Lietuvoje

2019.11.27 12:28

Dėstytojų kantrybė neišlaikė: nusivylę ir išsekę, o kai kurie gauna vos 100 eurų

akademinė bendruomenė dalino diplomus už „ačių“
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.11.27 12:28

Akademinė bendruomenė trečiadienį prie Vyriausybės dalino diplomus už „ačių“. Taip mokslininkai, dėstytojai, studentai ir jų rėmėjai siekia parodyti, kad aukštasis mokslas nėra šios valdžios prioritetas. Akcijos metu veltui iš Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus buvo galima gauti aukštojo mokslo diplomą.

Akcija „Diplomas už ačių“ prasidėjo apie vidurdienį. Žodis „ačiū“ su klaida parašytas ne veltui. Tokią klaidą rinkimų lankstinukuose prieš keletą metų padarė buvusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

VU rektorius Artūras Žukauskas su kitais profesoriais į V. Kudirkos aikštę atvyko apsivilkę mantijas. Dar prieš jiems ateinant eilė prie dalinamų diplomų buvo nusidriekusi per visą aikštę.

„Jeigu nereaguos, bus atostogaujama. Mūsų žmonės yra pervargę, jie gauna labai mažus atlyginimus, yra išsekę. Mes, kaip viešoji įstaiga, turime teisę bet kada skelbti poilsio dienas. Tai poilsiausime, kol nepailsėsime“, – sakė VU rektorius.

Akademikai reikalauja Vyriausybės tesėti pažadus ir kelti atlyginimus dėstytojams, neakademiniams darbuotojams, kurie, pasak A. Žukausko, neaugo 10 metų. Kaip kalbėjo VU rektorius, norima, kad valstybėje būtų įvesta tvarka ir žmonės gautų atlyginimus pagal jų kompetencijas ir darbo svarbą.

„Bet, kaip suprantame, mūsų darbas nelabai svarbus šitoje valstybėje. Mūsų darbo efektyvumas siekia tūkstančius procentų. Bet tai yra nevertinama“, – sakė A. Žukauskas. Trečiadienį ketinama išdalinti mažiausiai 500 diplomų.

Akademinės bendruomenės atstovai trečiadienį susitinka ir su Vyriausybės atstovais, tačiau, kaip sakė VU rektorius, greičiausiai susitikime bus tik dar kartą paaiškinta, kad įsipareigojimų vykdymui nėra pinigų.

Už dėstymą – 100 eurų

VU Komunikacijos fakulteto dekanas prof. dr. Rimvydas Laužikas portalui LRT.lt pasakojo, kad rengiamas protestas aprėpia gerokai platesnį nei tik atlyginimų klausimą. Pasak jo, nekonkurencingi atlyginimai neleidžia prisivilioti geriausių specialistų, o kartais gelbsti tik VU vardas.

„Kai kalbame apie atlyginimus, mes labai dažnai susikoncentruojame į pasakymą, kad kiekvienas nori gauti didesnį atlyginimą. Tai logiška. Bet kai kalbame apie aukštąsias studijas ir mokslą, tai atlyginimo klausimas yra gerokai gilesnis.

Turėdami dabartinius atlyginimus, kurie yra visiškai nekonkurencingi ne tik lyginant su kaimyninių šalių aukštojo mokslo rinka, bet ir Lietuvoje net ir su viešuoju sektoriumi, negalime pasikviesti iš užsienio žmogaus dėstyti ar atlikti mokslo tyrimų. Už tokius atlyginimus žmonės nebedalyvauja konkursuose, konkursai nebe tokie, kad galėtų pritraukti geriausius. Apie tarptautinius konkursus sudėtinga kalbėti. Jauno žmogaus pritraukimas po doktorantūros yra lygiai toks pat sudėtingas“, – sakė VU Komunikacijos fakulteto dekanas.

R. Laužikas kalbėjo, kad kyla klausimas dėl sistemos gyvybingumo ilgalaikėje perspektyvoje, nes tiek mokslą, tiek aukštąsias studijas kuria žmonės. Anot jo, tai reiškia, kad ilgą laiką nebus galima į sistemą pritraukti geriausių žmonių, ta sistema pradės degraduoti ir sunyks.

Tiesa, Komunikacijos fakulteto dekanas kalbėjo, kad bent VU gelbsti aukšta reputacija. Kitaip tariant, žmogui, kuris ateina dėstyti, yra garbė dirbti VU.

„Bet labai dažnai kviesdamas dirbti žmones ar iš verslo, ar iš sričių, kuriose mes atlyginimo požiūriu esame nekonkurencingi, aš pradedu pokalbį nuo juodo humoro ir sakau „bet atlyginimo už savo darbą jūs negausite“ ir po pauzės pridedu „beveik“.

Įsivaizduokite situaciją – žmogus yra kviečiamas iš verslo dėstyti vieną dalyką ir dėsto visą semestrą, o per mėnesį jo atlyginimas gali būti iki 100 eurų. Tai žmogui, kuris dirba versle, gali būti, kad dėstymas yra labdara. Tai šiuo atveju gelbėja gera VU reputacija ir tai, kad žmonėms yra garbė dirbti VU“, – kalbėjo R. Laužikas.

Tokia akcija organizatoriai norėjo parodyti, kad Vyriausybė nesilaiko duotų įsipareigojimų akademinės bendruomenės atlyginimus kasmet kelti 10 proc.

Protesto savaitės metu taip vykdoma satyrinė akcija „Ponas popierinis ministras“, kuria norima parodyti valdžios neveiksnumą, ministrų žodžio nesilaikymą. Socialiniuose tinkluose akademinės bendruomenės nariai ir ją palaikantieji savo profilio nuotraukas pažymėjo rėmeliais „Ateities Lietuva be mokslo?!“

Taip pat anksčiau dalis VU dėstytojų vykdė akciją „4,5 minutės“, kurios metu keturias su puse minutės dėstytojai paskaitas „leido skaityti“ mobiliesiems telefonams. 4,5 minutės yra 10 proc. akademinės valandos – tiek, kiek buvo žadama kelti atlyginimus, bet to daroma nebus.

Populiariausi

Olga Vėbrienė

Lietuvoje

2021.04.09 15:36

Atleidžiama Aplinkos apsaugos departamento direktorė Olga Vėbrienė

Vėbrienė ketina kreiptis į teismą, atnaujinta 17.24