Lietuvoje

2019.10.21 14:57

Gaisro Alytuje padariniai jaučiami ir kituose rajonuose: smarvė pasiekė Kauną ir Marijampolę

atnaujinta 17.16
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, BNS2019.10.21 14:57

Trečiadienio naktį Alytuje esančioje padangų perdirbimo įmonėje kilęs gaisras rusena iki šiol. Alytaus miesto ir rajono gyventojai raginami neatidaryti langų, nevėdinti patalpų, be reikalo neiti į lauką. Labiausiai kenčia Alytaus rajone esančio Miklusėnų kaimo gyventojai, tačiau aiškėja, kad smarvė sklinda ir į kitus rajonus.

Šeštadienio vakarą smarvė buvo jaučiama ir kai kuriuose Kauno rajonuose. Apie tai savaitgalį socialiniame tinkle paskelbė Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio patarėjas Simonas Kairys.

„Panašu, kad Alytaus gaisro padariniai pasiekia Kauną, nes iš skirtingų Kauno vietų pasiekia žinios apie smalkių kvapą. Tikrai nepanašu į kaimynų šašlykinės ar lapų deginimą“, – socialinio tinklo paskyroje rašė S. Kairys. Tiesa, sekmadienio ryte jis rašė, kad kvapas Kaune jau gaivesnis.

Apie tai, kad dalyje Kauno šeštadienį buvo jaučiamas nemalonus kvapas portalui LRT.lt pranešė ir skaitytojai. Pasak jų, kvapas buvo jaučiamas vėlyvą šeštadienio vakarą ir buvo itin stiprus.

Smarvę teigia jautę ir Marijampolės rajono gyventojai. Riečių kaime, netoli Žuvinto rezervato gyvenanti Daiva portalui LRT.lt pasakojo, kad pirmosiomis gaisro dienomis išskirtinis kvapas juntamas nebuvo, nesimatė ir dūmų. Tačiau penktadienį kvapas paaštrėjo. Pasak moters, iš pradžių buvo jaučiamas šlykštus degančios gumos kvapas, o šeštadienį ryte jau atsirado ir dūmai, kurie laikėsi ir dieną.

„Sekmadienį vis dar jautėsi aštri degančių padangų smarvė, laikėsi dūmai. Pirmadienį smarvė jau ne padangų, bet kvapas vis dar labai nemalonus“, – kalbėjo Daiva, gyvenanti apie 30 km nuo Alytaus esančiuose Riečiuose. Moteris pasakojo, kad nuo dūmų ir smarvės graužia gerklę, o vyresnio amžiaus jos giminaitė, turinti bėdų su kvėpavimo takais, vengia eiti į lauką, mat ją pradeda dusinti.

Birštone ir Prienuose žmogaus sveikatai pavojinga oro tarša neužfiksuota

Dėl gaisro Alytuje kaimyninėse savivaldybėse – Birštone ir Prienuose – žmogaus sveikatai pavojinga oro tarša praėjusią savaitę neužfiksuota, pirmadienį pranešė Aplinkos apsaugos agentūra.

Remiantis penktadienio duomenimis, čia lakiųjų organinių junginių – benzeno, stireno, tolueno ir kitų – koncentracija neviršijo teisės aktuose patvirtintų ribinių verčių.

Oro kokybės tyrimai atlikti norint įvertinti padangų perdirbimo gamykloje Alytuje kilusio gaisro poveikį kitiems miestams.

Birštone ir Prienuose oro mėginiai paimti ir sekmadienį, taip pat oro kokybė tądien matuota ir Lazdijuose bei Marijampolėje, o pirmadienį – Balbieriškyje.

Kol kas naujesnių tyrimų duomenų iš šių vietovių nėra.

Įvairiose Alytaus miesto vietose bei šalia priemiestyje esančioje Miklusėnų gyvenvietėje oro kokybė matuojama nuolat.

Naujausiais Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, pirmadienio dieną teršalų – kietųjų dalelių ir benzeno – koncentracijos Miklusėnuose sumažėjo, tačiau teršalų koncentracijos padidėjimas užfiksuotas Alytuje.

Gesinimo darbai tebevyksta

Nors gaisras padangų perdirbimo įmonėje lokalizuotas, pirmadienį pranešta, kad kai kurie gaisro židiniai dar rusena, gausu dūmų. Apylinkių gyventojų prašoma kiek įmanoma mažiau būti lauke, neatidaryti langų, nevėdinti patalpų. Tėvams leista pasirinkti, ar vesti vaikus į mokymo įstaigas, vis dar sustabdytas kai kurių įmonių darbas.

Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje Aplinkos apsaugos agentūros direktorius Rimgaudas Špokas kalbėjo, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį tarša ypatingai padidėjo Alytaus rajone esančiame Miklusėnų kaime, o nurimus vėjui smogas matyti plika akimi.

„Normatyviniai viršijimai yra dideli, viršijama kelis kartus, tačiau tai nėra, mūsų nuomone, dramatiška situacija. Tokios reikšmės yra buvusios ir didžiuosiuose miestuose“, – sakė R. Špokas. Alytaus mieste, jo teigimu, tarša nėra viršijama, neužterštas ir Nemuno vanduo, pakitimų gamtai taip pat kol kas nematoma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt