Lietuvoje

2019.05.12 06:59

Kontrabanda Lietuvoje: tarpukariu – apelsinai, dabar – „louboutinai“

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.05.12 06:59

Lietuvos muitinė švenčia 100 metų sukaktį. Ko tik per tą laikotarpį pareigūnams neteko sulaikyti nelegaliai gabenamo per sieną – ir sviesto, ir arklių, ir apelsinų, ir garsių prekės ženklų klastočių.

Mindaugas Semėnas Muitinės muziejuje demonstruoja įvairiomis spalvomis žėrintį batą raudonu padu. Tai – „Louboutin“ klastotė, Kinijoje pirkta už 18 eurų. Pareigūnas neabejoja – Lietuvoje ji būtų parduota bent už kelis šimtus eurų. Tokia šiandienos realybė. O kaip buvo prieš 100 metų?

Sviestas – dviračio padangose

Tarpukariu per sieną gyventojai nešdavosi tai, kas jiems naudinga buityje, bet Lietuvoje – brangiau. „Neštis to per sieną nebūtinai buvo draudžiama, bet už prekes reikėjo susimokėti muitą. O žmonės, aišku, muitų mokėti nenorėdavo ir nešdavo paslėpę įvairiose slėptuvėse“, – aiškina muziejininkas M. Semėnas.

Nelegaliai prekės keliaudavo ir iš Lietuvos. Pavyzdžiui, į Vokietiją, kuri anuomet buvo Klaipėdos krašte ir dabartinėje Kaliningrado srityje, plūsdavo sviestas, mėsos gaminiai – jie Lietuvoje buvo gerokai pigesni.

Muitinės atstovas pasakoja, kad sviesto anuomet mėginta per sieną persigabenti net dviračio padangose. Pareigūnams užkliuvo tai, kad jos keistai išsipūtusios ir gumbuotos. Padangos ir šiandien tampa ertme gabenti nelegalias prekes, tik dažniausiai tai būna cigaretės ar narkotikai.

Lietuva ir Lenkija tarpukariu sutarė tikrai ne per geriausiai – tik prieš pat Antrąjį pasaulinį karą užmegzti diplomatiniai santykiai. Tai reiškia, kad didžiąją dalį tarpukario sienos kirsti nebuvo galima, čia nebuvo ir muitinių. Žinoma, nelegalių prekių pergabenimo tai neužkardė. „Šilkiniai ir medvilniniai audiniai, sagos, ypač – perlamutrinės. Gal buvo madinga tais laikais“, – srautą iš Lenkijos vardija muziejininkas.

Arklių kontrabanda – per Nemuną

Remiantis 1930 m. statistika, prie Latvijos sienos muitininkai sulaikydavo apie 5 proc. kontrabandos, prie Vokietijos sienos – 10 proc. „Tai apie 90 proc. kontrabandos „praeidavo“. [...] Įvertinus tuomečiais pinigais, tai buvo maždaug 2,5 mln. litų nuostolis valstybei“, – aiškina M. Semėnas. Jis primena, kad minimalus pragyvenimo lygis tada siekė maždaug 100 litų.

Didesniais kiekiais iš Latvijos plūsdavo vinys, skardos gaminiai, megztiniai, audiniai. O į Latviją arba Vokietiją lietuviai veždavo gyvulius.

Kaip rašoma Alfonso Nevardausko knygoje „Pajūriais, pamariais“, rudenį, po trijų naktų stiproko šalimo, kai ledas ant Nemuno tampa pakankamai stiprus, kontrabandistai stengėsi pasipelnyti iš naminių gyvulių – arklių – kontrabandos.

„Arklys buvo paguldomas ant dviejų ilgų, apsiūtų medžiaga lentų. Arklio galva ir kojos prie jų pritvirtinamos. Į tokius neštuvus paguldytas arklys buvo velkamas ledu. 

Būdavo, kad per vieną naktį tokiu būdu perkeldavo net po keliolika arklių. Šios rūšies kontrabanda išimtinai keliavo tik iš Lietuvos, nes Lietuvoje arkliai buvo pigesni nei Vokietijoje. Kontrabandininkas, Lietuvoje nupirkęs arklį už 600 Lt, Vokietijoje už jį gaudavo iki 2000 markių“, – teigiama knygoje. 

Tuo metu iš Vokietijos kontrabanda keliaudavo vaisiai: vynuogės, bananai, citrusiniai vaisiai. „Istorikai rašo, kad moterį, merginą pavaišinti bananu buvo geras tonas. Kaip šiais laikais vaišiname šokoladu, tais laikais buvo bananas, apelsinas“, – šypsosi muziejininkas.

Įsigyti vaisių smetoninėje Lietuvoje buvo galima, bet jie buvo brangesni. Tačiau žiemą, kai gyventojams trūkdavo vitaminų, muitai vaisiams būdavo sumažinami. „Kauną užplūsdavo apelsinai – gatvėse būdavo primėtyta jų žievelių ir matydavosi, kad juos jau perka“, – aiškina muziejininkas.

Buvo samdomi žmonės, kurie prasinešdavo po porą apelsinų – esą savo reikmėms, todėl legaliai. Tada muitininkai sugalvojo vaisius žymėti juos įpjaudami. Visgi vėliau sulaukė valdžios reikalavimo taip nedaryti, nes „toks žymėjimas gali iššaukti nesusipratimą“.

Pusantros tonos nelegalių mielių ir spiritas po 80 centų

Kontrabanda priklausė ir nuo sezono. Šiltuoju metų laiku iš Lenkijos gabenamos dobilų sėklos, svogūnai, tačiau bene didžiausias sezoniškumas matomas prieš didžiąsias metų šventes. Tada į Lietuvą vesdavo nelegalių mielių kelias. „Reikėdavo išsikepti bandelių, pyragų, tad vežamos mielės. Per metus į Lietuvą nelegaliai jų patekdavo maždaug pusantros tonos“, – aiškina muitinės istorijos žinovas.

Tačiau labiausiai, neatsižvelgiant į jokius sezonus, apsimokėjo vežti spiritą. Lietuvoje visi alkoholiniai gėrimai buvo brangūs. Veždavo jį dažniausiai iš Dancigo (dabartinio Gdansko). „Ten už litrą spirito galima buvo sumokėti maždaug 80 lito centų, o Lietuvoje – parduoti už 15 litų. Didžiulis kainų skirtumas darė įtaką kontrabandos mastams“, – pasakoja M. Semėnas.

Žemaitijoje jis vadintas eteriu ir vartoti jį buvo madinga, tiesa, pasak muitinės muziejininko, pavojinga: „Aišku, reikėjo mokėti jį gerti, nes jis skirtas ne gėrimui, o medicinos tikslais. Žmonės galėdavo netgi numirti, todėl buvo specialūs receptai. Pavyzdžiui, per rugiapjūtę, per talkas, vieni kitus vaišindavo taip: stiklinę cukraus užpildavo eteriu, po to šaukštais kabindavo ir dėdavo po liežuviu.“

Spirito sandėliai kaimyninėse šalyse „netikėtai“ išdygdavo prie pat Lietuvos sienos. „Sulaukiama patogaus momento ir naktį, ar kada jiems būdavo patogiau, gabendavo. [...] Keliaudavo spiritas ir Nemunu. Žvejų ar kiti laivai plaukdavo, prisirišę tinklus su spirito talpomis. Jeigu pasitaikydavo kliūtis ar patikrinimas, nupjaudavo tinklus ir skandindavo – po to pasiimdavo“, – aiškina muitinės atstovas. Nuo 1924 metų muitininkams pradėtos skirti premijos – už sulaikytą litrą spirito – 2 litai. 1925-aisiais šioms premijoms skirtų pinigų nebeliko per pusę metų – tiek kontrabandos buvo sulaikyta.

Juodajame sąraše – loterijos bilietai ir kortos

Būta anais laikais ir narkotikų kontrabandos. Kiekiai, žinoma, tada buvo mažesni nei dabar. 1925 metais rasta pirmoji narkotikų kontrabanda – kilogramas ir šimtas gramų kokaino. Vėliau tais pačiais metais sulaikyta 900 gramų.

Narkotikai buvo ne vienintelis dalykas, kurį drausta atgabenti į Lietuvą. Kaip Algirdas Jakubčionis rašo knygoje „Lietuvos muitinės“, drausta įvežti sprogstamąsias medžiagas, ginklus, pornografines prekes, rūkomajį opiumą ir užsienio šalių loterijos bilietus.  Nors kortas galima buvo įvežti, bet pardavinėti jas teisę turėjo tik valstybė. Kortos, įvežamos asmeninėms reikmėms, buvo konfiskuojamos. M. Semėnas papildo, kad negalima į Lietuvą buvo įvežti ir latviškų radijo aparatų „VEF“.

Nuo 1924-ųjų kontrabandininkų laukė tokia bausmė – prekės atimamos, jos apmokestinamos 400 proc. muitu valstybės naudai. Draudžiamos prekės apmokestinamos 25 litais už kilogramą. Antrą kartą pagautas su kontrabanda asmuo buvo baudžiamas du kartus didesne bauda. Jei vežantysis kontrabandą turėjo ginklą, jam ne tik skiriama bauda, bet ir įkalinamas nuo 3 mėnesių ir daugiau. Iš gyvenančių pasienio zonoje buvo atimamos sienos perėjimo kortelės, ištremiama iš šios zonos iki trejų metų.

Nors muitinę šunys pastiprino jau tik atkūrus nepriklausomybę (iki tol muitininkams kartais talkindavo policijos šunys), kontrabandininkams jie padėdavo dar tarpukariu. „Vokietis ties Kybartais sugalvojo ir ištreniravo šunį. Jis būdavo aprišamas kontrabanda ir greitai perbėgdavo per sieną“, – pasakoja M. Semėnas.

Tušinukai, cukrus, užpiltinės

Džinsai, kramtomoji guma, lietpalčiai, skėčiai, pėdkelnės, tirpioji kava, užsienio atlikėjų muzikos plokštelės, tušinukai – jau sovietinės kontrabandos atributai. „Ko žmonėms labiausiai trūko, o tais laikais trūko daug ko. Žmonės vis tiek kažkiek važiuodavo į užsienį – į Lenkiją, kitas socialistines šalis, kai kas išvažiuodavo ir į Vakarus, tai atsiveždavo ir gražesnių džinsų, ir kramtomosios gumos“, – sako muziejininkas.

Pagrindiniai kontrabandos gabentojai – jūreiviai, sako jis ir demonstruoja, kokiais būdais jie parsiplukdydavo, pavyzdžiui, dešimtis tušinukų.

Vardindamas nelegalias prekes, kurios į Lietuvą įvežamos po nepriklausomybės atkūrimo, M. Semėnas atkreipia dėmesį į cukraus kontrabandą, kurios banga nuvilnijo 1999–2000 m. Lietuvoje. Lyginant su Baltarusija ir Rusija, cukrus tada kainavo beveik 4 kartus daugiau. 1999 m. rugsėjo mėn. sulaikyta 9,55 t, lapkričio mėn. – 26,581 t, o gruodžio mėn. – net 38,714 t cukraus. Tai privertė persiorientuoti netgi alkoholio kontrabandininkus – iš nelegalaus cukraus gabenimo pelno tada gauta daugiau. Muitinės atstovas pasakoja, kad kontrabandinis cukrus Lietuvoje būdavo perfasuojamas ir parduodamas kaip lietuviškas.

Šiandien dažniausiai sulaikoma cigarečių, narkotikų, klastočių, draudžiamų gyvūnų ar augalų ar iš jų pagamintų gaminių. Pavyzdžiui, tarp muziejaus eksponatų – gitara. Muitinės pareigūnams kilo klausimas, iš ko pagamintas gitaros grifas. Ekspertai nustatė, kad jis pagamintas iš reto, nykstančio, į Lietuvą draudžiamo įvežti medžio.

„Jei tik muitininkams kyla įtarimas, jie sulaiko ir kreipiasi į ekspertus. O jie jau pasako savo išvadas, iš ko tai padaryta“, – sako jis.

Muziejuje galima išvysti ir keistų užpiltinių su gyvatėmis viduje. Žmonės jas pirko dėl esą gydomųjų savybių, o iš tiesų buteliuose yra, kaip tikina muziejininkas,  formalinas, kuris yra toksiškas.

Muziejuje – realūs pavyzdžiai, kaip šiais laikais gabenama kontrabanda: torte, lentose, statybiniuose blokeliuose, automobilio akumuliatoriuje, dujų balione, dirže, pasitaiko netgi tokių atvejų, kai narkotinėmis medžiagomis kai kurie daiktai yra impregnuojami ar narkotikai sumaišomi su skysčiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.