Kultūra

2018.10.15 23:37

Estijoje atidarytas A. Pärto kultūros centras

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.15 23:37

Miškingoje Baltijos jūros pakrantėje, netoli Talino, per pusmetį pastatytas gyvojo klasiko, kompozitoriaus Arvo Pärto centras. Ispanų architektų komanda pasiūlė centrą nepastebimai įkomponuoti pajūrio pušyne, o architektūra, pasak estų, artima A. Pärto muzikai.

Kol Kauno M. K. Čiurlionio ir Vilniaus koncertų salių statyba skendi ūkanose, Estija nepriklausomybės šimtmečiui suskubo įamžinti gyvojo klasiko, kompozitoriaus A. Pärto kūrybinį palikimą – atidarė jo centrą.

Kompozitorius šį savaitgalį nedrąsiai žvalgėsi jo kūrybai skirtame archyve ir bibliotekoje, sutiko į atidarymo iškilmes atvykusius svečius. Centre bus saugomi A. Pärto rankraščiai, eskizai ir kompozicijų apmatai. Pagal kompozitoriaus pageidavimus įrengtas darbo kabinetas.

Ispanų architektai Fuensanta Njeto`as ir Enrique Sobejano`as, laimėję tarptautinį konkursą, pastatą projektavo, kaip teigia, pirmiausia įsiklausę į kompozitoriaus muziką, kurioje svarbus kiekvienas garsas ir net pauzės. Minimalistinės muzikos kūrėjui įamžinti pasirinktos natūralios medžiagos: medis, stiklas, betonas. Per 2 tūkst. kv. metrų ploto pastatas susilieja su Laulasmos pušynais. Laulasma yra nedidelis kaimas Estijos pusiasalyje, vos už 30 kilometrų nuo Talino.

Atidarymo iškilmėse skamba A. Pärto premjera – koncertas smuikui ir styginių orkestrui. Groti pakviesta viena žymiausių pasaulio smuikininkių Anne Akiko Meyers.

Visiems lankytojams A. Pärto centras duris atvers trečiadienį.