Lietuvoje

2019.06.09 19:35

Pranckietis: Karbauskis diriguoja ir Seimo pirmininkui, ir premjerui

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.06.09 19:35

Atsikratyti manęs bandoma jau trečią kartą. Tik pirmi du kartai buvo labai nevieši ir niekas to negirdėjo. Taip LRT TELEVIZIJOS laidai „Savaitė“ sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jau kurį laiką neaišku, ar jis ir toliau pirmininkaus Seimui.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kaip pats aiškina, ne savo valia priverstas atiduoti Seimo pirmininko postą koalicijos partneriams Socialdemokratų darbo partijai. Jis išplatino laišką savo partijos nariams, kodėl V. Pranckiečiui privalu trauktis.

Laišku partijos bičiuliams atsakė ir Viktoras Pranckietis – jame keliskart pakartoja, kad jam svarbiausia demokratija ir Lietuva.

R. Karbauskis suabejojęs, ar pavyks atlaisvinti Seimo pirmininko kėdę, apsigalvojo ir pažadėjo V. Pranckiečiui nepasitikėjimo procedūrą. Interviu su Seimo pirmininku – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“.

– Ar jūs būtumėte pasitraukęs ir Seimo pirmininko posto, jeigu apie tai, kad sutiko su tokiomis partnerių sąlygomis R. Karbauskis būtų pasakęs asmeniškai jums, o ne pirmiausia tai paskelbęs viešai?

– Aš iš viso norėčiau, kad pirmiausia būtų tariamasi, o po to dalinami postai.

– Jūs norite pasakyti, kad apie tai, jog vyksta memorandumo pasirašymas ir vyksta derybos dėl koalicijos niekas, išskyrus partijos pirmininką, nežinojo? Ir jūs taip pat?

– Ir jie apie tai ir paskelbė, ir netgi po to, kai paskelbė, pareiškė, kad apie Seimo pirmininko postą nekalbama. Po to memorandumą aš jau gavau iš žurnalistų ir pamačiau, kad tai yra asmeniniai veiksmai. Neabejoju, kad tai yra asmeniniai veiksmai prieš V. Pranckietį. Ne prieš Seimo pirmininką ar dar ką nors.

– O kaip jūs manote, Gediminas Kirkilas netinkamas šitoms pareigoms, jūs vertesnis?

– Daug yra tinkamų toms pareigoms, bet tam yra teisingos procedūros, kurios apsaugo irgi ne asmenį, o pareigūną. Ir turėtų jas naudoti tokias, kokios yra valstybėje sukurtos. Tai yra specialūs saugos diržai tiems veiksmams – kad nebūtų vieno žmogaus įnoriai.

Kad nuo vieno žmogaus įnorių nepriklausytų valstybės pareigūnai: dar, duok dieve, nesigirdi įtakos prezidentui, bet įtaka premjerui aiški, Seimo pirmininkui - aiški. Vienas žmogus nori viską spręsti. Taip neturi būti ir taip negali būti valstybėje.

– Ar aš teisingai supratau, kad jūsų partijos pirmininkas diriguoja ir premjerui?

– Taip jūs viską teisingai supratote.

– Ir premjeras nusileidžia, sutinka?

– Paklauskite kada nors premjero, kai grįš iš atostogų, bet taip vyksta, tokie veiksmai vyksta.

– Kieno kaltės jūs vis dėlto daugiau įžvelgiate šitoje susidariusioje situacijoje Seime, konkrečiai su jūsų pareigomis: ar paties R. Karbauskio, kad jis padėjo parašą po tuo memorandumu niekam nieko apie tai, kaip jūs sakote, nepranešęs, sutikdamas su reikalavimais, ar G. Kirkilo, kad jis sugebėjo priversti R. Karbauskį vykdyti jo nurodymus?

– Jis privertė G. Kirkilą įsivelti į šitą situaciją, kuri labai kenkia partijos reputacijai, neabejoju. Ir mes dabar esame tokioje padėtyje, kad vis dėlto tą dalyką turime spręsti.

– Jūs norite pasakyti, kad R. Karbauskis G. Kirkilą įtraukė į tai?

– Žinoma, neabejoju.

– Ne pats G. Kirkilas privertė...

– Ne, aš tai žinau iš jų vidaus.

– Jų?

– Iš „socdarbiečių“. Per didelį ratą atkeliauja žinios, kad „mums čia visiškai tai nerūpi“. Išsispręskite viduje, partijoje.

– Jūs norite pasakyti, kad ne G. Kirkilas prašė Seimo pirmininko posto, bet R. Karbauskis nusprendė jus tiesiog paaukoti?

– Po to jis jau pradėjo norėti, kai jo paprašė, kad jis paprašytų to posto. [...] Atsisakyti manęs bandoma jau trečią kartą. Tik pirmi du kartai buvo labai nevieši ir niekas to negirdėjo, ir visada vyksta birželio mėnesį – 2017, 2018 ir dabar 2019 metais taip pat birželio mėnesį.

Žiūrėkite interviu su V. Pranckiečiu LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“

Savaitė. Viktoras Pranckietis teigia, kad nusprendė laukti nepasitikėjimo procedūros

Problema juk yra trejų rinkimų strategijos klaidos, kurios atėjo iš partijos pirmininko. Ir kai aš pareikalavau, kad partijos pirmininkas pasitikrintų savo pasitikėjimą Taryboje arba neeiliniame suvažiavime, tai tada prasidėjo priešingas veiksmas - iš manęs nori atimti partiją.

– Ar yra kažkokios suvažiavimo datos numatytos?

– Nėra datos numatytos, visos datos nukeliamos vis toliau ir bandoma, kad tai „išskystų“ ir nebebūtų niekam įdomu, bet nebegali tęstis partijoje tokia diktatūra.

– Kiek tai pačiai partijai kenkia ir į Seimo rinkimus 2020 metų kokie jūs ateisite, jeigu taip tęsis?

– Manau, kad jeigu mes eisime su R. Karbauskiu, tai mums iš viso labai sunku bus ateiti į tuos rinkimus. Aš jau esu sakęs, kad jis turėtų pailsėti nuo vadovavimo partijai.

– Kiek yra jus palaikančių žmonių frakcijoje ir partijoje?

– Žinote, aš žinau, kad priešingoji pusė vaikšto ir, taip sakant, sukinėja rankas, bet aš to nedarysiu. Įtikinti bandysiu ir kalbėti apie tai, kad čia yra sprendžiamas klausimas ne dėl V. Pranckiečio, čia yra sprendžiamas klausimas, gali žmonės būti laisvi ar negali būti laisvi? Ar jiems visada bus pasakyta, kaip jie turi elgtis? Tai manau, kad daug kas turbūt pagalvos, kad ir jis gali būti labiau laisvas neprimušęs kito.

– Aš dar noriu paklausti, ar buvo kalba su G. Kirkilu, o gal jūs žinote apie tai, dėl Europos komisaro posto?

– Buvo kalba ir dėl eurokomisaro posto. Jis ir pats klausė, ir aš jo klausiau ar jis norėtų tokiu tapti, bet tai buvo prieš visų tų įvykių pradžią, nes aš manau, kad jo kompetencija yra tokia, kad jis galėtų ten būti, bet, žinoma, reikia, kad už jį dar balsuotų ir Seimas. Tikėčiausi, kad balsuotų, bet taip, tokia kalba buvo.

– Ar tiesa, kad šito posto norėtų ir premjeras, ir ministras V. Sinkevičius?

– Negaliu liudyti nei vienaip, nei kitaip, bet taip esu girdėjęs ir tokių norų, bet, kaip sakoma, gal reikėtų jau žinoti, kuo užaugęs noriu būti. Tai reikėtų, kad kažkas konkrečiau spręstų, nes dabar visko norim ir galų gale nežinom ko.

– Kurią kandidatūrą jūs palaikytumėte labiau?

– Pagal kompetenciją, tai, žinoma, kad G. Kirkilas.

– Ar jūs buvote susitikęs su išrinktuoju prezidentu ar jus kvietė jisai?

– Dar nebuvau. Aš galvoju, gal išrinktasis prezidentas laukia, kol pasibaigs šitie dalykai, nes galbūt nereikės susitikti su tuo žmogumi, o gal reikės.

– Ką reiškia, nereikės? Jūs pats, aš suprantu, neketinate trauktis jokiais būdais?

– Ne, aš negaliu kažkam pataikaujant atlikti tokių veiksmų.

– Tai jūs lauksite nepasitikėjimo procedūros?

– Taip.

– Ir jeigu ji pavyks?

– Tada nereikės prezidentui su manimi kalbėtis šiuo klausimu.

Populiariausi