Lietuvoje

2019.07.20 22:38

Vilniaus rajono tarybos nariai Baltarusijoje semsis patirties, opozicija tai vadina savaitgalio pramoga

Vilniaus rajono tarybos nariai suplanavo išvyką į Baltarusijos Ašmenos savivaldybę, pasak savivaldybės atstovės, semtis patirties turizmo srityje. Tokios kelionės atsisakę opozicinės frakcijos nariai šią išvyką vadina savaitgalio pramoga bei lėšų ir laiko švaistymu.

Jei keliauti, tai visiems. Visi Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariai gavo tarybos sekretorės kvietimą registruotis kelionei į Baltarusijos Ašmenos savivaldybę.

Semsis patirties turizmo srityje

Vilniaus rajono tarybos sekretorė Elžbieta Jankovska patvirtina, kad važiuos visi tarybos nariai, jų – 31. Tarybos sekretorė teigia, kad su Ašmenos savivaldybe bendradarbiaujama 12 metų. Su ja, esą, vienija ir bendras europinis projektas. Vėliau kita savivaldybės specialistė patikslino, kad Europos kaimynystės Lietuva-Latvija-Baltarusija bendradarbiavimo programos paraiška dar vertinama. O tarybos nariai, pasak sekretorė, semsis patirties, kaip skatinti turizmą.

„Tokie gyvi susitikimai yra labai efektyvūs, kurių metu aptariami tikslai, idėjos, dalinamasi gerąja patirtimi“, – kalba E. Jankovska.

Vilniaus rajono tarybos opozicinės Centro dešinės frakcijos seniūnas Gediminas Kazėnas sako, kad tuo metu dalyvaus Baltijos kelio renginiuose, bet į kelionę vyktų.

„Na, iš mūsų opozicijos tai mes, kaip sakau, jeigu būtų vykdoma galbūt kitomis dienomis, mes turbūt važiuotumėm. Kaip sakau, vien tik tam, kad mums, kaip opozicijai, yra svarbu matyti, ką daro pozicija, tai yra kaip ir tam tikras kontrolės mechanizmas. Kažkokie susitikimai yra numatomi su vietos administracijos valdžia? Ne, kiek man žinoma, yra nieko nenumatyta, bent jau programoj to nėra“, – svarsto G. Kazėnas.

Tarybos sekretorė tikino, kad išvykos programos dar nėra. Tačiau tarybos nariams išsiųstame kvietime rašoma, kad per dviejų dienų išvyką penktadienį ir šeštadienį bus lankomasi krištolo fabrike „Neman“, Radvilų šeimos Myro pilyje, Nesvyžiaus pilyje, muziejuje ir parke. Esą tarybos nariai už nakvynę, vakarienę ir gidų paslaugas turėtų susimokėti, o kelionę autobusu apmokėtų savivaldybė.

Kelionę vadina lėšų švaistymu

Kitas opozicinės Centro dešinės frakcijos narys Vaidas Augūnas į kelionę nevyks, ją vadina laiko ir lėšų švaistymu.

„Tai realiai savaitgalinė vakaronė, užstalė. Džiaugiuosi už kitus tarybos narius, kurie ten nori važiuoti. Turbūt daugiau važiuoja į Baltarusiją negu kartais susirenka į posėdžius, kvorumas yra, puiku, galės priiminėti sprendimus. Man asmeniškai neatrodo, kad mes ką nors gausim iš tos kelionės, nei kažką jiems duosim“, – tvirtina V. Augūnas.

Dauguma Vilniaus rajono tarybos narių priklauso lenkų rinkimų akcijai. Jos lyderis teigia, kad kelionei bus išleista nedaug lėšų.

„Aš čia nieko blogo nematau, atvirkščiai, jeigu kalbam apie Ašmenos rajoną, tai vienas artimiausių rajonų Vilniuj. Mes dabar švenčiam labai plačiai Kaziuko muges Vilniuje, tai iš Ašmenos savo laiku buvo daugiausia tų pardavėjų, tai čia labai glaudūs šitie ryšiai buvo, dabar yra tam tikra siena geležinė. <...> Mano nuomonė tokia yra, kad verta važiuoti, verta bendradarbiauti. Aš esu laisvas žmogus ir mes šį pojūtį laisvės labai stipriai akcentuojam savo“, – teigia V. Tomaševskis.

Politikos analitikas Marius Laurinavičius stebisi ketinimais mokytis iš Baltarusijos ar Rusijos, kurios saugumo departamento išvadose įvardijamos kaip priešiškos.

„Man labai keistai atrodo mokymaisi iš Rusijos, Baltarusijos, tai yra valstybių, kurios mums yra priešiškos, kur VSD savo ataskaitose nuolat įvardija jas kaip vienaip ar kitaip keliančias grėsmę. Bet kokie ryšiai su tomis valstybėmis, tokie valstybiniai ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

O ko ten galima išmokti iš valstybių, kurios yra, toli gražu, ne prie pirmaujančių pasaulyje valstybių, man išvis sunku pasakyti, ką tai turėtų reikšti. Bet irgi partijos lyderis p. Tomaševskis netgi per rinkimų kampaniją, prezidento rinkimų kampaniją, tą nuolat deklaruodavo, kad jis nori mokytis iš Rusijos, iš Baltarusijos, tai čia nieko naujo, čia, matyt, tokia partijos politika – kalba Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas M. Laurinavičius.

„Turime žinoti, su kuo bendraujame. Juo labiau, kad valdžios piramidė aiškiai statoma iš viršaus: tai yra ir tarybų nariai, ir Baltarusijos parlamento nariai, jie yra skiriami suorganizuojant tuos formalius balsavimus. Keistis patirtimi apie ką? Mes žinome Baltarusijos opozicijos persekiojimus, mes žinome eilinių piliečių persekiojimus už protesto išraišką plojimo būdu, visa tai mes žinome. Taip, Baltarusija mūsų kaimynė, tačiau, kai kalbama apie bendradarbiavimą, tai aš tame didelės pridėtinės vertės neįžvelgiu“, – tikina Seimo NSGK narys Arvydas Anušauskas.

Pasak A. Anušausko, tokiose išvykose pakanka kelių specialistų ar oficialių asmenų, o masiniai vizitai, kaip visos rajono tarybos narių, kelia daug abejonių.

Panorama. Vilniaus rajono tarybos nariai Baltarusijoje semsis patirties turizmo srityje, opozicija tai vadina savaitgalio pramoga