R. Karbauskis.

E. Gentvilas sako, kad sprendimus kaip sandėliuoti dumblą priėmė ne jis.

„Nuspręsta 2006 m. Brazausko vyriausybėje, kad skirti uosto direkcijai šitą teritoriją, aš būdamas valstybės įmonės vadovas užsiėmiau rangovo paieška, projektuotojo paieška, projektuotojas suprojektavo, darbai prasidėjo 2013 m, bet aš tada jau buvau Seime ir nelabai galėčiau komentuoti. Dumblo kasimas jau vyko 2013–2018 m, kas aprašyta LRT tyrime, tai Karbauskis nusišneka“, – nurodė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

Eugenijus Gentvilas yra Ramūną Karbauskį apskundęs Seimo etikos ir procedūrų komisijai reikalaudamas paneigti su Klaipėdos uostu susijusius kaltinimus.

Primename, kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, neturėdami taršos leidimo, nuotekas su gyvsidabriu į unikalų vandens telkinį leido ir valstybės įmonė – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Aplinkosaugininkai ilgą laiką į uosto veiklą žiūrėjo pro pirštus. Be to, klausimų kyla ir dėl nuodingo dumblo, kurį įstatymai jūroje gramzdinti draudžia, sutvarkymo. Dumblui kasti ir tvarkyti buvo nusamdyti net keli rangovai, skirta ES parama, tačiau abi sutartys buvo nutrauktos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi