Lietuvoje

2019.10.21 16:38

Seimo darbotvarkė nekeičiama – balsavimas dėl Pranckiečio likimo įvyks antradienį

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.21 16:38

Seimas antradienį, nepaisant įvairių procedūrinių ginčų, planuoja balsuoti dėl parlamento pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo iš pareigų. Balsavimas dėl Seimo vadovo atstatydinimo numatytas rytinio plenarinio posėdžio metu.

Antradienio Seimo plenarinis posėdis, kaip planuojama, turėtų prasidėti 2020 m. biudžeto projekto ir su juo susijusių teisės aktų pakeitimų pateikimu. Seimo nutarimo „Dėl Viktoro Pranckiečio atleidimo iš Seimo pirmininko pareigų“ projekto priėmimas numatytas 12.50 val. Parlamentarai į slaptą balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo turėtų rinktis 13 val.

Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė LRT.lt patvirtino, kad antradienį Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkė parlamento vadovo yra pasirašyta.

Seimas pakartoti slaptą balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo nusprendė praėjusią savaitę, kai to paprašė parlamentarė Agnė Širinskienė, „valstiečių“ frakcijos vardu. Šio sprendimo pagrindas – „valstiečių“ iškeltas klausimas dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe, skaičiavusia praėjusios savaitės antradienį vykusio slapto balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo rezultatus. Šiame slaptame balsavime V. Pranckietis išsaugojo savo postą, mat jame dalyvavo tik 11 parlamentarų, tačiau „valstiečiai“ pastebėjo, kad balsų skaičiavimo grupės nariai buvo pakeisti kitais Seimo nariais. Seimas, išreiškęs nepasitikėjimą minėta balsų skaičiavimo grupe, praėjusią savaitę nutarė, kad slaptas balsavimas dėl V. Pranckiečio turėtų įvykti dar kartą.

Tą patį ketvirtadienį posėdžiavusi Seimo valdyba nutarė, kad dėl susiklosčiusios situacijos reikalingas Teisės departamento išaiškinimas. Pats Seimo pirmininkas V. Pranckietis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ teigė neatmetantis galimybės dėl valdančiųjų veiksmų kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Jeigu valdantieji elgsis ne pagal Konstituciją, manau, po tokio sprendimo bus kreipimasis į Konstitucinį Teismą. Ir tada Konstitucinis Teismas atsakys, ar galima elgtis nekonstituciškai“, – laidoje kalbėjo V. Pranckietis.

Slaptas balsavimas žlugo

LRT.lt primena, kad praėjusios savaitės antradienį valdantieji Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė Seimo nutarimą dėl parlamento vadovo V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Valdantieji planavo dėl V. Pranckiečio atleidimo balsuoti ketvirtadienį, tačiau pats V. Pranckietis Seimo paprašė nedelsti ir dėl jo likimo balsuoti tą pačią dieną, antradienį. Tądien jo iniciatyva buvo surengtas Seimo valdybos posėdis, kuriame nuspręsta tos pačios dienos vakarą surengti nenumatytą Seimo plenarinį posėdį.

Valdantieji balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo planavo ketvirtadienį, o ne antradienį, tad suskubo atsiimti savo parašus nuo dokumento, kuriuo siūlyta atstatydinti Seimo pirmininką. Tačiau Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų iniciatyvą savo parašais parėmė opozicijos atstovai.

Nenumatyto posėdžio metu, antradienį, klausimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo buvo apsvarstytas, tačiau slaptas balsavimas dėl parlamento vadovo atleidimo, kaip jau buvo minėta anksčiau, žlugo, mat jame dalyvavo vos 11-ka Seimo narių. V. Pranckietis savo postą išsaugojo.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio, vykusio praėjusį antradienį, teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Tuo metu opozicija skundžia ketvirtadienio plenarinio posėdžio metu priimtus Seimo sprendimus, tarp kurių – sprendimą dar kartą balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų.

Šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.