Kultūra

2018.05.21 15:32

Į Venecijos architektūros bienalę lietuviai atvežė natūralios pelkės

BNS2018.05.21 15:32

Šią savaitę Venecijoje, Italijoje, prasidedančioje architektūros bienalėje Lietuva atidarys „Pelkių mokyklą“, tam atvežta 20 kvadratinių metrų natūralios pelkės.

Svarbiausiame architektūros pasaulio renginyje Lietuva pirmą kartą prisistatys individualiame paviljone – prieš dvejus metus bienalėje Baltijos šalys dalyvavo drauge, teigia Lietuvos paviljono rengėjai.

Paviljoną kuruoja menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai, Masačusetso technologijos instituto Architektūros ir planavimo mokyklos (MIT) tyrėjai, paviljono komisaras – architektas Nacionalinio muziejaus MAXXI Romoje Architektūros departamento vyriausiasis kuratorius Pippas Ciorra.

Vienas iš pagrindinių lietuviško paviljono akcentų – iš Lietuvos atgabenta natūrali pelkė.

Pasak kūrybinės komandos, iš eksploatuojamo durpyno supakuotos pelkės dalys sausumos, oro bei vandens transportu atgabentos į Veneciją ir pasodintos specialiai paruoštame baseine. Įrengti vandenį valantys anglies filtrai, sumontuotas specialus augalams tinkamas apšvietimas, kad būtų sukurta kuo natūralesnė aplinka pelkių augmenijai.

Dauguma paviljono elementų sukurti iš drenažo vamzdžių. Jie pasirinkti neatsitiktinai, nes naudojami ne tik pelkėms sausinti, bet ir jų ekosistemai atkurti.

Anot paviljono autorių, šis panaudojimo dvilypumas yra svarbus diskutuojant apie hibridišką mūsų erdvių ateitį ir permąstant naudojamų medžiagų paskirtį.

„Diskutuodami įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, braidėme po filosofinių samprotavimų pelkes. Paradoksalu, tačiau jos ir tapo mūsų atspirtimi. Pelkės lyg ir turėtų būti priešingos architektūrai, nes tai tokia būsena, kai viena koja remiesi į kietą pagrindą, o kita smengi į kitą pavidalą“, – teigė „Pelkių mokyklos“ kuratorius G. Urbonas.

„Tačiau jas architektūriškai įdomu tyrinėti, pažinti jų ekosistemą, jų elgseną pritaikyti žmonių pasauliui. Ne veltui jos vadinamos pasaulio inkstais, nes skirsto, kas naudinga, ir tai, kas nuodinga, be to, kenksmingas medžiagas perdirba. Lietuva gali didžiuotis pelkėmis, tačiau jų likę nedaug, nes dirbtinai, melioracijos būdu jos buvo nusausintos“, – sakė jis.

Pasak G. Urbono, esant dabartinei klimato kaitai, atsigręžti į pelkes yra  tikslinga: „Akivaizdu, kad ateina laikas kurti naujas ekosistemas. Būtent pelkės suprantamos kaip apsauginiai barjerai, kurie padėtų miestams prisitaikyti prie kylančio vandens lygio.“

Lietuvos paviljonas atidaromas gegužės 25 dieną, penktadienį.

Venecijos architektūros bienalė vyksta 16-ą kartą. Šiemet jos pagrindinė tema – laisva erdvė. Bienalėje dalyvauja 71 dalyvis, pristatomi 63 nacionaliniai paviljonai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.