Lietuvoje

2019.06.06 17:33

Klaipėdiečiai vėl dūsta nuo smarvės: pietinėje dalyje naktimis tenka uosti fekalijų kvapą

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.06 17:33

Klaipėdiečiai vėl dūsta nuo smarvės: pietinėje dalyje naktimis tenka uosti fekalijų kvapą. Gyventojai skundžiasi, kad nuo smarvės pykina ir skauda galvą. Sukviesti galimi smardintojai ginasi, kad jie klaipėdiečių oro neteršia.

Pietinės Klaipėdos dalies gyventojai juokauja, kad atsidaryti langą prilygsta laimėti loterijoje: įšilus orui, trys paras kankina baisi smarvė.

„Labai aštrus kvapas, griaužiantis gerklę, mano nuomone, su amoniako priemaišom. Yra teigiančių tėvų, kad apsivėmė jų vaikai“, – sako bendruomenės atstovė Ligita Girskienė.

Visuomenės sveikatos centras užverstas skundais.

„Nuo birželio 3d., nuo pirmadienio iki šios dienos esam sulaukę daugiau nei 200 gyventojų skundų dėl sklindančių kvapų. – Kokie kvapai? – Įvairūs, kam nurodo, kad fekalijų kvapas, kam mėšlo, kam srutų“, – tikina  Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė.

Savivaldybė nupirko paslaugą, kad pasklidus kvapui, specialistai operatyviai atvyktų ir paimtų mėginį, tačiau antradienį jo atvykus imti, vėjas smarvę išsklaidė. Greičiausiai kvapai sklinda iš Dumpiuose įsikūrusių įmonių, ypač jaučiasi pučiant pietrytiniam vėjui. Galimų smardintojų atstovus ketvirtadienį sukvietė Klaipėdos meras. Žadama vykti į Ventspilį pasidomėti, kaip kaimynai kovoja su kvapais.

„Pasižiūrėti tos elektroninės nosies ne tiek įsigijo praktikos ir patirties, bet būtent jos užprogramavimo, naudojimo, svarbiausia, jos užfiksuotų duomenų ir rodmenų tolesnio panaudojimo“, – tvirtina Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Įmonės ginasi nesmardinančios. Jų išleidžiami kvapai neviršija leidžiamų 8 kvapo vienetų, tačiau greičiausiai tarša būna didesnė, jei pavyktų pamatuoti suminę smarvę.

„Mūsų skleidžiamas kvapas neviršija taršos normų, tai yra patvirtinta, o kad dar sumažintume taršos normas, mes esam šiais metais suplanavę, rugpjūčio mėnesį planuojam baigti dengti du nuotėkų baseinus“, – sako  „Grigeo Klaipėda“ atstovas Vidmantas Mačiukas.

Gyventojai patys važiuoja ieškoti teršėjų į pramoninę teritoriją. Esą labiausiai dvokė „Klaipėdos vanduo“. Bendrovės vadovas sako, kad visi technologiniai procesai vyksta sklandžiai.

„Mes turim uždengti gravitacinius tankintuvus. Juos uždengsim iki spalio mėnesio“, – tvirtina  Algirdas Spučys,
laikinasis „Klaipėdos vandenų“ direktorius.

Bendrovės „Branda“ atstovai į susitikimą neatvyko, jos teritorijoje pūdomos bioskaidžios atliekos, kartais jas reikia vartyti, tuomet pasklinda kvapai. Smarve pietinėje dalyje žmonės skundžiasi jau dešimtmetį, bet tokios intensyvios, kaip paskutiniu metu, nebūdavo. Sutarta, kad galimų smarvės skleidėjų ir specialistų susitikimai taps kassavaitiniai.

Plačiau – reportaže (nuo 9.20 min.). 

Žinios. Seimas: sovietų nusikaltimai prieš Krymo totorius – genocidas