Jau po mažiau nei mėnesio NBA lygoje žaidžiantis Matas Buzelis debiutuos Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje. Lietuvos vyrų krepšinio komandos vadovas Linas Kleiza ir ilgametis rinktinės krepšininkas Mindaugas Kuzminskas vieningai sutarė, kad jaunojo talento atvykimas sirgaliams sugrąžins susižavėjimą rinktine.
„Labai gerai. Labai tikiuosi, kad rinktinėje įvyks savotiškas lūžis, nes prisijungė M. Buzelis ir Kasparas Jakučionis, turime ir Ąžuolą Tubelį. Tikiuosi, kad ateitis yra šviesi ir baigsis tas medalių badas. Be abejo, reikės laiko pripratimui prie žaidimo. Nereikia tikėtis didelių stebuklų, bet kreivė yra pozityvi“, – mintimis apie M. Buzelio žaidimą nacionalinėje komandoje dalijosi M. Kuzminskas.
Pastarąjį kartą Lietuvos vyrų rinktinė medalį iškovojo 2015-aisiais, kai Europos čempionate pavyko užimti antrą vietą. Nacionalinė komanda 2023-iųjų pasaulio čempionate finišavo šešta, o 2025 metais vykusiame Senojo žemyno čempionate užėmė penktą vietą.
Šio dešimtmečio statistikos nepuošia olimpinių žaidynių įrašai, kadangi lietuviams nepavyko prasibrauti į Tokijo (2021 m.) bei Paryžiaus (2024 m.) vasaros olimpines žaidynes.
Visgi Lietuvos rinktinės kopimas į viršūnę gali prasidėti jau artimiausiu metu, kadangi liepos pradžioje didžiąsias duris pravers ne tik 21-erių M. Buzelis, bet ir 20-metis K. Jakučionis, kuris taip pat rungtyniauja NBA lygoje.
„Daug žmonių įdėjo daug darbo į rinktinę. Manau, kad pirmajame atrankos lange rinktinė bus viena pajėgiausių, kurią mes turėjome. Žmonės turėtų būti laimingi ir patenkinti, nes pamatys Matą [Buzelį], Kasparą [Jakučionį], Joną [Valančiūną], Ąžuolą [Tubelį] ir visus kitus, kas prisijungs. Manau, kad tas visas susižavėjimas rinktine grįžo. Visi sakė, kad niekas nežais, bet, prašau, visi žaidžia“, – komentavo L. Kleiza.

Lietuviai atrankoje į pasaulio čempionatą liepos 2 dieną namų arenoje priims Didžiosios Britanijos krepšininkus, o liepos 5 d. lauks išvykos rungtynės prieš italus.
Lietuvos rinktinė per 4 rungtynes atrankoje yra iškovojusi 2 pergales ir grupėje užima antrą vietą. Pirmas tris vietas grupėje užėmusios komandos žengs į kitą atrankos etapą, kuris vyks rugpjūčio pabaigoje.
Pasak nacionalinės rinktinės vadovo L. Kleizos, kol kas nėra aišku, ar NBA žaidėjai rungtyniaus ir rugpjūtį: „Neužbėkime įvykiams už akių. Dabar visa koncentracija yra į pirmą atrankos langą, kuris bus be galo svarbus. Manau, kad su tokia rinktine nusimato smagi vasara.“
„Buzelis Cup“ renginys Lietuvoje vyksta jau trečius metus. Jame krepšinio pasaulio atstovai rengia įvairias konferencijas, dalyvauja diskusijose, o viską vainikuoja krepšinio turnyras.
„Turi didelę įtaką, nes matome, kiek vaikų susirinko. Matome, kaip Lietuvos krepšinis grįžta – „Žalgiris“ stipriai važiuoja, „Rytas“ europiniame kontekste daug pasiekė. Labai smagu stebėti tą. Mes visi galvojame, kad tas krepšinis, kaip buvo, taip ir turi važiuoti, bet taip nėra. Susiduriame ir su demografijos problema, todėl mums reikia didinti kokybę“, – apie vykstančio renginio naudą kalbėjo L. Kleiza.

Pasak L. Kleizos, kuris su nacionaline rinktine yra laimėjęs pasaulio čempionato bronzą ir Europos čempionatų sidabrą bei bronzą, krepšinis Lietuvoje vis dar yra populiariausias sportas.
„Mes konkuruojame su kitomis sporto šakomis, kurios mums realiai negali prilygti, bet vaikai ten eina. Manau, tokie renginiai ir krepšininkai grąžins daugiau vaikų į mūsų geras sporto mokyklas, kurios gerai dirba, ir paruoš tuos vaikus Lietuvos klubams ir rinktinei. Visa šita piramidė yra be galo svarbi, o prasideda ji nuo šitų vaikų.
Vaikai susirenka ir mato tokius pavyzdžius, į kuriuos gali lygiuotis. Susidomėjimas ir noras tik didėja, o nuo to mūsų šaliai geriau. Būkime biedni, bet teisingi, kad turime vieną sportą, kuris tiek metų Lietuvą garsino pasaulyje. Bandome tą tęsti, reikia grįžti ir su pergalėmis“, – teigė L. Kleiza.






