Lietuvoje

2019.10.14 15:43

Po neigiamų atsiliepimų apie maisto papildą žiniasklaidoje gydytoja sulaukė nemalonių svečių

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.10.14 15:43

Socialiniuose tinkluose pasklidusi žinia apie maisto papildo gamintojų apsilankymą pas kritikos pažėrusią gydytoją-dietologę sukėlė pasipiktinimo bangą. Gydytoja tikina jautusi spaudimą, vaisto gamintojai tai neigia. Visgi sveikatos ministro įsakymu nustatyta vaistų ir maisto papildų reklamavimo tvarka draudžia gamintojams reklamą vykdyti gydytojo darbo metu, nesuderinus oficialaus renginio laiko ir vietos.

Socialiniuose tinkluose pasklidusi žinia apie maisto papildo gamintojų apsilankymą pas kritikos pažėrusią gydytoją-dietologę sukėlė pasipiktinimo bangą. Akiratyje – Vilniaus Santaros klinikų gydytoja-dietologė Evelina Cikanavičiūtė, sukritikavusi silicio dioksido poveikį kovojant su antsvoriu. Po publikacijos vienoje žiniasklaidos priemonėje gydytoja sulaukė preparato gamintojų skambučio, o po pusvalandžio du vyrai jau stovėjo jos kabinete.

„Jie paskambino man tiesiai į kabinetą darbiniu numeriu. Aš tuo metu negalėjau kalbėti, konsultavau pacientus. Paprašiau, kad jie man paskambintų po pusvalandžio. Kaip supratau, buvo reikalingas ilgesnis pokalbis. Bet jie nusprendė ne paskambinti, o ateiti. Aš jiems sakiau, kad jūs elgiatės labai įžūliai ir įprastai kompanijų atstovai neįsiveržia taip į kabinetą ir nebando įtikinti gydytojo primygtinai pakeisti nuomonę ir net pakoreguoti publikuotą turinį apie jų preparatą“, – pasakojo E. Cikanavičiūtė.

Jos kabinete apsilankę du vyrai prisistatė esantys iš bendrovės „Silicio biotechnologijos“ ir teigė norintys pasikalbėti apie gydytojos žiniasklaidai duotą komentarą. Kartu svečiai atsinešė ir mokslinės literatūros bei du gaminius.

„Atkakliai bandžiau paaiškinti, kad aš ne apie konkrečiai jų produktą kalbu, aš neminiu jo pavadinimo, aš neminiu jų kompanijos. Aš kalbu tiesiog apie cheminę medžiagą, ką aš perskaičiau arba ko išvis net negalėjau rasti mokslinėje literatūroje. Juolab kad straipsnyje aš neneigiu jokių šios medžiagos absorbcinių savybių, nes tai daugiau kitų sričių gydytojų kompetencija. Straipsnio ašis buvo šios cheminės medžiagos tariama įtaka svorio kontrolei. Mano tikslas buvo kalbėti, kad šitas preparatas yra bevertis kalbant apie svorio korekciją. Nėra tokių mokslinių duomenų ir kompanijos atstovai jų taip pat nepateikė“, – tikino gydytoja-dietologė.

Paprašyta įvertinti mokslinę literatūrą, kurią įmonės atstovai į susitikimą atsinešė, ji pabrėžė, kad tai buvo neprofesionaliai anglų kalba pateikta medžiaga su daugybe rusiškos kilmės lietratūros šaltinių, siekiančių 1957 metus.

„Man išsakant nuomonę apie nurodytus šaltinius, jie paminėjo, kad turi ir 2012 m. Vokietijoje atliktą tyrimą ir pateikė jo santrauką. Tyrimas – tai nedidelės apimties įvadinis žvalgomasis nekontroliuotas tyrimas, kuriame nagrinėta minėtos cheminės medžiagos įtaka virškinamojo trakto funkcinių sutrikimų kontrolei. Nepaisant teigiamų rezultatų, tyrimas nedidelės apimties nekontroliuojamas ir patys autoriai neatmeta placebo galimybės. Pabrėžia, jog reikalingi tolimesni tyrimai. Bet kokiu atveju, neaptikau užuominų, kad tai būtų tikslinga vartoti siekiant koreguoti svorį“, – tikino E. Cikanavičiūtė.

Pokalbis su preparato gamintojais truko apie 20 minučių ir gydytoja tikina, kad jis nebuvo malonus.

„Nemaloniai pasijusti tikrai privertė. Jie išsakė, kad aš tiesiog darau žalą jų produktui. Man tai yra tikrai pirmas kartas praktikoje, kai tokia situacija įvyko. Aš nesu anksčiau sulaukusi panašių vizitų darbo vietoje ir taip primygtinai išsakomo noro, kad aš pakeisčiau savo nuomonę ir tekstą. Tai mano galva, nėra profesionalu“, – tikina Vilniaus santaros klinikų gydytoja-dietologė.

Tikina, kad į kabinetą jėga nesiveržė

Vienas iš apsilankiusiųjų gydytojos kabinete – bendrovės „Silicio biotechnologijos“ Komercijos direktorius Paulius Jovaišas. Jis pabrėžė, kad į gydytojos kabinetą niekas prievarta nesiveržė. Ir kreiptasi buvo esą tik todėl, kad gydytoja nesuprato, koks tai yra preparatas ir žiniasklaidos priemonei pateikė klaidingą nuomonę.

„Mes iš pradžių jai pasiskambinome pasikalbėti, nes skaitėme jos komentarus ir pamatėme fundamentalių klaidų straipsnyje. Aš supratau, kad buvo nelabai atskirtas silicio dioksidas, kuris skirtas gaminti kriauklėms, nuo medicininio silicio dioksido. Tiesiog norėjome jai paskambinti, pasikalbėti, galbūt ji sumaišė“, – komentavo P. Jovaišas.

Šiuo vizitu bendrovės atstovai tikina, kad tikslas buvo tiesiog pasikalbėti ir dėl to buvo susitarta.

„Buvo paprašyta susisiekti 13 val. Tada ji bus laisva, neturės pacientų ir mes galėsime pabendrauti“, – sakė P. Jovaišas ir patikino, kad gydytojos nebuvo prašoma ar spaudžiama pakeisti savo nuomonę.

Po pokalbio liko aišku, kad abi pusės liko prie savo nuomonės ir bendro sutarimo nerado. Bendrovės „Silicio biotechnologijos“ atstovai ketina artimiausiu metu rengti aktyvesnę informacinę kampaniją ir visuomenę bei gydytojus supažindinti su pačiu maisto papildu ir jo poveikiu.

Žalos dėl galimos antireklamos maisto papildui bendrovė tikina neketinanti skaičiuoti.

Visgi tokie vaistų gamintojų ir jų atstovų apsilankymai pas gydytojus yra griežtai reguliuojami 2018 m. sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Pagal jį kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga pasitvirtina vidaus tvarką, pagal kurią rengiami vaistų reklaminiai renginiai. Įstaigos vadovas turi paskirti asmenį, atsakingą už reklaminius renginius arba komisiją reklaminių renginių organizavimo klausimams spręsti.

Įstaigos vadovas turi užtikrinti, kad reklaminiai renginiai būtų organizuojami taip, kad nepažeistų pacientų teisės gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas ir nepažeistų įstaigos vidaus tvarkos taisyklių.

„Reklaminio renginio laikas turi būti parenkamas taip, kad kuo daugiau atitinkamos profesinės kvalifikacijos sveikatos priežiūros specialistų turėtų galimybę dalyvauti reklaminiame renginyje ir jis nebūtų organizuojamas šių specialistų darbo metu, skirtu pacientams priimti“, – rašoma ministro įsakyme.

Maisto papildo reklama susidomėjo ir VMVT

Maisto papildas, sukėlęs žiniasklaidos susidomėjimą, pristatomas kaip silicio dioksidas, kuris veikia kaip sorbentas. Esą jis gali padėti kenčiantiems nuo alergijų, įvairių žarnyno infekcijų, netoleruojantiems laktozės ar kitų maisto produktų ir panašių atvejų.

„Produktas gali sutraukti įvairias kenksmingas medžiagas, esančias žarnyne bei kartu su jomis, natūraliu būdu, pasišalinti iš žarnyno“, – rašoma preparato aprašyme.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto produktų inspektorė Giedrė Lukoševičienė informavo, kad bendrovės „Silicio biotechnologijos“ tiekiamas maisto papildas yra notifikuotas, t.y. apie jį yra pranešta Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) ir jis yra įtrauktas į viešai VMVT interneto svetainėje skelbiamą Maisto papildų sąrašą. Jeigu produktas yra Maisto papildų sąraše, reiškia, kad maisto papildų platintojas yra pranešęs apie prekybą maisto papildu ir juo prekiauja teisėtai.

Visgi pabrėžiama, kad bet kuris vaisto ar maisto papildų gamintojas pagal Lietuvos higienos normos ženklindamas, pristatydamas bei reklamuodamas maisto papildus, negali gaminiui priskirti gydomosios ar profilaktinės savybės. Taip pat neturi būti jokios nuorodos, aiškinančios arba leidžiančios suprasti, kad tinkamai maitinantis neįmanoma gauti reikiamo maistinių medžiagų kiekio.

„Įvertinus aukščiau nurodytų teisės aktų nuostatas dėl maisto reklamos bei sveikatingumo ir maistingumo teiginių naudojimo reklamuojant maisto produktus, bus vertinama gamintojo apie maisto papildą platinama informacija ir bus sprendžiama dėl galimo Lietuvos Respublikos Reklamos įstatymo pažeidimo“, – teigia VMVT maisto produktų inspektorė G. Lukoševičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt