Lietuvoje

2019.06.19 10:56

Dar vienas smūgis Vaitkui: VTEK nutarė – buvęs uosto vadovas pažeidė įstatymą

A. Vaitkus planuoja sprendimą skųsti
Gytis Pankūnas, LRT.lt, BNS2019.06.19 10:56

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį nusprendė, kad buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus, nedeklaravęs „valstiečių“ kandidatų į Klaipėdos miesto savivaldybę savivaldos rinkimų kampanijai verslininkų aukotas lėšas, supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

VTEK tyrimas atliktas gauto pranešimo pagrindu. Jame keltas klausimas, ar A. Vaitkus neturėjo savo privačių interesų deklaracijoje nurodyti asmenų, kurie paaukojo lėšų „valstiečių“ kandidatų sąrašui, su kuriuo A. Vaitkus kandidatavo į Klaipėdos miesto mero pareigas, nes šie asmenys yra tiesiogiai susiję su komercinių interesų Klaipėdos uoste turinčiomis įmonėmis.

LRT Tyrimų skyrius sausį skelbė, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų kampanijai 44 tūkst. eurų paaukojo verslo santykiais su uostu susiję asmenys, pavyzdžiui, tarp jų – baltarusiškų trąšų karaliumi pramintas klaipėdietis verslininkas Igoris Udovickis ir jo sutuoktinė.

Rinkimų kampaniją maksimaliomis beveik 8,8 tūkst. eurų sumomis parėmė su uostu susiję verslininkai – I. Udovickio ir „Belaruskalij“ valdomo Birių krovinių terminalo vadovas Vidmantas Dambrauskas bei „Kamineros grupės“ savininkas Arūnas Tuma. Pastarieji su „valstiečių“ sąrašu taip pat išrinkti į Klaipėdos miesto tarybą. 

VTEK taip pat tyrė aplinkybes, kodėl A. Vaitkus, pradėjęs dirbti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generaliniu direktoriumi galėjo nepateikti privačių interesų deklaracijos įstatyme nustatyta tvarka ir terminais.

Trečiadienį VTEK posėdžio metu komisijos pirmininkas Edmundas Sakalauskas paskelbė, kad A. Vaitkus įstatymą pažeidė abiejuose VTEK nagrinėtuose epizoduose.

„Komisija nusprendė pripažinti, kad A. Vaitkus, pradėjęs eiti Klaipėdos valstybinio jūsų uosto generalinio direktoriaus pareigas 2013 m. vasario 5 d., […] nepateikęs privačių interesų deklaracijos, [...] pažeidė įstatymo 5 straipsnio pirmos dalies nuostatas“, – teigė E. Sakalauskas.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 5 straipsnio pirmoje dalyje numatyta, kad privačius interesus deklaruojantys asmenys privalo pateikti deklaraciją elektroninėmis priemonėmis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo jų išrinkimo, priėmimo ar paskyrimo į pareigas dienos.

„A. Vaitkus, nepapildęs privačių interesų deklaracijos duomenimis apie asmenis, dėl kurių jam, einant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus pareigas, gali kilti interesų konfliktas, pažeidė šio įstatymo […] nuostatas“, – kitą VTEK sprendimą A. Vaitkaus atžvilgiu pristatė komisijos pirmininkas.

Pasak E. Sakalausko, A. Vaitkus pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, kuriose numatyta, kad deklaruojantis asmuo deklaracijoje privalo nurodyti artimus asmenis ar kitus jam žinomus asmenis arba duomenis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas. VTEK sprendimu, A. Vaitkus nusižengė ir įstatymo nuostatoms, kuriose skelbiama, jog, jeigu paaiškėja naujos aplinkybės, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, deklaruojantis asmuo privalo deklaraciją papildyti nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo šių aplinkybių paaiškėjimo.

Svarsto apie skundimą

Anot A. Vaikaus, VTEK priimtas sprendimas yra paremtas politiniais motyvais.

„Manau, kad tęsiasi politinio susidorojimo epizodas. (...) Manau, kad jis vyksta dėl to, kad kandidatavau (į Klaipėdos miesto mero postą ir savivaldą. – ELTA) su „valstiečiais“. Netgi vienas iš komisijos narių tyliai pasakė, kad „nereikėjo eiti į politiką“, – teigė A. Vaitkus.

„Aš galiu pasakyti savo užtikrintą nuomonę, kad Lietuvoje su teisingumu yra rimtų problemų“, – pridėjo jis.

Posėdyje dalyvavęs A. Vaitkus sakė nesutinkantis su tokiu VTEK sprendimu ir tikriausiai jį skųsiantis. 

„Negaliu su tuo sutikti, kas šiandien komisijoje išsakyta. Ką darysi, reikia pagalvoti. Kas liestų dalyvavimą rinkimuose, šitą epizodą ir deklaravimą, aš esu viską deklaravęs. (...) Turiu laiko pagalvojimui, greičiausiai, kad skųsiu“, – BNS po posėdžio sakė A. Vaitkus. 

Šie VTEK nutarimai – antras iš eilės A. Vaitkui nepalankus kontrolės institucijų sprendimas šią savaitę. LRT.lt primena, kad Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį paskelbė, kad susisiekimo ministro Roko Masiulio sprendimas, kuriuo A. Vaitkus buvo atleistas iš Klaipėdos uosto direktoriaus pareigų, yra teisėtas.

Akcentavo teisę dalyvauti politikoje

VTEK posėdyje analizuojat A. Vaitkaus klausimą, Tyrimų skyriaus vyresnioji patarėja Tatjana Markauskienė komisijos nariams išdėstė, kad A. Vaitkus Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai pradėjo vadovauti 2013 m. vasarį, tačiau interesų deklaraciją pateikė 2016 m.

„Ponas A. Vaitkus vėlavo trejus metus. […] Siūlome konstatuoti pažeidimą“, – teigė T. Markauskienė.

Kalbėdama apie kitą A. Vaitkaus veiklos tyrimo epizodą – kandidatavimą į Klaipėdos merus – ji pažymėjo, kad A. Vaitkus savivaldos rinkimuose dalyvavo „valstiečių“ sąraše, nors nebuvo šios partijos narys. Anot T. Markauskienės, su uostu susiję verslininkai, kaip nurodė Vyriausioji rinkimų komisija, savo aukomis rėmė „valstiečių“ kandidatų į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybą sąrašą, bet ne patį A. Vaitkų. Vis dėlto, pats A. Vaitkus, žiniasklaidai iškėlus abejones dėl jo veiklos skaidrumo rinkimų kampanijos metu, nusišalino nuo sprendimų uoste, kurie gali būti susiję su įmonių, kurių atstovai rėmė „valstiečių“ sąrašą, veikla.

„A. Vaitkus pateikė patikslintą interesų deklaraciją ir parašė raštą, kad „patikslinau deklaraciją, nes žinau rinkimų rezultatus“. Jis atšaukė savo nusišalinimą. Ministras (Rokas Masiulis – LRT.lt) atšaukė A. Vaitkų iš pareigų“, – įvykius atpasakojo VTEK atstovė.

Į VTEK posėdį su advokatu Dariumi Krukoniu atvykęs buvęs Klaipėdos jūrų uosto direkcijos vadovas A. Vaitkus tvirtino, kad 2013 m. pradėjęs vadovauti uostu privačių interesų deklaraciją pateikė. Tiesa, kaip vėliau pažymėjo jo advokatas, to įrodyti jis negali.

„Kas aš ją (interesų deklaraciją – LRT.lt) teikiau, tai turbūt tiktai yra taip, nes po to konkurso, kai jį laimėjau ir pradėjau dirbti, gerai atsimenu, kad turėjau priminimą. Bet šiandien tikrai negalėčiau pasakyti, kam pateikiau asmeniškai“, – aiškino A. Vaitkus.

A. Vaitkaus advokatas D. Krukonis teigė, kad tuomet buvo sutrikusi interesų deklaracijų pateikimo sistema, tad A. Vaitkaus deklaracija galėjo būti per klaidą ištrinta.

Advokatas, kalbėdamas apie situaciją, kai su Klaipėdos uostu susiję verslininkai parėmė „valstiečių“ kandidatų į uostamiesčio tarybą narius, pažymėjo, kad A. Vaitkui metami kaltinimai neturi pagrindo.

„Dalyvavimas rinkimuose negali būti aiškinamas kaip asmeninių interesų realizavimas. [...] Dalyvavimas rinkimuose yra konstitucinės asmens teisė“, – aiškino D. Krukonis.

Jis pažymėjo, kad A. Vaitkus nežinojo apie tai, kad su uostu susiję verslininkai aukojo pinigus „valstiečių“ rinkimų kampanijai.

Pasak advokato, A. Vaitkus nuo tam tikrų sprendimų uoste, kurie galėtų būti susiję su uostui dirbančiais verslininkais, nusišalino, spaudžiamas susisiekimo ministro R. Masiulio.

„Tas nusišalinimas buvo, spaudžiant vadovą tai padaryti. Tai buvo ministras, darbuotojas ir buvęs VTEK narys“, – aiškino D. Krukonis.

Jam antrino ir per VTEK posėdy nedaugžodžiavęs A. Vaitkus.

„Ministras pats patvirtino, kad rekomendavo nusišalinti“, – aiškino A. Vaitkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt