Lietuvoje

2019.12.02 20:56

Lietuvos žydai nepatenkinti dėl turto grąžinimo klausimo sprendimo ir skundžiasi valdininkų negeranoriškumu

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.02 20:56

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky teigia, kad sprendžiant dėl žydų turto grąžinimo Lietuvoje pastangos reikšmingos, tačiau dažniausiai dalinės. Turintiems teisę į nekilnojamąjį turtą, jį pavyksta susigrąžinti tik per teismus. Kiti susigrąžinti išvis negali 2001-aisiais pasibaigus nuosavybės teisių atkūrimo terminui.

Panevėžyje, Ramygalos gatvėje esančiame pastate prieškaryje buvo žydų mergaičių religinė gimnazija „Javne“. Ji tarpukariu pastatyta žydų bendruomenės lėšomis. Dabar jame įkurtas jaunimo centras.

„Buvo nuspręsta mums paskirti pagal panaudos sutartį du kambarius, kur mūsų bendruomenė dabar egzistuoja. Reikia tvarkyti įstatymus, antra eilė, manyčiau reikia gerą valią turėti, kad bendrauti su Lietuvos žydų bendruomene“, – sakė Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofmanas.

Panorama. Gaisro užterštų teritorijų gyventojams mėsos šventėms gali tekti ieškoti kitur: rekomenduojama sunaikinti šimtus karvių ir vištų

Leonas Kaplanas – Molėtuose gyvenusių žydų palikuonis. Jis 28-erius metus gyvenęs Amerikoje neturėjo Lietuvos pilietybės. Kai ji už nuopelnus Lietuvai buvo suteikta, pasibaigė įstatyme numatytas terminas, leidžiantis susigrąžinti turtą. Nuosavybės teisių atkūrimas baigėsi 2001 metais.

„Turto yra daug: yra parduotuvės šeimos, namas, prosenelių pirtis, yra daug. Norėčiau atgauti ne dėl to, kad man finansiškai jis reikalingas, čia principo reikalas, visa šeima buvo sušaudyta“, – teigia Molėtų žydų palikuonis Leonas Kaplanas.

Tokių istorijų ne viena. 47-ios valstybės, tarp jų ir Lietuva prieš dešimtmetį Prahoje pasirašyta sutartimi įsipareigojo atlyginti žalą ir įamžinti nacių aukų atminimą bei akcentavo nekilnojamojo turto restitucijos svarbą.

„Tiek, kiek man, kaip teisininkei, teko susidurti su šiomis bylomis, kurios tęsiasi labai ilgą laiką yra baisus negeroniškumas iš valdininkų pusės negrąžinti. Jiems parašytas įstatymas grąžinti, o jie daro daugybę kliūčių, kad negrąžinti ir praktiškai nei viena byla, kurią turėjau nepraėjo be teismo“, – tvirtina Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky.

Užsienio reikalų ministerijos atstovas teigia, kad didžioji dalis problemų išspręsta. Lietuva iki 23-iųjų yra įsipareigojusi Geros valios fondui pervesti per 37 milijonus eurų kompensaciją, kuri skiriama Lietuvos žydų bendruomenės reikmėms. Iki milijono eurų jau skirta žydų kilmės asmenims, Lietuvoje nukentėjusiems nuo totalitarinių režimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt