Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.10 23:00

Nepavykus referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkėjams bus siūloma balsuoti dar kartą

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad yra planas B, gegužę referendume nepavykus pakeisti Konstitucijos dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo euroatlantinės integracijos šalių piliečiams.

Gegužės 12 d. eisime ne tik rinkti prezidento, bet ir pareikšti nuomonės dviejuose referendumuose – dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo ir pilietybės išsaugojimo. Vilniaus politikos analizės instituto apklausa rodo, kad referendumas dėl pilietybės vargu ar bus sėkmingas. Tačiau užsienyje gyvenantys lietuviai rankų nuleisti neketina. 

„Diskusija tik įsibėgėja, ir reikia daugiau išdiskutuoti tą klausimą. Tos apklausos, kurios šiuo metu pasirodė, nėra tokios blogos, daugiau žmonių palaiko ir referendumo formuluotę, ir pačią iniciatyvą, tad mes žiūrime gana optimistiškai į tai“, – sakė Pasaulio lietuvių bendruomenės narys Rimvydas Baltaduonis.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, nors ir teigia, kad apklausos gali klysti, pripažįsta, jog tenka galvoti apie planą B.

„Planas B yra planas A. Aš sakyčiau, nepavyks, nes labai griežti įstatymo reikalavimai. Sakau „planas A“ todėl, kad buvo išaiškinta daug kartų, įvairiais būdais, ir bandymų buvo įstatymus keisti, tai daugiau klaidinti žmonių gal nereikėtų, vis tiek reikia tą referendumu spręsti. Tą galima kitą kartą daryti, jeigu reikės, nes kito kelio nėra“, – kalbėjo Linas Linkevičius.

Pasaulio lietuviai kol kas apie planą B sako nenorintys diskutuoti. Anksti. Reikia sulaukti referendumo rezultatų. Juolab, kad ir besiregistruojančiųjų rinkimams gegužės 12-ąją sparčiai daugėja. Šiuo metu balsuoti yra užsiregistravę apie 28 tūkst. užsienyje gyvenančių piliečių. Iš viso oficialiai išvykusių yra maždaug 300 tūkst. Dažniausiai į rinkimus neateina nė 20 tūkst.   

„Tą problemą reikia spręsti, nesvarbu, kaip įvyktų ar neįvyktų referendumas. Visų pirma dabar susikoncentruojame į gegužės 12 d., kad Lietuvos piliečiai turėtų galimybę pasakyti savo nuomonę. Valstybei be galo svarbu, kad kiekvienas užsienyje gyvenantis pilietis arba tas, kuris dar tik planuoja išvykti, kad jis turėtų galimybę išlaikyti, išsaugoti pilietybę“, – teigė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.

Nors oficialiai neskelbiama, kiek, nepavykus referendumui, išvykusiųjų atsisakytų Lietuvos pilietybės, teigiama, kad greičiausiai turėtų apsispręsti Jungtinės Karalystės gyventojai. Sprendimus dėl pilietybės skubina sąmyšis dėl „Brexito“.

„Pas mus mokykloje-darželyje kol kas nesigirdėjo jokių kalbų, nes žmonės šiuo metu labai tame „Brexito“ sąmyšyje gyvena, todėl pasakyti, kiek atsisakys, kiek nuspręs pasilikti, labai sunku. Patys žmonės to plano B, aišku, nelabai turi. Tą planą B turėtų spręsti politikai ir visos kitos susijusios organizacijos“, – pasakojo Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės tarybos pirmininkė Alvija Černiauskaitė.

Apie planą B kalbantis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis neatmeta galimybės ateityje svarstyti referendumų kartelės nuleidimą. Tai turi būti visų partijų bendras sutarimas, teigia V. Pranckietis. Dabar Konstitucijos straipsnį dėl pilietybės galima pakeisti, jei tam per referendumą pritaria daugiau nei pusė visų piliečių, turinčių rinkimų teisę.

„Jeigu būtų nuspręsta kitaip, kitaip sakant, neišsaugoti pilietybės, gaunant kitos šalies pilietybę, tai tada ateityje būtų galima svarstyti prie kokių rinkimų, po kažkiek laiko dar diskutuoti plačiau, kviesti žmones, kad daugiau suprastų, kad mes niekam nieko neduodame, kad mes tiktai paliekame, neatimame, išsaugome“, – sakė V. Pranckietis.

Referendume piliečių bus klausiama, ar jie sutinka leisti išsaugoti dvigubą pilietybę asmenims, išvykusiems į šalis, atitinkančias euroatlantinės integracijos kriterijus. Konkrečios šalys bus nustatytos įstatymu.

Panorama

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi