Kultūra

2017.12.08 22:46

Premjera įvyko: Lietuvos kino žiūrovams pristatytas filmas „Stebuklas“

LRT.lt 2017.12.08 22:46

Penktadienio vakarą kviestiniai svečiai rinkosi į ilgai lauktą lietuviško kino filmo „Stebuklas“ premjerą. Režisierės Eglės Vertelytės kurtas filmas, jau prieš kurį laiką pristatytas prestižiniame Toronto kino festivalyje, visus nukėlė į 1992-ųjų Lietuvą, kurioje susiduria atgyvenusi santvarka ir laukinis kapitalizmas, o įvykių epicentre atsiduria šioje sandūroje išgyventi bandantis žmogus. 

„Tragikomedijoje „Stebuklas“ sekame pagrindinę heroję Ireną (akt. Eglė Mikulionytė), kiaulių fermos vedėją, kuri bando išgelbėti savo kiaulių fermą nuo bankroto. Jai į pagalbą raudonu kadilaku atvyksta amerikietis Bernardas. Ar jis padės išgelbėti kiaules, ar pats pakiš kiaulę, pamatysime filmę“, – siužetą nupasakoja E. Vertelytė.

Pagrindinę heroję įkūnijusi aktorė E. Mikulionytė tikina, kad tarp jos ir filmo herojės Irenos – nemaža skirtumų. „Aš tą laikmetį prisimenu įdomiai – buvau dar studentė, ir visai kitos nuotaikos, nei mano įkūnijama Irena – su viltimi, tikėjimu žengėme į laisvę ir išsipildymus. O Irena – labiau sustabarėjusi tame realizme. Ar jai atėjo suvokimas, kaip reikia gyventi, išvysime kino juostoje“, – intriguoja aktorė.

E. Vertelytė tikina filme vaizduojamą laikotarpį prisimenanti su šiokia tokia nostalgija ir humoru: „Tas laikotarpis buvo mano vaikystė, todėl daugelį dalykų prisimenu per juoko prizmę. Mūsų karta jau turi tą atstumą, galime šiek tiek pasijuokti, objektyviau pažvelgti į tą laiką. Nors laikotarpis iš tiesų buvo dramatiškas ir sunkus.“

Režisierė tvirtina jau kurį laiką galvojusi kinematografiškai paanalizuoti dešimtąjį dešimtmetį ir jame bandantį išgyventi žmogų. „Įsivaizduokite: keičiasi sistemos, žmonės pagauti tame pokytyje, turi iš naujo adaptuotis, iš naujo išgyventi. Man tai atrodė labai įdomu ir dar nenagrinėta lietuviškame kine. Norėjosi parodyti žmogaus, gyvenančio kaitoje, dramą“, – kalba E. Vertelytė.

Premjeroje negalėjęs dalyvauti Holivudo aktorius Vyto Ruginis, atlikęs raudonu kadilaku atvažiavusio Biednių kaimo gelbėtojo vaidmenį, atsidėkodamas už visus Lietuvoje jam atsitikusius stebuklus, žiūrovams paliko virtualų pranešimą iš už Atlanto.

„Kaip suprantu, pas jus susirinko 10 tūkst. žmonių. Ne? Na, 600. Tuomet būtų malonu, jei kiekvienas iš jūsų apie „Stebuklą“ galėtų pasakyti 10 tūkst. žmonių ir jie galėtų pasakyti dar 10 tūkst. žmonių – kad visi Lietuvos gyventojai pamatytų filmą“, – amerikietišku acentu lietuviškai kalbėjo V. Ruginis.

Aktorius taip pat dėkojo komandai ir aktoriams už malonumą dirbti kartu: „Dėkui už šaltibarščius, grietinę, kugelį, bulves! Jūs netrukus pamatysite, kad įpratau pavalgyti sočiai. O jeigu rimtai, vaidmuo „Stebukle“ – tai vieną kartą gyvenime pasitaikanti proga. Man labai didelė garbė, kad esu šio projekto dalis. Manau,jo metu aš radau daug naujų draugų visam gyvenimui. Ir Lietuvos žmonėms ačiū, kad esate tokie malonūs, dosnūs ir tiek man padėjote, kai lankiausi gražioje tėvynėje.“