Lietuvoje

2019.05.30 10:16

Pranckietis nustebęs, kad koalicijos derybose – ir Seimo pirmininko postas

atnaujinta 10.42

Parlamento vadovas „valstietis“ Viktoras Pranckietis nustebęs partijos vadovo Ramūno Karbauskio pareiškimais, kad koalicijos derybose – ir Seimo pirmininko postas.

Pasak V. Pranckiečio, Seimo pirmininkas pagal Seimo statutą renkamas ketveriems metams, o iš pareigų jį galima atstatydinti tik dėl nepasitikėjimo. Pats trauktis iš pareigų jis neketina.

„Tai yra statutinė pareigybė ir ta pareigybė renkama Seimo. Pradžioje gali būti derybų objektas, ir tas derybų metas buvo Seimo, susirinkusio 2016 metais, pradžioj“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Pranckietis.

„Statute yra nurodyta, kad Seimo pirmininkas renkamas visai ketverių metų kadencijai ir gali būti atstatydintas tokiais ir tokiais atvejais, procedūra tokia – ne mažiau kaip 71 Seimo narys turi balsuoti už atstatydinimą“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis sako, kad naujai prasidedančiose derybose dėl valdančiosios koalicijos deramasi dėl visų pozicijų – ir premjero, ir Seimo pirmininko.

„Dėl visų pozicijų, kurios yra politinės, yra deramasi“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė R. Karbauskis.

V. Pranckietis tvirtina, kad iš pareigų jis būtų patrauktas nebent pareiškus nepasitikėjimą slaptu balsavimu, pats atsistatydinti jis neketina.

„Šitas postas turėtų priklausyti didžiausiai frakcijai, tai labai natūralu, aš esu iš tos partijos, galima tai (atstatydinimą – BNS) inicijuoti, bet aš esu ne kartą sakęs – jei kažką ne taip dirbu, tada turi būti pretenzijos dėl mano darbo, o tada inicijuojamas nepasitikėjimas“, – kalbėjo parlamento vadovas.

„Ne. Aš turiu įsipareigojimus ketveriems metams. Jei būtų reiškiamos pretenzijos dėl pareigų atlikimo, tada būtų galima kalbėti, bet dabar nesvarstau“, – į klausimą, ar gali būti, jog pats trauksis iš pareigų, atsakė V. Pranckietis.

G. Landsbergis: nemanau, kad reikėtų isterikuoti ir keisti Seimo pirmininką

Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis nemano, kad šiuo metu reikėtų keisti dabartinį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, nes yra buvę, pasak jo, ir blogesnių.

„Aš manau, kad mes esame turėję blogesnių. (...) Nemanau, kad reikėtų isterikuoti ir keisti Seimo pirmininką“, – ketvirtadienį sakė jis žurnalistams, komentuodamas „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio kalbas, kad apskritai Seimo vadovas artimiausiu metu gali pasikeisti.

Pasak konservatoriaus G. Landsbergio, kol kas nesimato stabilios daugumos, galinčios pakeisti parlamento vadovą.
„Nematau kol kas stabilios daugumos. Jeigu tokia susiformuoja, aišku, tada V. Pranckiečio klausimas išsispręs. Reikia šiek tiek ramybės, pažiūrėti, kas dabar dėliojasi. Jeigu bus sudaryta nauja koalicija, tada bus aiškiai matyti, kas keisis, kas liks“, – sakė G. Landsbergis.

Kaip ELTA jau skelbė, R. Karbauskis sako, kad artimiausiu metu gali pasikeisti Seimo vadovas. Pasak LVŽS pirmininko, V. Pranckiečio pasakymai, kad Seimo pirmininkas yra išrenkamas visai kadencijai, yra stebinantys, nes, pasak R. Karbauskio, šią poziciją derina valdančioji koalicija.

„Šitoje vietoje jis galbūt išliks Seimo pirmininku, galbūt neišliks. Tai yra derybų objektas ir ne mūsų valioje. Visi mes, kuo bebūsim, esame laikini. Mes turime postus laikinai, keičiasi aplinkybės, keičiasi ir postai“, – sakė R. Karbauskis, pridūręs, kad kol kas nekonstatuoja fakto, jog V. Pranckietis bus tikrai pakeistas.

Po prezidento rinkimų „valstiečiai“ paskelbė pradedantys derybas dėl platesnės valdančiosios koalicijos. Socialdarbiečiai bei „Tvarka ir teisingumas“ trečiadienį pranešė stabdančios iki šiol galiojusius koalicinius susitarimus su „valstiečiais“.