Naujienų srautas

Kultūra2018.12.18 21:33

Valkininkuose gelbės nykstančią vertingą freską

Dailininkų Algirdo Steponavičiaus ir Birutės Žilytės sukurta freska, viena vertingiausių to laikotarpio lietuvių monumentaliosios dekoratyvinės tapybos kūrinių, per porą metų gali būti prikelta antram gyvenimui. Varėnos rajono savivaldybė, prieš porą metų savo žinion perėmusi „Pušelės“ vaikų  sanatoriją,  freską, gavus valstybės paramą, žada restauruoti. 

Gerokai apgadinta ir aptrupėjusi freska –12 kompozicijų liaudies tautosakos motyvais, kelis dešimtmečius nebuvo tvarkoma, o tik niokojama.

Valkininkuose gelbės nykstančią vertingą freską

2015-aisiais freska buvo įtraukta į Valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą, tačiau didesnės apsaugos nesulaukė. Dabar freskos būklė, anot paveldosaugininkų, beveik avarinė.

„Yra pažeidimų ir dėl temperatūros svyravimų, yra daugybė grubių mechaninių sužalojimų, sąmoningai padarytų aštriais daiktais. Dėl to jos būklė ir yra bloga“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Kultūros paveldo departamento atstovė Margarita Janušonienė.

Prieš trejus metus freskos restauravimo projektą parengė restauratorė Indrė Valkiūnienė, bet jis ir liko tik popieriuje, Kultūros paveldo departamentui neskyrus finansavimo. Vėliau lėšos buvo skirtos – 30 tūkst. eurų, tačiau tuometė vaikų sanatorijos savininkė – Santaros klinikos – prieš porą metų sanatoriją uždarė, tuščias pastatas perduotas Varėnos savivaldybei.

Šiemet savivaldybė sanatorijos pastatus išnuomojo – čia įsikurs senelių globos namai. Freską žadama restauruoti.

Išsamiau – Rūtos Lankininkaitės pasakojime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi