Lietuvoje

2019.05.12 17:26

Nuramino užsienio lietuvius, užplūdusius ambasadas: balsuoti suspės visi

papildyta
Reda Stangytė, LRT.lt, BNS 2019.05.12 17:26

Užsienio lietuviai socialiniuose tinkluose dalinasi nuotraukomis iš balsavimo ambasadose – panašu, kad kai kur nusidriekė didžiulės eilės. Kai kurie portalą LRT.lt informuoja, kad eilėje tenka laukti net daugiau nei valandą ir nuogąstauja, kad gali nespėti atiduoti savo balsą. Visgi VRK atstovai ramina, kad balsuoti suspės visi.

Besidriekiančių eilių nuotraukas socialiniame tinkle talpina ir Airijos lietuviai, taip pat šalia Londono ambasados laukiantys rinkėjai.

„Labai nepasiruošta rinkėjų antplūdžiui, žmonės laukia kelias valandas. Stringa kompiuteriai, gaila lauke laukiančių žmonių. Visi norintys iki balsavimo pabaigos gali ir nespėti. Mano draugai laukė dvi valandas“, – LRT.lt pasakojo vilnietis Jaunius Špakauskas.

Jo draugų žiniomis, kitoje balsavimo vietoje Londone situacija dar prastesnė. J. Špakauskui draugai skundėsi, kad nepasiruošta rinkėjų registracijai. Taip pat kalbama apie stringančius kompiuterius. Dėl to Londono lietuviai pasipiktinę.

„Laukiame pusantros valandos ir dar tik ant laiptų esame“, – feisbuko grupėje įspūdžiais dalinasi ir Norvegijoje balsuojanti lietuvė Viktorija.

Kai kuriose balsavimo vietose užsienyje susidarė eilės, tačiau visi atvykę iki 20 val. galės balsuoti, BNS patvirtino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Laura Matjošaitytė.

„20 valandą Lietuvos laiku visos ambasados turėtų uždaryti duris, bet šioje vietoje mes sudarysim visiems rinkėjams, atvykusiems iki 20 val., galimybę patekti į balsavimo patalpą“, – sakė VRK vadovė.

„Tie, kurie atvyks iki 20 val., tikrai bus įleisti ir galės pareikšti savo valią“, – pažymėjo VRK pirmininkė.

Anot L. Matjošaitytės, eilės susidarė kai kuriose balsavimo vietose užsienyje, pvz., Didžiojoje Britanijoje, taip pat ir kai kuriose Lietuvos apylinkėse.

„Yra rinkėjų, kurie net nesiregistravo, o atvyksta į ambasadą balsuoti, tie antplūdžiai didžiuliai. Ambasados apkrautos darbu, o personalas mažas, todėl prašome supratingumo, visiems atvykusiems iki 20 val. bus sudarytos sąlygos balsuoti“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ji prognozavo, kad aktyvumas rinkimuose gali siekti iki 60 procentų, likus valandai iki apylinkių uždarymo jis buvo 54,43 procentai.

„Nyderlanduose balsuota, apie 11 val. 30 min., laukta apie 5min. Viskas puikiai“, – rašo LRT.lt skaitytojas Edvardas.

„Osle stovėjau eilėje valandą laiko. Labai daug žmonių. Ir labai džiugu“, – pasakoja Rimantas.

„Balsavau, laukiau net porą minučių“, – šmaikštauja Romoje balsavusi Kristina.

Kaip portalo 15min žurnalistui Ernestui Napriui paaiškino ambasadorius Renatas Norkus, viena ilga eilė nutįso nuo pietų, tačiau eilė juda ir žmonės balsuoja.

„Mes viena vertus labai džiaugiamės, kad yra atėjusių labai daug išreikšti savo balsą Lietuvos piliečių. Netikslu būtų sakyti, kad nutįsusios eilės – yra viena eilė, kuri išsirikiavo jau daugmaž nuo pietų ir žmonės laukia, kalbasi, bendrauja ir po truputį ta eilė juda į priekį. Jau turime labai daug prabalsavusiųjų“, – portalui 15min teigė ambasadorius.

Pasak R. Norkaus, šiemet sulaukta rekordiško rinkėjų skaičiaus. „Eilė būdavo ir anksčiau, bet šį kartą rinkėjų skaičius yra išaugęs. (…) Aptarnausime visus tuos, kurie ateis ir atsistos į eilę iki 18 valandos Londono laiku. Tie, kurie vėluos, jau bus pavėlavę. Leisime balsuoti visiems tiems, kurie bus tuo metu atėję į ambasadą, ir manau, kad tokiu būdu pavyks išspręsti tai“, – portalui 15min sakė jis.