Lietuvoje

2019.05.01 16:00

Balsiuose vandalai išniekino bendruomenę suskaldžiusį kryžių

LRT.lt2019.05.01 16:00

Trečiadienį Balsiuose buvo išniekintas kryžius. Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis portalui LRT.lt sakė, kad kryžius išniekintas užrašius necenzūrinį žodį ir svastiką.

Anot R. Matonio, įvykio vietoje jau lankėsi policijos pareigūnai.

Šis kryžius stovi valstybei priklausančioje žemėje, trečiadienį jį turėjo šventinti vyskupas Darius Trijonis besilankantis Balsių bendruomenėje. Tačiau, LRT.lt žiniomis, vyskupas tai padaryti atsisakė, motyvuodamas tuo, jog kryžius pastatytas nelegaliai.

Saulius Matulevičius, socialinės antropologijos specialistas, Balsių rajono gyventojas, patikino, kad šie dalykai – kryžiaus išniekinimas ir vyskupo atsisakymas šventinti – tarpusavyje nesusiję dalykai. Jo teigimu, vandalai, greičiausiai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių čia nenori matyti kryžiaus.

„Šio kryžiaus atsiradimas sukiršino žmones. <…> Tačiau niekur neatskleidžiama, kur yra problemos esmė. Kaip aš suprantu, kryžiaus atsiradimas yra kaip statinio projektas, kuris yra gana kontroversiškas. Kažkas kažką apėjo, su niekuo nesuderino, o jis ėmė ir išdygo.

Ko gero, ne tik kryžius, bet bet koks statinys, išdygęs tokiu būdu, būtų sukėlęs problemų ir diskusijų. Kadangi tai yra kryžius, tai pakurstė kai kuriuos žmones, kurie nenorėtų jo matyti“, – LRT.lt sakė S. Matulevičius.

Anot jo, neaišku, kur yra problema – ar kontroversiškas projekto įgyvendinimas, ar dalis Balsių bendruomenės narių nenori matyti čia kryžiaus.

„Jeigu dėl antrosios problemos yra išniekintas kryžius, manau, kad tai yra labai didelis pavojus ir neapykantos kurstymo signalas“, – teigė pašnekovas.

Apie šią situaciją savo „Facebook“ paskyroje pasisakė ir Vilniaus miesto tarybos narys Vincas Jurgutis. Pasak jo, nežinia, „kiek taikos ir ramybės atneš šitas kryžiaus į gražų Vilniaus priemiestį, bet kol kas jo istoriją lydi tik dideli pykčiai ir susiskaldymus“.

„Kryžiaus statybos propagandos kampanija irgi stringa. Net tie, kurie kryžiui neprieštarauja, sako, palaukit, gal pradžiai sklypą padalinam, kur bus bažnyčia, kur nebažnyčia, kad bent žinotumėt, kur tą kryžių statyt. Net kažkokia niekam neįdomi savivaldybės komisija ir ta pasako, kad valstybinėj žemėj „dievogarbos sklaida“ užsiimti nereiktų. Na, bet kryžiaus komitetas sako, nesijaudinkit, turime palaikymą iš aukščiau.

Kas tas aukščiau, nepasako, tik parodo pirštu į dangų ir rūsčiai nusišypso. Na ir išties, iš savivaldybės atkeliauja laiškas. Čia parašyta, kad vadovaujantis tos komisijos išaiškinimu, jog „dievogarbos sklaida“ valstybinėje žemėje užsiimti nereikėtų, nuspręsta, kad kryžiaus statybų derinti nereikia, nes čia yra kilnojamas statinys. Logika rašant šį išaiškinimą galimai išėjo atostogųu“, – rašė jis.

V. Jurgučio teigimu, norėtųsi pamatyti, kas išdrįs oficialiai pripažinti, kad šitas kryžius yra nelegalus ir jį nugriauti.

„Nugriauti kryžių. Vien rašant šiuos žodžius man ima drebėti pirštai“, – teigia V. Jurgutis.

Kryžius pastatytas šių metų balandžio 29 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt