Lietuvoje

2019.04.20 13:23

Vaistų iš kanapių kol kas nebus: ministerija kaltinama abejingumu

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.20 13:23

Seimas nuo gegužės 1-osios legalizavo mūsų šalyje vaistus su kanapių veikliosiomis medžiagomis, tačiau vaistinėse jų artimiausiu metu nebus. Kai kurie parlamentarai kaltina Sveikatos apsaugos ministeriją dėl abejingumo, ši skelbia – yra kitų vaistų palengvinti sunkią onkologinių ligonių dalią.

Dabar jau palaidojęs vėžiu sirgusį tėtį Julius sako, kad vaistai su kanapių veikliosiomis medžiagomis labai reikalingi. Jis pasakoja, kad tokius vaistus jo baisius skausmus kentęs tėtis vartojo prieš mirtį, patartas vieno mediko, nors Lietuvoje jie dar nebuvo įteisinti. Paprastai tokios būklės ligoniams mūsų šalyje skiriami opioidai.

„Tai labai gelbėdavo, kadangi, sakykim, stipriausius opioidus panaudojom tik vieną kartą ir žmogus buvo iki pat paskutinės akimirkos sąmoningas, ir labai oriai, nors pati situacija buvo – į detales nesiveltumėm, kaip ir kiekvienas susidūręs su 4 stadijos vėžiu – buvo tragiška, baisi, žiauri. Opioidai – kaip šlapias skuduras tave tėškia ant žemės ir viskas – tu daržovė“, – pasakoja vilnietis Julius Plytnikas.

Seimas rudenį priėmė įstatymą, pagal kurį nuo gegužės 1 d. vaistais su kanapių veikliosiomis medžiagomis bus legalūs, tačiau vaistinėse jų neatsiras. Nė viena iš keturių tokius vaistus gaminančių bendrovių nesusidomėjo maža Lietuvos rinka. Vienas iš įstatymo iniciatorių kaltina Sveikatos apsaugos ministeriją abejingumu.

„Kol kas aš matau tam tikrą abejingumą iš Sveikatos apsaugos ministerijos bendraujant su tomis kompanijomis ir užtikrinant, kad tas produktas ateitų čia ir būtų prieinamas Lietuvos pacientamsׅ“, – sako konservatorius Mykolas Majauskas.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė sako, kad visoje Europos Sąjungoje patys gamintojai sprendžia, ar siūlyti savo vaistą vienai ar kitai šaliai.

„Be abejo, jei būtų kažkoks svarbus medicininis poreikis, kažkokių, tarkim, kalbant apie tokius neginčytus, būtinuosius vaistus, ir nebūtų, kuo pacientus gydyti, tai, žinoma, būtų galima ieškoti tokių iniciatyvų, bet šiuo metu mes nelabai turime tokių galimybių ir poreikio kviesti tokius gamintojus“, – tikina viceministrė.

Žmonėmis, kurių liga taip pažengusi ir progresuoja, kad nebetaikoma nei chemoterapija, nei chirurgija, nei švitinimas, besirūpinantys paliatyvios medicinos ekspertai, siekiantys sumažinti savo pacientų skausmus ir pagerinti jų gyvenimo kokybę, kanapių produktus vertina kaip papildomą, alternatyvią mediciną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.