Kultūra

2021.06.15 09:18

Gelūnas pripažįsta klaidą – grįžtama prie Kasiulio dailės muziejaus pavadinimo

papildyta 11.01
LRT.lt2021.06.15 09:18

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) pripažįsta, kad Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir Prano Domšaičio galerijos pavadinimų keitimas buvo įgyvendintas netinkamai. Todėl birželio 15-ąją Arūnas Gelūnas žada kreiptis į kultūros ministrą prašydamas atšaukti ankstesnį sprendimą ir grįžti prie išsamių diskusijų šiuo klausimu.

Feisbuko įraše A. Gelūnas teigia, kad idėja sukurti visus Lietuvos diasporos dailininkus pristatantį muziejų ir ekspoziciją yra gera ir ji susilaukė plataus palaikymo, o „ekspertinis Lietuvos dailėtyros ratas yra įsitikinęs, jog V. Kasiulio pavardė sunkiai galėtų simbolizuoti visų iš Lietuvos pasitraukusių lietuvių, žydų, lenkų, rusų ir kitų tautybių menininkų dailės pristatymą“.

Taip pat jis primena, kad V. Kasiulio kūriniai nebuvo perduoti Lietuvos dailės muziejui (dabar – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ) „pasirašant tokiais atvejais įprastą dvišalę tarpusavio įsipareigojimų sutartį, pridedant perduodamų kūrinių sąrašą (tokios sutarties savo archyvuose aktyviai ieškojome dvejetą metų, bet neradome)“.

Jis primena, kad sumanymo sukurti platų Lietuvos diasporos horizontą atspindinčią nuolatinę ekspoziciją – su Kasiulio, Mikšio, Mončio, Kašubos, Kašubienės, Arbitblato, Chwoleso, Meko, Kezio, Jonyno, Gailiaus, Žoromskio ir kitų talentingų menininkų kūriniais – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus neatsisako ir jis bus įgyvendintas 2022 metais.

„Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pripažįsta, kad Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir Prano Domšaičio galerijos pavadinimų keitimas buvo įgyvendintas netinkamai, neskyrus pakankamai dėmesio viešoms diskusijoms, deramai neinformavus susijusių asmenų rato (ne tik giminių, bet ir diplomatų, politikų, ekspertų, kurie aktyviai prisidėjo šiuos muziejus kuriant). Šiai iniciatyvai, kaip ir daugeliui kitų muziejaus projektų, sutrukdė tiek COVID-19 pandemijos karantinas, tiek ir patirties stoka“, – teigia jis.

Todėl šiandien oficialiu raštu A. Gelūnas žada kreiptis į kultūros ministrą, prašydamas atšaukti dviejų Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinių – Vytauto Kasiulio dailės muziejaus ir Prano Domšaičio galerijos – pavadinimų pakeitimą, „galimai sugrįžtant prie šios iniciatyvos po išsamių viešų diskusijų, kurios prasidės 2021 rudenį, tam tikslui LNDM rengiama moksline konferencija“.

Konferencija vyks 2021 m. spalio 27 d. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) ir (arba) nuotoliniu būdu.

„Ačiū tiems, kurie diskutavote, bet ne tiems, kurie užgauliojote“, – rašoma įraše.

Kairys: tikiuosi, kad iš klaidos pasimokysime visi

„Leiskite atsiprašyti V. Kasiulio giminių ir artimųjų dėl kilusio chaoso. Taip pat noriu padėkoti ir visiems reagavusiems, kurių dėka atsirado dokumentas, kurio nebuvo nei Kultūros ministerijoje, nei Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje. Tokios netvarkos neturėtų būti. Apgailestauju“, – antradienį savo feisbuko įraše teigė kultūros ministras Simonas Kairys.

„Taip pat vertinu ir Arūno Gelūno žingsnį, kuriuo muziejaus direktorius pripažino komunikacijos klaidą ir deda pastangas atsukti procesus atgal ir brandžiai prieiti prie klausimo apie diasporos menininkų darbų įvertinimą ir eksponavimą. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kreipsis į ministeriją dėl abiejų muziejų pavadinimų atstatymo, o mes, be abejo, neprieštarausime“, – patikina kultūros ministras.

Anot jo, muziejaus pavadinimo keitimas – ne ministerijos iniciatyva: „Reikia pastebėti, kad šis klausimas brendo dvejus metus. Atsiradus šiai iniciatyvai, mes raštu kreipėmės į LNDM norėdami įsitikinti, kad tikrai nėra jokio dokumento, kuriame būtų užfiksuota V. Kasiulio žmonos valia. Gavome atsakymą, kad tikrai tokio dokumento nėra. Paaiškėjus, kad vis dėlto toks įsipareigojimas buvo, situacija keičiasi iš esmės. Gerbiu muziejaus vadovybės viziją, tačiau visų pirma privalome gerbti duotus įsipareigojimus ir susitarimus.“

Pasak ministro, A. Gelūnas pristatė tolimesę eigą ir, jei pavyks rasti kompromisus viešose diskusijose, jei pavyks rasti sprendimą bendraujant su V. Kasiulio artimaisiais, Lietuvos diasporos dailininkų kūrybą pristatančio muziejaus idėja galės vystytis toliau.

„Iki to laiko grąžiname viską į status quo – senieji muziejų pavadinimai tiek Vilniaus, tiek Klaipėdos atveju bus sugrąžinti. Tikiuosi, kad iš klaidos pasimokysime visi“, – rašo S. Kairys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.