Lietuvoje

2019.06.12 10:03

Nausėda įvertino Grybauskaitės pranešimą ir pasakė, kokie medikai rūpinsis jo sveikata

atnaujinta 11.30
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.06.12 10:03

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį surengė spaudos konferenciją, kurios metu įvertino paskutinį prezidentės Dalios Grybauskaitės metinį pranešimą bei atsakė į žiniasklaidos klausimus.

Jis kalbėjo, kad, nepaisant vasaros ir karščių, politinis gyvenimas vis dar intensyvus. Jis komentavo antradienį prezidentės Dalios Grybauskaitės perskaitytą paskutinį metinį pranešimą. G. Nausėda dėkojo D. Grybauskaitei už indėlį vidaus ir užsienio politikoje. Išrinktasis prezidentas taip pat gyrė tvirtą prezidentės laikyseną užsienio politikos klausimais.

„Prezidentės laikysena, ypač užsienio politikos klausimais, niekada nekėlė abejonių, kad mes neturime aiškios krypties, kad mūsų strategija yra nepagrįsta. Manau, kad per tuos metus susiformavo ir mūsų partnerių labai aiškus supratimas, kad Lietuvos Vakarų ir Rytų politika yra pagrįsta labai aiškiais principais. Tie principai yra įgyvendinami nuosekliai, nors aplinkybės nėra galbūt labai palankios ir norėtųsi ieškoti sprendimo. Prezidentės laikysena buvo tvirta ir tai prisidėjo prie Lietuvos tarptautinio įvaizdžio stiprinimo“, – sakė G. Nausėda.

Jis kalbėjo, kad reikia toliau plėtoti tai, ką D. Grybauskaitė pasiekė užsienio politikoje. Išrinktasis prezidentas sakė, jog stengsis su visa komanda siekti šių darbų įtvirtinimo. 

G. Nausėda taip pat kalbėjo apie prezidentės įžvalgas vidaus politikos klausimais. Šalies vadovė metiniame pranešime dėstė, kad krenta užsienio investuotojų pasitikėjimas Lietuva. Išrinktasis prezidentas sakė, kad negalima sakyti, jog šioje srityje viskas buvo labai gražu arba viskas buvo labai juoda. 

Pasak jo, Lietuvai per pastaruosius keletą metų pavyko pasiekti persilaužimą investicijų pritraukimo srityje, į šalį atėjo didieji investuotojų vardai, o investicijos įgyvendinamos ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ateina ir į regionus.

„Manau, kad tai yra tikrai nemažas pasiekimas ir, iš dalies, siečiau šituos pasiekimus su tuo, kad Lietuva įsivedė eurą 2015-ais metais. Tuomet mes kalbėjome, kad 3-5 metų perspektyvoje tai turėtų labai palankiai atsiliepti investicinėms sąlygoms Lietuvoje ir mes matome, kad tai tampa tikrove“, – kalbėjo išrinktasis prezidentas.

Tiesa, jis teigė prezidentės metiniame pranešime pasigedęs didesnio dėmesio švietimui ir socialinei atskirčiai. Jo teigimu, visai neseniai Europos Komisija pristatė išvadas dėl Lietuvos socialinės padėties, pateikė rekomendacijas. Anot G. Nausėdos, nors šios rekomendacijos nėra kažkas visiškai naujo, jos buvo pateiktos „šiek tiek primygtinesne“ forma. 

G. Nausėda kalbėjo, kad Lietuvos socialinė situacija ne tik negerėja, bet ir toliau lieka prasta ir prastėjanti, o socialinės atskirties klausimas tampa valstybės integralumo ar socialinės taikos klausimu.

„Jei mes šioje srityje nieko nedarysime, tai mes ne tik prarasime žmones per emigraciją, bet mes tikrai turėsime sudėtingą socialinį klimatą, kurio tikrai nesinorėtų turėti“, – sakė G. Nausėda.

Pensijų kaupime tikėtis stebuklų neverta

Paklaustas, kaip vertina prezidentės kritiką, išsakyta valdantiesiems, jis kalbėjo, kad ne visos „valstiečių“ reformos buvo visiškai sėkmingos. G. Nausėda priekaištų turėjo valdančiųjų inicijuotai pensijų kaupimo reformai. Anot jo, kai kurie šios reformos aspektai gali turėti liūdnų pasekmių ateityje.

„Kritikuoti visada yra kur ir už ką. Ypatingai, kai kalbame apie tokius dalykus, kaip mokesčių reforma, pensijų reforma. Be jokios abejonės, tam tikrų svarstytinų aspektų yra. Pensijų reformos klausimu esu pasisakęs dar tada, kai nedalyvavau prezidento rinkimų kampanijoje. 

Nepaisant to, kad tai yra žingsnis į priekį, perkeliant bazinės pensijos mokėjimą į valstybės biudžetą, padarant jį priklausomą nuo ekonominės situacijos, bendrųjų mokesčių įplaukų. Visa tai yra gerai, kaip ir „Sodros“ skolos likvidavimo klausimas. Bet kita vertus, mes nelabai matome, ar kaupimo norma, kuri lemia mūsų galimybes mokėti oraus dydžio pensijas ateityje, kaip nors keičiasi“, – kalbėjo išrinktasis prezidentas. 

Anot jo, reikia pripažinti, kad pati kaupimo norma bei kaupimo skatinimo mechanizmas, nelabai didėja ir dėl to bus problemų norint apsirūpinti oriai senatvei ateityje. 

„Lentynėlės pakeistos, lentynėlėse šiek tiek kiti procentai, bet tenka pripažinti, kad mes nepadarėme didelio žingsnio į priekį pensijų reformos srityje ir mūsų pensijų sistema išlieka panašaus pajėgumo, generuojanti panašius pinigų srautus, todėl tikėtis stebuklų neverta“, – komentavo G. Nausėda.

Derybos primena 19 a. vestuves

Išrinktasis prezidentas taip pat kalbėjo apie Vyriausybės formavimą. Anot jo, šioje srityje kol kas ženklių pokyčių neįvyko, nors jis mato valdančiosios koalicijos pastangas susitarti. Tačiau vykstančios derybos sulaukė ir G. Nausėdos kritikos.

„Man tai primena 19 a. vestuves, kai piršliai derina kraičio dydį, derina finansinius ar turtinius dalykus, bet jaunioji ir jaunasis dar tiksliai nežino, ar vienas kitam tinka ir patinka. Tikiuosi, kad per artimiausias savaites išryškės ir vertybinės nuostatos, kurių pagrindu ir reikėtų sudaryti šitą koaliciją.

Vien tik portfelių pasidalinimas ar susitarimas kam koks ministro postas atiteks, yra būtina, bet akivaizdžiai nepakankama sąlyga. Tam tikras vertybines nuostatas matau, būsimos koalicijos partneriai teikia savo siūlymus, ypatingai socialinės politikos klausimais. Tai yra gerai, bet reikalausiu, kad šitie dalykai būtų derinami su finansinio tvarumo sąlygomis“, – sakė G. Nausėda.

Jis kalbėjo apie antradienį Seime konservatorių pateiktą pasiūlymą, kad neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) nebūtų didinamas 2020-2021 metais. Parlamentas tokiam siūlymui nepritarė. G. Nausėda taip pat teigė, kad kol kas anksti priimti sprendimą dėl NPD didinimo stabdymo, nes nematome kitų metų biudžeto kontūrų. 

Visgi jis teigė, kad gali tekti rinktis: ar įgyvendinti priemones, kurios yra numatytos, ar palikti mokesčių reformos situaciją tokią, kokia yra ir atsisakome reikšmingesnių postūmių socialinės politikos srityje. Išrinktojo prezidento teigimu, toks pasirinkimas gali iškilti, bet kol kas ankstoka tvirtinti, kad ekonominė situacija keičiasi į blogąją pusę.

Spręs dėl kariuomenės vado

Liepos vyduryje baigiasi Lietuvos kariuomenės vado Vytauto Jono Žuko kadencija. Jau anksčiau kalbėta, kad jis gali prisijungti prie G. Nausėdos komandos. Tuo metu G. Nausėda jau renkasi, kas kitas gali eiti kariuomenės vado pareigas. 

Jis teigė, kad jam buvo pateiktos 8 kandidatūros, tačiau konkrečių pavardžių neminėjo. Išrinktasis prezidentas teigė, kad visos kandidatūros yra svarstomos, o paskyrimo procesas, tikėtina, bus sklandus. 

„Matau rimtų kandidatų kariuomenės vado pareigoms užimti. Manau, kad dėl šito apsispręsiu artimiausiomis savaitėmis. Po to bus kiti dalykai, kurie turės būti suderinti Seime“, – kalbėjo G. Nausėda. Visgi dar nėra aišku ar V. J. Žukas prisijungs prie prezidento komandos.

„Snorą“ reikėjo uždaryti anksčiau

Spaudos konferencijoje G. Nausėda sulaukė klausimo ir apie banko „Snoras“ bankrotą. Trumpai atsakydamas į tokį klausimą išrinktasis prezidentas sakė, kad atsiribojant tuo to, kaip šis bankas buvo uždarytas, uždaryti jį reikėjo gerokai anksčiau.

„Tai buvo nemokus bankas jau 2008-2009 metais. Deja, procesas išsitęsė dar porai metų, dėl to priežasties atsirado dar daugiau praradimų, kurie lėmė indėlininkų indėlių praradimą ir, atitinkamai, indėlių draudimo fondų ištuštinimą“, – komentavo G. Nausėda.

Prakalbo ir apie komandą

Paklaustas apie komandą G. Nausėda sakė, kad ji formuojama, jau aiškėja, kas vadovaus Teisės skyriui. Jis taip pat sakė, kad netrukus paaiškės ir kas bus Ekonomikos ir finansų grupės vyriausiuoju patarėju. Tiesa, ketinama skaidyti, pasak G. Nausėdos, neproporcingai didelę Ekonomikos ir socialinių grupę į dvi dalis.

Be to, jis pasakė, kokie gydytojai rūpinsis jo sveikata. Anot išrinktojo prezidento, jo šeimos gydytoja lieka ta pati, kuri buvo pastaruosius 20 metų, tai yra Centro poliklinikos gydytoja Aušra Apanavičienė. 

G. Nausėdos sveikata taip pat rūpinsis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius Remigijus Žaliūnas bei Santaros klinikų medikas Andrius Klimašauskas.

„Aš tikrai nežinau nieko apie tokią informaciją (R. Žaliūno santykius su R. Kurlianskiu – LRT.lt), mes kalbame apie gydytojo ir paciento santykį“, – sakė G. Nausėda, paklaustas, ar jam nekelia klausimų R. Žaliūno reputacija.

Gitano Nausėdos spaudos konferencija: vertino Grybauskaitės metinį pranešimą  ir atsakė į žiniasklaidos klausimus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.