Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.05 14:06

Keturios partijos pasirašė koalicinę sutartį ir išsidalino ministerijas

atnaujinta 15.55
Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.07.05 14:06

Dėl valdančiosios daugumos susiderėjusios partijos penktadienį pasirašė koalicijos sutartį. Paaiškėjo ir kokios ministerijos atiteks sutartį pasirašiusioms politinėms jėgoms.

Derėtis dėl naujos valdančiosios daugumos imta po prezidento rinkimų, vykusių gegužę. Dėl koalicijos susitarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) ir partija „Tvarka ir teisingumas“.

Koalicija, pasak pasirašiusiųjų, yra kairioji centro. Ramūnas Karbauskis kalbėjo, kad Seime pagaliau yra formali dauguma. Valdančiąją koaliciją sudarys 76 Seimo nariai.

Kaip kalbėjo R. Karbauskis, pasikeis bent du ministrai, todėl Seime turės būti balsuojama dėl pasitikėjimo Vyriausybe. Jis sakė norintis, kad premjeru liktų Saulius Skvernelis, tačiau pastarasis kalbėjo mįslingai ir teigė, kad sprendimą pateiks antradienį.

Paaiškėjo, kad Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijos atiteks „socialdarbiečiams“, partijai „Tvarka ir teisingumas“ atitenka Krašto apsaugos ministerija, be to, jie turėtų dalintis Kultūros ministerijos valdymą su LVŽS. O LLRA-KŠS perims vadovavimą Susisiekimo ir Vidaus reikalų ministerijoms. Visos kitos ministerijos lieka „valstiečių“ rankose.

„Socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas kalbėjo, kad norėtų, jog užsienio reikalų ministru toliau liktų Linas Linkevičius. Tačiau žemės ūkio ministrą ketinama keisti. Šiuo metu šias pareigas eina „valstiečių“ deleguotas Giedrius Surplys. Be to, LSDDP pretenduoja į Seimo pirmininko postą, jei iš jo pavyks pašalinti Viktorą Pranckietį.

„Mes deleguosime savo kandidatą (į žemės ūkio ministrus - LRT.lt), ministras pirmininkas buvo su juo susitikęs. Klausimas dėl Seimo pirmininko šiandien nėra svarstomas. Mūsų koalicijos partneriai „valstiečiai“ liepos viduryje kvies savo tarybą, spręs šitą klausimą. Tai nėra esminis dalykas, svarbiausias dalykas, kad yra daugumos koalicija, yra Vyriausybė, yra programa ir yra aiški Seimo dauguma“, – teigė G. Kirkilas.

Koalicijos sutartyje įrašyta, kad parlamento vadovas turi būti deleguotas LSDDP. Pats V. Pranckietis iš posto nesitraukia, todėl neatmetama, kad gali būti surengta nepasitikėjimo procedūra. Tiesa, G. Kirkilas išsižadėjo trečiadienį pasakytų žodžių, kad V. Pranckiečiui likus poste koalicijos sutartis negalios.

„Sutarėme su koalicijos partneriais dėl nemokamo bakalauro, taip pat dėl miškų kirtimo mažinimo, dėl tiesioginių seniūnų rinkimų, dėl tarėjų teismuose. Yra daug pasiūlymų. Manau, kad kitų mūsų kolegų pasiūlymai taip pat yra remtini“, – apie tai, dėl kokių darbų sutarta kalbėjo G. Kirkilas.

Ministru bus Seimo narys

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis kalbėjo, kad į krašto apsaugos ministrus jo vadovaujama partija deleguos šiuo metu Seime dirbantį politiką. Tiesa, kas jis – neatskleidė ir teigė, kad tai padarys liepos viduryje. Krašto apsaugos ministerijai šiuo metu vadovauja Raimondas Karoblis.

„Premjerą esame su tuo supažindinę, tai žmogus turintis patirties ir tarptautinėje arenoje, politinėje, parlamentinėje. Manome, kad tiks šis žmogus ir liepos 16-17 dienomis sužinosime. Jis dirba Seimo nariu. Kultūros ministerija – kaip sutarta (dalinsis – LRT.lt)“, – sakė R. Žemaitaitis, pridurdamas, kad ir pats neatmeta galimybės tapti ministru. Dabar jis eina Seimo vicepirmininko pareigas.

Šiuo metu „tvarkiečiai“ neturi frakcijos Seime. Anot R. Žemaitaičio, tikėtina, kad tam, jog užtektų Seimo narių sudaryti frakcijai, prie jų prisijungs Agnė Širinskienė. Tai turėtų paaiškėti kitą savaitę.

Gauna dvi ministerijas

LLRA-KŠS lyderis Valdemaras Tomaševskis neatskleidė, kas taps jo partijai patikėtų ministerijų vadovais. Susisiekimo ministerijai nuo kadencijos pradžios vadovauja Rokas Masiulis, o Vidaus reikalų – Eimutis Misiūnas. Anot V. Tomaševskio, LLRA-KŠS turi savo gretose žmonių, galinčių eiti šias pareigas.

„Dabar svarstysime savo partijos viduje potencialius kandidatus užimti tam tikras pareigas. Seime situacija yra aiškesnė, viskas surašyta pagal statutą, yra kvotos. Atsiradus naujai daugumai kvotos bus perskirstomos. Mes neteksime Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko posto, kadangi jis priklauso opozicijai. Mums priklausys tam tikri postai komitetuose“, – sakė V. Tomaševskis.

Ji tenkina ir tai, kas sutarta dėl vaiko pinigų. Nutarta, kad nepasiturinčios šeimos, taip pat daugiavaikės ar auginančios neįgalius vaikus, gaus 100 eurų už kiekvieną vaiką. Politikas teigė, kad tai leis Lietuvoje sunaikinti skurdą.

Sutarta ir dėl nemokamų vaistų senjorams, kurie, pasak V. Tomaševskio, pusę pensijos dažnai išleidžia vaistams. Todėl, jis teigė, kad pagrindiniai vaistai pensininkams, sulaukusiems 75 metų bus nemokami.

Taryba spręs dėl V. Pranckiečio

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis kalbėjo, kad po išrinktojo prezidento inauguracijos, Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, visi procesai turėtų vykti itin sklandžiai: „Tikiuosi, kad tą stabilumą valstybėje, kurį išlaikėme dvejus su puse metų, išlaikysime mažiausiai iki kadencijos pabaigos. Susitarimas labai svarbus, kad ta žmonių gerovė, kurią stengėmės įgyvendinti, turės tęsinį.“

Paklaustas dėl V. Pranckiečio jis sakė, kad tai bus sprendžiama liepos 15-ąją partijos taryboje. Anot jo, partija išsakys savo poziciją, o jei V. Pranckietis nepaklus partijos sprendimui, R. Karbauskis „nebežinos, kaip komentuoti“.

Po tarybos sprendimo gali būti inicijuojama nepasitikėjimo V. Pranckiečiu procedūra. R. Karbauskis teigė, kad Seime tam jau surinkti parašai, tačiau iki liepos 15-osios jie nebus niekam pateikiami.

Premjeras S. Skvernelis sakė manantis, kad esamos sudėties Vyriausybė galėtų pabaigti kadenciją. Visgi jau aišku, kad dalis ministrų keisis. Vyriausybės programa, anot S. Skvernelio, nesikeičia, tik bus pildomas programos priemonių planas.

Jis kalbėjo, kad kol kas anksti sakyti, kiek kainuos koalicijos partnerių reikalavimai. Tačiau jis teigė, kad visi dalykai, kurie yra realiai įgyvendinami, yra svarstytini.

Partijos taip pat deleguos viceministrus, bet S. Skvernelis teigė, kad nei ministrai, nei viceministrai neturės būtinai būti partijų nariais. Partijų pirmininkai sutarė, kad ir viceministrai bus derinami su premjeru.

Anksčiau partijų pasirašytame memorandume buvo nurodyta, kad premjeru turi likti S. Skvernelis. Tačiau koalicijos sutartyje jo pavardės nėra, tiesiog parašyta, kad ministrą pirmininką deleguoja LVŽS.

„Nėra jokių pavardžių, tai logiška. Personalijos gali būti įvairios. Nėra nepakeičiamų žmonių“, – sakė S. Skvernelis. Jis neatmetė, kad iki antradienio gali susitikti su išrinktuoju prezidentu Gitanu Nausėda.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi