Lietuvoje

2019.05.20 18:12

Venclova apie Cvirkos paminklo nukėlimą: tai yra bolševikinė praktika

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.05.20 18:12

Jeigu Petro Cvirkos paminklas bus nukeltas, tai reikš, kad mes dar neatsikratėme bolševikinio mentaliteto, LRT RADIJUI sako rašytojas Tomas Venclova.

Anot jo, P. Cvirka ir kiti kultūros atstovai nepadarė jokių nusikaltimų, išskyrus tai, kad tam tikru metu garbino Tarybų valdžią.

Vilniaus savivaldybės politikams pasiryžus nukelti paminklą rašytojui P. Cvirkai, prašoma to nedaryti. Rašytojų sąjunga ketina kreiptis į kultūros ministrą ir Vilniaus savivaldybės vadovus, kad paminklas nebūtų nukeltas. P. Cvirkai skirtas paminklas stovi Vilniaus centre, greta Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių sankryžos, to paties vardo skvere.

T. Venclova teigia, kad jis pasisako prieš kultūrinių paminklų naikinimą, nepaisant to, ar tai būtų Salomėjos Neries, ar P. Cvirkos skulptūra.

„Kultūrininkai nepadarė jokių nusikaltimų, išskyrus tai, kad, galbūt, pagarbino Tarybų valdžią, bet Tarybų valdžią garbino ir V. Krėvė, ir Vincas Mykolaitis-Putinas, ir Justinas Marcinkevičius, todėl šalinti tokius paminklus būtų bolševikinė praktika. Tai yra išvirkščias bolševizmas, prieš kurį esu griežtai nusistatęs. Jeigu paminklas bus nukeltas, tai reikš, kad mes dar neatsikratėme bolševikinio mentaliteto, tik išversto į kitą pusę“, – LRT RADIJUI sako T. Venclova.

Paklaustas, ar P. Cvirka buvo tuometinės sistemos auka, T. Venclova sako, kad visi, kurie garbino sovietinę sistemą, tam tikra prasme buvo aukos. Jo aiškinimu, tuo metu daugumai žmonių, išpažinusių kairiąsias pažiūras, atrodė, kad sovietinė sistema jas atitiko. Kaip teigia profesorius, kiek vėliau jie suvokė, kad taip nėra, tačiau ne visi spėjo išreikšti savo nesutikimą.

„Manau, kad tai anksčiau ar vėliau suprato visi, tačiau vieni spėjo pareikšti savo nesutikimą su sistema, kaip, pavyzdžiui, V. Krėvė, kuris emigravo, o kiti nespėjo, tačiau visi praėjo tą patį kelią. [...] Tikiuosi, kad paminklas nebus nukeltas, nes jis Vilniaus negadina, o kaip tik puošia. Teko girdėti, kad daugiausia čia kalba eina apie pinigus, kad tame skvere norima daryti dideles statybines investicijas. Labai gali būti, turint omenyje dabartinius mūsų papročius“, – teigia poetas.

Vienas iš P. Cvirkos paminklo nukėlimo iniciatorių, Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas sako, kad tai yra ne vien jo atstovaujamos partijos pozicija, bet ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimas. Anot jo, minėtas skveras turi būti sutvarkytas ir pritaikytas moderniai visuomenei.

„Ta erdvė nėra patraukli. Matome, kad ten nėra didelio miestiečių ir svečių antplūdžio. Tą erdvę reikia sutvarkyti ir vietos tokiam paminklui, kuris simbolizuoja Tarybų sąjungos rašytojo nuopelnus arba didybę, vietos neliks“, – tvirtina Vilniaus vicemeras.

V. Benkunskas tikina, kad šis sprendimas neturi jokių sąsajų su verslu. Vilniaus vicemero teigimu, Vilniuje turi būti sukurtos erdvės, kurios atspindėtų Lietuvą, kaip laisvą ir nepriklausomą valstybę, o ne priespaudos ir okupacijos užgniaužtą tautą.

„Tie principiniai dalykai gali skirtis, bet susitarimas iš savivaldybės, kuri yra atsakinga už viešąsias miesto erdves, labai aiški“, – LRT RADIJUI sako Vilniaus vicemeras.

Reaguodamas į pasisakymus, kad P. Cvirkos paminklo skvere ruošiamasi įgyvendinti komercinius projektus, Vilniaus vicemeras tai neigia.

„Ta erdvė, kuri yra skirta visuomenei, kaip ir buvo suplanuota, taip ir liks. Nė vienas kvadratinis metras nebus panaudotas kitaip. Kalba eina apie skvero sutvarkymą ir pritaikymą šiuolaikiniams poreikiams“, – LRT RADIJUI aiškina V. Benkunskas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė. 

Panorama. Politologas Linas Kojala: Volodymyras Zelenskis siekia įgyti kuo daugiau galios
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.