Naujienų srautas

Kultūra2018.09.17 15:33

Pažadai keičiasi: kultūrininkų atlyginimus kitąmet žadama didinti 75 eurais

Eglė Zubriūtė, LRT.lt 2018.09.17 15:33

Pirmadienį Vilniuje, priešais Vyriausybės rūmus, vyko kultūros darbuotojų protestas, kuriame jie reikalavo didesnių atlyginimų. Didžioji dalis protestuotojų teigė, kad jie jau kelis dešimtmečius dirba kultūros sferoje, tačiau jų atlyginimų situacija nesikeitė. 

Į protesto akciją susirinko daugiau nei keli šimtai žmonių. 

Atlyginimai per maži

Didelė dalis protestuojų atėjo su plakatais, kuriuose pabrėžiama, kad kultūrininkų atlyginimai – vieni mažiausių viešajame sektoriuje. 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, o šalies vidurkis – 747 eurai. 

Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų atlyginimas yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje (ES).

Protesto akcija prasidėjo lietuvių liaudies motyvais dainuojama daina „Alkana kultūra dūsauja viena“, girdėjosi skanduočių „Gėda, gėda“. 

Į protesto akciją susirinko įvairūs kultūros sektoriaus atstovai, kurie atvyko iš įvarių šalies miestų – Klaipėdos, Kelmės, Šiaulių.

Kaip atskleidė kultūros darbuotojai, jų padėtis nesikeitė jau kelis dešimtmečius, o premjero Sauliaus Skvernelio žadėtas atlyginimų kilimas 21 euru, pasak kultūros darbuotojų, yra tikrai per mažas.

Indrė Skumbinienė iš Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sakė, kad jos atlyginimas – 690 eurų į rankas. Kaip teigė pašnekovė, toks atlyginimas yra mažokas, ypač auginant tris vaikus.

Ji pasakojo, kad atlyginimai Lietuvoje turėtų kilti bent iki tūkstančio eurų, o kultūrininkams ši suma turėtų būti dar didesnė – bent keli tūkstančiai.

Pašnekovė pabrėžė, kad dirbant simfoniniame orkestre darbas neapsiriboja vien veikla orkestre. Norint gerai ir atsakingai atlikti savo darbą, reikia repetuoti ir namuose.

„Aš dirbu 30 metų šioje srityje ir visą laiką jaučiame, kad mums skiriamas mažas dėmesys“, – sakė I. Skumbinienė.

Situacija gėrės

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys Vytautas Juozapaitis teigė, kad S. Skvernelio žadamas atlyginimų didinimas 21 euru – juokingas, o kultūrininkų atlyginimai turėtų siekti bent šalies vidurkį arba būtų sulygintas su švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimais.

„Valdantieji turėtų vykdyti savo rinkiminius pažadus, kuriuose skelbė, kad kultūra yra jų prioritetas, o biudžetą planuojant – skirti pakankamai pinigų“, – sakė V. Juozapaitis.

Politikas pasakojo, kad kultūra yra valstybės šerdis, ją niekindami, mes niekiname savo tapatybę ir žmones, kurie ten dirba.

Įpusėjus mitingui, protestuotojai į V. Kudirkos aikštę ėmė kviesti kultūros ministrę Lianą Ruokytė-Jonsson bei Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį.

Protesto pabaigoje į protestą atėjusi ministrė L. Ruokytė-Jonsson žadėjo, kad kitais metais tikimasi, kad kultūrininkų atliginimas tikimasi, kad kils 75  eurais, o ne žadėtu 21 Eur.

„Daugelį metų nepelnytai kultūros darbuotojai buvo skriaudžiami atlyginimo požiūriu. Pasikalbėjus su organizacijų atstovais, nusprendėme suburti darbo grupę, į kurią bus pakviesta Finansų ministerija, Socialinio darbo ir apsaugos ministerija bei savavaldybės asociacija ir trišalis kultūros komitetas. Ieškosime sprendimų, kaip tai kompleksiškai spręsti“,  – teigė kultūros ministrė.

L. Ruokytė-Jonsson protesto metų pasakojo, kad bus siekiama, jog kitais metais kultūrininkų atlyginimas didėtų 75 eurais, o tai yra pusė tos sumos, kuri yra vadinama atsilikimu nuo vidutinės algos.

Ministrė pabrėžė, kad pinigų bus ieškoma ne tik iš vyriausybės, tačiau bus ieškoma, kaip galėtų prisidėti savivaldybės. 

Pirmadienį prasidės susitikimai, kurių metu būtų pasirašytas susitarimas, kaip per tris metus pasiekti švietimo atstovų atlyginimų vidurkį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi