Lietuvoje

2019.06.27 13:08

Planai keičiasi: koalicijos sutartį ketinama pasirašyti kitą savaitę

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.06.27 13:08

Po ketvirtadienį vykusių derybų dėl valdančiosios koalicijos formavimo „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis paskelbė, kad koalicinę sutartį ketinama pasirašyti kitą savaitę.

Anksčiau partijų lyderiai tvirtino tikintys, kad koalicinę sutartį pavyks pasirašyti ketvirtadienį.

„Dabar kalbame apie kitą penktadienį“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis, paklaustas, kada planuojama pasirašyti valdančiosios koalicijos sutartį.

Anot jo, programiniai koalicijos klausimai jau yra išspręsti.

„Kitas klausimas susijęs su fiziniu žmonių buvimu Lietuvoje, tai yra tų žmonių, kurie pasirašytų (sutartį – LRT.lt)“, – tikino „valstiečių“ lyderis.

R. Karbauskis pažymėjo tikintis, kad būsimiems koalicijos partneriams pavyks susitarti ir su nemažai priekaištų deryboms turinčiais „socialdarbiečiais“.

„Manau, taip“, – teigė R. Karbauskis, paklaustas, ar koalicija bus sudaryta iš keturių partijų, tai yra „valstiečių“, „socialdarbiečių“, „tvarkiečių“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS).

Tiesa, jis neatmetė ir mažumos Vyriausybės scenarijaus.

„Būtų pasirašoma (sutartis – LRT.lt) tarp trijų, jei nepavyktų susitarti su kuria nors. Taip išeitų“, – komentavo R. Karbauskis.

Memorandume dėl koalicijos sudarymo buvo numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka „socialdarbiečiams“, tačiau šie tvirtina, jog jiems minėtas postas nėra prioritetinis. R. Karbauskis ragino neskubėti daryti išvadų.

„Pabaigsime derybas ir bus viskas aišku. Iš tikrųjų kol kas jokių pokyčių nuo pirminio memorandumo nėra“, – pažymėjo R. Karbauskis.

S. Skvernelis susitiks su derybininkais

R. Karbauskis pranešė, kad premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį ketina susitikti su partijų derybų grupėmis ir aptarti likusius derybų klausimus, susijusius su programinėmis nuostatomis. Tai patvirtino ir S. Skvernelis.

„Pirmadienį dar Vyriausybėje, matyt, galutinai pasižiūrėsime, kokie tie poreikiai yra atsiradę, nes čia kas dieną vis naujas (poreikis – LRT.lt) atsiranda“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Jis leido suprasti, kad dėl vaiko pinigų dydžio derybose ginčai dar tęsiasi. Pasak S. Skvernelio, svarbiausia, kad būsimų koalicijos partnerių norai būtų adekvatūs.

„Jeigu manęs paklaustų, „ar jūs norėtumėte, kad vaiko pinigai būtų 150 eurų“, tai aš norėčiau, kad būtų 250 eurų. Bet yra galimybės ir realybė“, – atkreipė dėmesį S. Skvernelis.

Ketvirtadienį „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas pareiškė, kad jo partija nenusileis ir sieks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

„Kadangi dvi pusės nenusileidžia, laimi didesnė“, – į G. Kirkilo poziciją reagavo premjeras S. Skvernelis.

Premjeras pažymėjo, kad yra patenkintas Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio darbu. Juo, pasak Vyriausybės vadovo, pasitiki ir „valstiečių“ frakcija.

Jis, kaip ir R. Karbauskis, neatmetė galimybės, kad koalicijos sutartis gali būti pasirašyta tarp trijų partijų.

„Irgi galimybės tokios yra. Gali būti tarp trijų politinių jėgų pasirašyta. Labai realu“, – pažymėjo ministras pirmininkas.

LLRA-KŠS apie postus nekalba

Į Seimą ketvirtadienį atvykęs LLRA-KŠS pirmininkas, europarlamentaras  Valdemaras Tomaševskis žurnalistams patvirtino, kad LLRA-KŠS gavo pasiūlymą įsilieti į valdančiąją koaliciją.

„Gavome pasiūlymą kitą penktadienį pasirašyti koalicinį susitarimą“, – sakė V. Tomaševskis.

Jis teigė, kad šį pasiūlymą gavo iš „valstiečių“ lyderio R. Karbauskio. Pasak V. Tomaševskio, LLRA-KŠS į postus nesikoncentruoja.

„Mes koncentruojamės į programines nuostatas. Vienas klausimas dar galutinai neišspręstas – vaiko pinigai“, – pažymėjo V. Tomaševskis.

„Aš manau, kad būtina didinti šiuos pinigus iki 100 eurų. Yra galimybė didinti ir daugiau“, – aiškino LLRA-KŠS lyderis.

Anot jo, LLRA-KŠS dėl prisijungimo prie valdančiosios koalicijos spręs ir savo partijos Taryboje.

„Tvarkiečiai“ atskleidė, kokias ministerijas gali gauti

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas, parlamentaras Remigijus Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad koalicijos sutarties pasirašyti šią savaitę nepavyko dėl to, kad dėl dalyvavimo koalicijoje iki galo nėra apsisprendę „socialdarbiečiai“, LLRA-KŠS. Be to, anot jo, kitą savaitę prasideda Europos Parlamento sesija ir Lietuvoje nebus LLRA-KŠS pirmininko V. Tomaševskio.

R. Žemaitaitis tikino, kad daugiausiai priekaištų deryboms turi „socialdarbiečiai“.

„Dėl vaiko pinigų kyla klausimas, ko gero, ir gal, galėčiau įtarti, dėl ministerijos“, – teigė „tvarkiečių“ lyderis ir patikslino, kad omeny turi Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

R. Žemaitaitis kartojo manantis, kad „socialdarbiečių“ siekis vaiko pinigus didinti iki 122 Eur nėra teisingas, mat tai, anot jo, kainuotų per daug.

„Dėl vaiko pinigų, tai biudžete tikrai nėra tokių pinigų. Ne kartą sakiau, mes irgi atsitraukėme nuo tam tikrų finansinių dalykų. Mes turime apsispręsti, jei pritariame tokiam reikalavimui, kokio jie nori, tai turime arba mažinti pensijas, tiksliau, neindeksuoti jų, arba perdaryti pertvarką valstybės tarnyboje ir nedidinti bazinio algos dydžio 4 eurais […]. Mano galva, tai būtų neteisingas sprendimas“, – tvirtino R. Žemaitaitis.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas svarstė, kad šiuo metu koalicinę sutartį galima būtų pasirašyti ir be „socialdarbiečių“.

„Jeigu mes nepajudame iš taško A, kuris yra dabar, siūlau pasirašyti koalicinį susitarimą be „socialdarbiečių“. Jeigu jie nuspręstų po mėnesio, po savaitės, kad vis dėlto jiems naudinga būti koalicijoje, tai jie galėtų prisijungti prie tos koalicijos“, – dėstė R. Žemaitaitis.

Vis dėlto jis teigė norintis, kad koaliciją sudarytų keturios partijos.

Anot R. Žemaitaičio, „tvarkiečiai“ turėtų gauti Kultūros ministeriją, kurią dalintųsi su „valstiečiais“. Kita ministerija, kuri taip pat atiteks partijai „Tvarka ir teisingumas“, anot R. Žemaitaičio, turėtų būti Aplinkos arba Žemės ūkio ministerija. Šia ministerija nebūtų dalijamasi su kitomis partijomis.

„Gali būti, kad išliks tas pats ministras. Jis yra tinkamas ir mūsų frakcijai, ir jų, kiek suprantu. Gali būti, kad kokie viceministrai pasikeis, o gal niekas ir nesikeis“, – apie Kultūros ministeriją kalbėjo R. Žemaitaitis.  

Jei „tvarkiečiai“ gautų Aplinkos arba Žemės ūkio ministeriją, naujo minsitro ieškotų patys. 

„Socialdarbiečiai“ švelninti tono nežada

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) vadovas, parlamentaras G. Kirkilas žurnalistams derybų proceso detalizuoti nepanoro.

„Kol nesutarėme dėl visko, tol nepasirašome. Kai sutarsime, pasirašysime (koalicijos sutartį – LRT.lt)“, – tvirtino G. Kirkilas.

Jis teigė, kad LSDDP neatsisako savo pozicijos siekti socialinės apsaugos ir darbo ministro portfelio. Premjeras S. Skvernelis teigė nenorintis, kad LSDDP atitektų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, tačiau, kaip teigė G. Kirkilas, LSDDP nusileisti taip pat neketina.

„Mes išsakėme savo reikalavimu, vyksta derybos. Ką darysime, matysime. [...] Aš jiems taip pat pasakiau, kad mes nenusileisime“, – kalbėjo G. Kirkilas.

„Socialdarbiečių“ lyderis ir toliau kartojo manantis, kad vaiko pinigus galima didinti dar labiau. LSDDP siūlo vaiko pinigus didinti iki 122 Eur.

„Be socialinės atskirties mažinimo programos dalyvauti koalicijoje nėra labai daug prasmės“, – komentavo G. Kirkilas.

Jis teigė, kad LSDDP nesiūlo didinti vaiko pinigų pensijų mažinimo sąskaita.

G. Kirkilas paklaustas, apie šiuo metu LSDDP priklausančias ministerijas – Užsienio reikalų ir Teisingumo – gyrė užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir neslėpė, kad šį portfelį norėtų išsaugoti.

„O Teisingumo ministerijos mes nereikalaujame. [...] Ministrui (Elvinui Jankevičiui – LRT.lt) buvo pasiūlyta, jis pažadėjęs stoti į partiją. Neįstojo, tai dabar partijos nariai ir nenori. Tai ar aš čia kaltas, ar ministras? Jei pažadi, tai reikia laikytis pažado“, – aiškino G. Kirkilas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt