Naujienų srautas

Lietuvoje2019.06.03 19:11

Knyga apie Grybauskaitę kelia aistras: buvęs STT vadovas pasijuto apšmeižtas

Praėjusią savaitę knygynuose pasirodžiusi knyga apie prezidentę Dalią Grybauskaitę „Nustokim krūpčiot" kelia aistras. Buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žimantas Pacevičius piktinasi, esą, knygoje šmeižiamas ir svarsto galimybę bylinėtis teisme.

Vienos tiesos nebūna. Net ir knygoje apie prezidentę. Buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žimantas Pacevičius teigia iš draugų sužinojęs, kad knygoje apie Prezidentę dėmesio skirta ir jam.

„D. Grybauskaitės pirmosios kadencijos pradžioje net Specialiųjų tyrimų tarnyboje kova su korupcija vyko su išlygomis, o teisėsaugos institucijų savarankiškumas buvo gana deklaratyvi sąvoka. Ne mažiau iškalbingi nei oligarchų pageidavimai buvo ir tuometinio STT vadovo klausimai: ką galima „liesti“, ko negalima, kaip laikytis valdančiųjų atžvilgiu? Nes taip buvo įprasta? „Taip, tuo metu buvęs vadovas iš tikrųjų, mano nuostabai, atėjo teirautis. Aš buvau įsitikinusi, kad teisėsauga dirba savarankiškai ir nebijo politikų, bet pamačiau, kad ji buvo gerokai prigąsdinta arba patyrė nuolatinę įtaką. Be jokios abejonės, iš karto man buvo aišku, kad šitas vadovas antrai kadencijai nebus siūlomas”, – rašoma knygos ištraukoje.

Pasak Žimanto Pacevičiaus, jis prezidentės neklausė „ką galima liesti?“, o kad nesieks antros kadencijos nusprendęs pats ir apie tai informavęs prezidentę.

„Man, tikriausiai, mažiausiai apmaudu, pikta. Tai aš dabar iš tikrųjų galvoju galbūt reikės kažkokių priemonių imtis ir kitokių, ne tik žiniasklaidą informuoti. Būtent teisinių priemonių, ar čia nebus šmeižtas kažkoks ar panašiai. Čia, matyt, siekiama vis dėlto susireikšminti prezidentės kovą su korupcija, aišku, ji buvo ir tikrai mus palaikė. Manau, kad čia norėjo parodyti prezidentės tvirtą ranką ir panašiai“, – kalbėjo buvęs STT vadovas.

Paklausta dėl buvusio Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovo kaltinimų šmeižtu knygos autorė, Prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė užsivėrė tylos siena. Jis sako skaitytojų pareiškimų nekomentuojanti.

Advokatė Liudvika Meškauskaitė teigia, kad tokie ginčai ne naujiena.

Parlamentarei Dangutei Mikutienei taip ir nepavyko iš kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus prisiteisti tuomet 200 tūkstančių litų. Jis atsiminimų knygoje rašė, kad parlamentarė su partijos kolegomis Maskvoje „išsijuosę dergė Lietuvą“. Dar ankščiau ne tik šalies bet ir Strasbūro teismas pripažino, kad rašytojas Vytautas Petkevičius knygoje „Durnių laivas“ apšmeižė Vytautą Landsbergį ir velionį tėvą, pavadinęs Hitlerio draugu ir, neva, bendradarbiavusius su KGB.  

„Yra du tokie aspektai: pirmiausia, tai reikia žiūrėti, kas ten parašyta, koks tai sakinys, kokiam kontekste, galbūt tai yra nuomonė, galbūt tai neįrodomas dalykas, tai tada jau knygos autoriui yra lengviau. Bet jeigu yra paskleisti kažkokie tai faktai žeminančio pobūdžio, kurių knygos autorius negali įrodyti, tada jau daug didesnė tikimybė, kad tokią bylą laimės tas žmogus, kuris teigia, kad tie faktai neatitinka tikrovės. tai suprantat, ta baigtis bylos sunkiai prognozuojama. Čia yra sunkios bylos“, – sako advokatė Liudvika Meškauskaitė.

Pasak advokatės, jei žmogus jaučiasi šmeižiamas, gali reikalauti, kad knygos autorius įrodytų viešinamą informaciją. Tokius įrodymus pateikti taip pat būtų labai sunku.

Žinios. Knyga apie Dalią Grybauskaitę kelia aistras: vienas šmeižiamųjų žada kreiptis į teismą

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi