Naujienų srautas

Kultūra2018.10.12 22:33

Nesutariama, ar rašytoja I. Simonaitytė turi būti perlaidojama Priekulėje

Ieva Simonaitytė – viena iškiliausių Lietuvos rašytojų, kuri palaidota Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Tačiau autorės gyvenimą ir literatūrinį palikimą nagrinėjantis Domas Kaunas, I. Simonaitytės giminaičiai ir dalis Priekulės gyventojų išreiškė norą, jog rašytoja būtų perlaidota Priekulėje, jos memorialinio muziejaus teritorijoje, tačiau ne visi sutinka su tokiu noru.

I. Simonaitytės palaikus perkelti iš Vilniaus į Priekulę siekiantis profesorius D. Kaunas sako, kad taip būtų išpildyta rašytojos valia. Tam pritaria ir I. Simonaitytės giminaičiai bei dalis Priekulės gyventojų. Tačiau yra manančių, kad kapas miestelio centre kels psichologinį diskomfortą ir siūlo palaikus perlaidoti I. Simonaitytės gimtinėje – Vanaguose.

„Savo ranka baltame popieriaus lape 1961 metais ji parašė testamentą literatūrine forma: „Kai slysiu taku, kuriuo visi išeina, palaidokite mane Priekulėje. Šito namo kiemelyje turi medis augti šalia, gėlės“, – sako D. Kaunas.

Dalis priekuliškių sako, kad čia rašytojos kapas būtų geriau prižiūrimas. Perlaidojimui rašytojos giminės neprieštarauja.

„Seniai teta Ieva buvo kalbėjusi ir su senele, ir su mama, ir mano tėvuku dėl to, kur ji nori būti palaidota. Ir tas parašyta testamente. Aišku, sovietinė valdžia nekreipė dėmesio į jos norą“, – prisimena I. Simonaitytės giminaitis Ginteris Skrabs.

I. Simonaitytės palaikų perlaidojimui prieštaraujantis Gargždų krašto muziejaus vadovas Marius Mockus sako, kad ateityje čia numatytas šiuolaikiškas I. Simonaitytės muziejus. Be to, perlaidoti negalima ir dėl įstatymų.

„Rašytoją norima palaidoti miestelio centrinėje dalyje, kultūros paveldo saugomoje teritorijoje, viešosios įstaigos kieme. Manau, kad šis siūlymas ne vieną teisės aktą pažeidžia arba bent jau jų neatitinka. Mes sukuriame precedentą ir visi Lietuvos piliečiai galėtų pareikšti valią laidotis ten, kur nori“, – teigia jis.

Plačiau apie tai – Marijos Gabrienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi